Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונת עבודה מחוץ לשעות העבודה – מידע משפטי חשוב

יהודה אלחרר

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

האם תאונת עבודה יכולה להתרחש גם מחוץ לשעות העבודה? התשובה היא כן – בתי הדין לעבודה הכירו בשנים האחרונות במגוון רחב של מקרים בתור תאונות עבודה, לרבות תפילה בבית כנסת, איסוף ילדים מהגן ועוד. עובדים שנקלעו לתאונות במצבים אלו זכאים לפיצויים.

משרדנו מסייע רבות לעובדים במימוש זכויות בגין פגיעה בעבודה, ובמאמר זה נציג מידע חשוב בנושא, מפי עורכת הדין נירית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין ודיני עבודה ממשרדנו.

עורכי ועורכות הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני נזיקין ודיני עבודה. למשרד ניסיון רב במתן מענה משפטי מקיף עבור עובדים במגוון סוגיות משפטיות כגון מימוש זכויות עובדים, פיצויים בגין נזקי גוף בעבודה, פיצויי פיטורין וכן בהליכים בגין אובדן כושר עבודה מול המוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח.

תאונת עבודה מחוץ לשעות העבודה – מידע משפטי חשוב

מהי תאונת עבודה?

ההגדרה המשפטית של תאונות עבודה בחוק הישראלי היא כדלהלן: ״תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי – תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו״. מדובר בהגדרה רחבה למדי, אשר עשויה לחול גם על תאונות שהתרחשו מחוץ למקום העבודה ואף מחוץ לשעות העבודה. בתי הדין לעבודה מתייחסים למושג ״תאונת עבודה״ בצורה נרחבת, התואמת את הגדרת החוק, ובאופן שנועד למנוע מעובדים לעמוד בפני ״שוקת שבורה״ ולאבד את הזכאויות המגיעות להם מהמוסד לביטוח לאומי בתור נפגעי תאונות עבודה.

לאורך השנים נוספו סיטואציות רבות שאינן מהוות חלק ישיר מעבודתם של עובדים כתאונת עבודה. בית הדין לעבודה קבע כי יש להסתכל על מסלול יומם השגרתי של עובדים בדרכם אל העבודה ובחזור ממנה, ובמידה ותאונה אירעה במהלך סיטואציה המהווה חלק אינטגרלי ממסלול זה, היא עשויה להיות מוכרת כתאונת עבודה. דומה כי אין דרך יותר טובה להמחשת הדברים מאשר הצגת מקרים שהוכרו כתאונות עבודה. להלן נציג מספר דוגמאות כאלה מהשנים האחרונות.

איסוף מגן הילדים כתאונת עבודה

בשנת 2011 פסק בית הדין הארצי לעבודה כי איסוף ילדים מהגן על-ידי אם בדרך חזרה מן העבודה או להיפך, עשוי להיחשב כתאונת עבודה. במקרה הספציפי אשר על בסיסו ניתן פסק הדין (עב"ל 639-09 ורדה גורדון – המוסד לביטוח לאומי), התביעה להכרה באיסוף ילדים מהגן כתאונת עבודה נדחתה, אך הסיבה לכך הייתה כי התובעת שהתה במסיבת ט״ו בשבט בגן, אשר לא היוותה חלק מן המסלול הרגיל שעשתה בדרך לביתה. עם זאת, פסק הדין פתח את האפשרות להכרה עקרונית באיסוף ילדים מהגן ומבתי הספר כתאונת עבודה.

נפילה בבית כנסת בדרך חזרה מן העבודה

בשנת 2017 קבע בית הדין לעבודה בתל אביב כי יש להכיר באירוע של נפילה שאירע בבית הכנסת כתאונת עבודה. זאת לאור כך שהמקרה התרחש במהלך תפילת מנחה אשר התובע מגיע עבורה לבית הכנסת בדרכו ממקום עבודתו הביתה בקביעות. לאחר שניתנה פסיקה תקדימית זו, הכיר בית הדין לעבודה בירושלים במקרה דומה בתאונת עבודה גם כן. באותו מקרה נפגע עובד בתאונת דרכים כאשר היה בדרכו חזרה הביתה לאחר תפילה שערך עם סיום יום עבודתו.

תאונת עבודה במהלך הפסקה מהעבודה

במקרה נוסף, הכיר בית הדין לעבודה בתל אביב בשנת 2014 בתאונת דרכים אשר אירעה במהלך הפסקה מיום העבודה כתאונת עבודה. פסק הדין עסק בנהג אוטובוס אשר הסיע תלמידים לטיול בית ספרי בלונה פארק בתל אביב. במהלך שהות התלמידים בטיול, החנה הנהג את האוטובוס בחניון, הלך לאכול במסעדה סמוכה ולאחר מכן ביקר את הוריו. בדרכו חזרה לאוטובוס ברגל, נפגע הנהג מאוטובוס חולף ונגרמו לו נזקי גוף קשים. בית הדין לעבודה קבע כי יש לראות במקרה כחלק אינטגרלי מיום העבודה של הנהג, ובהתאם הכיר בנהג כנפגע תאונת עבודה.

סיכום

פסקי הדין הנ״ל מראים כי קיימים מקרים רבים בהם ניתן להכיר באירועים שונים כתאונת עבודה. לצד הסיטואציות אשר תיארנו לעיל, ייתכנו מקרים רבים נוספים אשר יוכרו כתאונות עבודה מחוץ לשעות העבודה, דוגמת ערבי גיבוש אשר אורגנו על-ידי המעסיק. כך גם לגבי אירועים נוספים המתרחשים במסגרת המסלול שעושים עובדים בדרכם לעבודה ובחזרה ממנה. על מנת להבטיח מימוש מלא של זכויותיכם, חשוב להיוועץ עם עורך דין מומחה לדיני עבודה ולהבין האם אירוע מסוים בו נגרמו לכם נזקים פיזיים מהווה פגיעת עבודה.

תאונת עבודה מחוץ לשעות העבודה – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני עבודה ונזיקין

לעיל הצגנו מידע חשוב בנושא תאונת עבודה מחוץ לשעות העבודה. חשוב כי עובדים יכירו את זכויותיהם ויפעלו באמצעים העומדים לרשותם לצורך מימושן. אם הנכם זקוקים לסיוע או ייעוץ בנושא, עורכי ועורכות הדין ממשרדנו ישמח לתת לכם מענה מקיף ומקצועי. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ אונליין או במשרדינו, בירושלים ובתל אביב.

 :  :
03-3724722
055-9781688

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top