דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה (מידע משפטי)

Joshua Pex

מתי תאונת דרכים נחשבת גם בתור תאונת עבודה? החוק הישראלי מגדיר תאונת עבודה בצורה רחבה למדי. הגדרה רחבה זו עשויה לחול על קשת רחבה של מקרים, ולכלול גם תאונות דרכים. המבחן בו נעשה שימוש לצורך הכרעה בשאלה האם תאונת דרכים שעברו העובדים היא גם תאונת עבודה, בודק האם התאונה אירעה במסגרת מסלול העבודה היומי של העובדים. מדובר בשאלה שאינה פשוטה להכרעה, ובמקרים רבים היא עשויה להיות מובאת בפני בית הדין לעבודה. במאמר זה יסביר על כך עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה לדיני עבודה.

 עובדים אינם תמיד מבינים כי תאונת דרכים שעברו עשויה להיחשב בתור תאונת עבודה

תאונות דרכים רבות מתרחשות סביב שעות העבודה. קיימים מקרים של תאונה במהלך הסעת הילדים אל הגן או בית הספר בדרך לעבודה, וכן במהלך איסוף הילדים לאחר העבודה. כך גם עשויות לקרות תאונות דרכים במהלך הפסקה מהעבודה, או במהלך נסיעת עבודה. בכל אותם מקרים, ובמקרים רבים נוספים, החוק עשוי לאפשר להכיר בתאונת הדרכים בתור תאונת עבודה. עובדים אינם תמיד מקשרים בין תאונת הדרכים שעברו ובין מסגרת העבודה. בהתאם, לא תמיד עובדים ידאגו לתבוע פיצויים במקרים אלה. חשוב כי עובדים יהיו מודעים לזכויותיהם בהקשר זה ויפעלו למימושן במקרה הצורך. להלן נפרט על החוק בנושא, ונציג דוגמאות למקרים בהם הוכרו פגיעות עקב תאונות דרכים בתור תאונות עבודה.

מה קובע החוק לגבי הכרה בתור תאונת דרכים בתור תאונת עבודה?

תאונות עבודה מוגדרות בחוק הישראלי בצורה נרחבת. ההגדרה של תאונת עבודה בחוק היא: ״תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי – תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו״. הגדרה זו בהחלטה יכולה לחול על תאונות דרכים, בין אם הן התרחשו תוך כדי העבודה, ובין אם התרחשו מחוץ למקום העבודה או אף מחוץ לשעות העבודה. הפרשנות שניתנה על-ידי בתי הדין לעבודה למקרים רבים של תאונת עבודה תואמת את ההגדרה הרחבה הנ״ל, כפי שנמחיש להלן.תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה (מידע משפטי)

תאונת דרכים במהלך נסיעה בענייני עבודה

במקרים רבים תוכרנה תאונת דרכים שאירעה במהלך נסיעה הנחשבת חלק מיום העבודה בתור תאונת עבודה. דוגמה לכך היא פסק דין של בית הדין לעבודה בבאר שבע משנת 2013. פסק הדין עסק במנהל חברה אשר נסע עם אופנועו מפגישת עבודה בתל אביב למפעל החברה בבעלותו, הנמצא בשדה עוזיהו, ועבר תאונת דרכים שבעקבותיה נחבל ברגלו. הפגישה נערכה עם אחיו של מנהל החברה, אשר שימש בתור עורך הדין של החברה, והתקיימה בבית קפה. המוסד לביטוח לאומי דחה את התביעה להכרה בתאונת האופנוע בתור תאונת עבודה. אחד מהנימוקים המרכזיים לדחיית התביעה היה כי לא התקבל הרושם כי הפגישה בתל אביב הייתה פגישת עבודה. בית הדין לעבודה קבע כי בנסיבות המקרה מתקבל הרושם כי מדובר היה בפגישה עסקית, ולא בפגישה על רקע חברתי או משפחתי. בהתאם, בית הדין הפך את החלטת הביטוח הלאומי וקבע כי יש להכיר באירוע בתור תאונת עבודה.

תאונת דרכים במהלך הפסקה מן העבודה

בשנת 2014 פסק בית הדין לעבודה בתל אביב כי יש להכיר באירוע דריסה שבו נפגע עובד במהלך הפסקה מיום העבודה בתור תאונת עבודה. פסק דין זה עסק בנהג אוטובוס אשר הסיע תלמידים לטיול בלונה פארק בתל אביב. בזמן שהתלמידים שהו בלונה פארק, החנה הנהג את האוטובוס בחניון. הנהג הלך לאכול במסעדה סמוכה לחניון ולאחר מכן ביקר את הוריו, הגרים אף הם באזור. כאשר הנהג הלך ברגל בחזרה לאוטובוס, נפגע בתאונת דרכים מאוטובוס אחר שחלף בדרך. עקב התאונה נגרמו לנהג נזקי גוף קשים. בית הדין לעבודה קבע כי על אף הביקור במסעדה והביקור המשפחתי, יש לראות במקרה כחלק מיום העבודה של הנהג. בהתאם, הוכר הנהג כנפגע תאונת עבודה.

תאונת דרכים במהלך הסעת הילדים אל הגן או בית הספר

עובדים רבים מסיעים את ילדיהם לגן או לבית הספר בדרך לעבודה, או אוספים אותם לאחר יום העבודה. חשוב לדעת כי לא מעט מקרים של תאונות דרכים המתרחשות במהלך נסיעות אלה עשויים להיחשב בתור תאונות עבודה. דוגמה לכך היא פסק דין של בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, אשר ניתן בשנת 2010 (ומספרו 6024-09). מקרה זה עסק באם אשר הסיעה את בתה לגן, ונפגעה בתאונת דרכים לאחר מכן, כשהייתה בדרך לעבודתה. בית הדין לעבודה הכיר בכך כי הנסיעה נועדה למטרת הגעת העובדת למקום עבודתה, ובהתאם הכיר בכך בתור תאונת עבודה.

כיצד ניתן הפיצוי בגין תאונת דרכים המהווה תאונת עבודה בפועל?

חשוב לדעת כי מדובר בין המקרים במסגרתם ניתן ככלל לתבוע הן את חברת ביטוח הרכב והן את המוסד לביטוח לאומי או חברת הביטוח הפרטית (במידה וקיים כיסוי ביטוחי פרטי עבור אובדן כושר). התביעה נגד חברת ביטוח הרכב מוגשת לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונת דרכים, וניתן להגישה בתוך 7 שנים ממועד התאונה. הכרה בתאונה בתור תאונת עבודה עשויה להיות לפי מספר מסלולים, אשר תקופת ההתיישנות לגביהם נמוכה יותר. ההתיישנות במקרים של תביעות המוגשות למוסד לביטוח לאומי הן ככלל עד שנה ממועד האירוע. הכרה באירוע בתור תאונת עבודה תאפשר קבלת דמי פגיעה במקרים של נזק זמני, או קבלת פיצוי בגין נכות, אשר גובהו תלוי בנסיבות המקרה. הסברנו על כך במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו בנושא הכרה בנפגעי תאונות עבודה במוסד לביטוח הלאומי. תקופת ההתיישנות בתביעות מול פוליסת הביטוח האישית היא עד 3 שנים ממועד האירוע הביטוחי. על מנת לברר מה המסלול הנכון לצורך טיפול בתביעה ומימוש זכויות במקרים ספציפיים, מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה לדיני עבודה וביטוח.

תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני עבודה וביטוח

לעיל הסברנו על הדרכים להכיר באירועים של תאונת דרכים בתור תאונת עבודה. לכל שאלה נוספת או צורך בסיוע בנושא, עורך דין מומחית לדיני עבודה וביטוח ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. למשרדנו ניסיון רב בייצוג עובדים בהליכי מימוש זכויות בגין תאונות דרכים, מול חברות הביטוח, המוסד לביטוח לאומי ובתי הדין לעבודה. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ עם עורכת דין מומחית לדיני עבודה וביטוח במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה