דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מהי עוגמת נפש ומתי ניתן לתבוע פיצויים בגינה? (הסבר משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

המונח עוגמת נפש הפך לשגור בשפה העברית. במקרים רבים מעוניינים לתבוע בגין עוגמת נפש. אך באילו מקרים הדבר אפשרי? כיצד מתנהלת תביעה כזו ומה הסכום שניתן לבקש במסגרתה? על שאלות חשובות אלה ועוד יסביר להלן עו״ד מומחה לדיני נזיקין ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו, בעל סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ובמשפט אזרחי. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות תאונות אישיות, לשון הרע, נזק נפשי ועוד. עורכי ועורכות הדין ממשרדנו מלווים את לקוחותיהם לאורך כל שלבי ההליך הנזיקי, ומעניקים מענה משפטי מקיף המותאם לצרכיהם ולדרישות כל הליך באופן פרטני.

מהי עוגמת נפש ומתי ניתן לתבוע פיצויים בגינה? (הסבר משפטי)

מהי עוגמת נפש?

המטרה המקורית של דיני הנזיקין היא לפצות תובעים בגין נזק שנגרם להם. בשונה מדיני חוזים ותביעות הפרת חוזה, בתביעות נזיקיות החיוב שנוצר הוא לא בהכרח רצוני, או כזה שהוא תוצאה של בחירה. בעבר, תביעות נזיקין עסקו בעיקר במקרים של נזק שניתן להגדיר את סכום הכסף שמשתווה לו. במהלך השנים התחדדה ההבנה כי קיימים נזקים אשר לא ניתן לחשב את סכומם באופן מדויק, ולמרות זאת הם מצדיקים פיצוי. אחד המקרים הידועים בהקשר זה הוא פרשת הסיליקון בחלב העמיד של תנובה. מקרה זה הגיע אל בית המשפט, שם נפסקו פיצויים לצרכנים הרבים של המוצר בתביעה ייצוגית. במסגרת זאת, גובה הפיצויים בגין עוגמת הנפש ותחושות הגועל שנגרמו לצרכנים נקבע על בסיס הערכה כללית של בית המשפט.

מתי ניתן להעלות טענות בדבר עוגמת נפש?

יש אינספור דוגמאות למקרים בהם ניתן לתבוע בגין עוגמת נפש, וביניהם: אכזבה ממוצר מסוים, רעש או מטרד שנגרם ע״י שכנים, פיטורים מפתיעים מהעבודה, הפרת חוזה שירות אישי (למשל, ביטול ברגע האחרון של תקלוט על-ידי תקליטן בחתונה), אי שביעות רצון משירות שניתן ועוד. תביעות אלה עשויות להיות מוגשות בבית המשפט לתביעות קטנות, אך חלקן מגיעות גם לבתי משפט השלום ובתי המשפט המחוזיים. כאשר מדובר בסכסוכי עבודה, התביעות נדונות בבית הדין לעבודה. כאשר מדובר בסכסוכים משפחתיים, התביעות יידונו לרוב בבית המשפט לענייני משפחה.

מה קובעים בתי המשפט לגבי עוגמת נפש?

הסכומים שיכולים להיפסק בגין טענות לעוגמת נפש רבים ומגוונים. דוגמה עדכנית היא מקרה שבו תובע שהיה קטין הגיע כאורח לאירוע בת מצווה בגן אירועים. התובע סובל מאלרגיה לחלב, ולכן אכל קינוח שנלקח מעמדת קינוחים אשר סומנה בשילוט ״פרווה״. אך התברר כי המוצר היה חלבי. כתוצאה מכך, נגרם לו נזק אשר היה כרוך גם בטיפולים נגד טראומה נפשית, גם נזק גופני ועוד. הוא טען לעוגמת נפש. בית משפט השלום בתל אביב (בפסק דין ת״א 35036-11-17) פסק לטובת התובע פיצוי כולל בסך 174,000 ש״ח, אשר מתוכו הסכום בגין נזק לא ממוני ועוגמת נפש הועמד על סך 36 אלף ש״ח.

יש לדעת כי ניתן להעלות טענות מעין אלה גם בתביעות נגד משרדי הממשלה, ולמשרדנו יש ניסיון בתחום. למשל, בשנת 2021 ניתן פסק דין של בית המשפט לתביעות קטנות בפתח תקווה. במסגרת פסק הדין, קבע בית המשפט פיצוי בסך 10,000 ש״ח בגין עוגמת נפש לתובע אשר תבע את משרד הבריאות. התביעה עסקה באי בירור של השגה על בידוד עקב חשיפה לחולה קורונה. בפסק דין נוסף משנת 2021, פסק בית משפט השלום בתל-אביב פיצוי בסך 50 אלף ש״ח בגין עוגמת נפש לחובת משרד הפנים. זאת בשל התנהלות המשרד בהליכי בקשת התאזרחות של בת זוג זרה של אזרח ישראלי. הטיפול בבקשה עוכב ובמהלך תקופת העיכוב לא ניתן אישור כניסה לבת הזוג לישראל, מה שהוביל להשארתה מחוץ למדינה ולנתק מתמשך בין בני הזוג.

צרו קשר עם עורכת דין מומחית לדיני נזיקין

במאמר זה הסברנו בהרחבה על עילת התביעה מסוג עוגמת נפש והדרכים להגשת תביעה במסגרתה. אם יש לכם כל שאלה או צורך בסיוע בנושא זה, או בעניינים נוספים מתחום דיני הנזיקין, משרדנו זמין ונשמח לעזור. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון מקצועי רב בתביעות נזיקין במגוון תחומים. צרו עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה לקביעת פגישת ייעוץ במשרדנו בתל אביב או בירושלים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה