דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רשלנות רפואית בטיפול אצל פסיכולוג (מידע משפטי)

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

באילו מקרים טיפול שניתן על-ידי פסיכולוג מהווה רשלנות רפואית? טיפול פסיכולוגי מצריך שמירה על אמון רב בין המטפל למטופל, לאור כך שנמסר במסגרתו מידע רגיש ביותר מצד המטופלים. לא פעם עשויה להתקיים רשלנות בטיפול פסיכולוגי, בין אם בדרך של שימוש בשיטות טיפול שאינן תואמות את צרכי המטופלים, בין אם בדרך של חשיפת מידע סודי על מטופלים ובין אם בדרכים אחרות. ברשלנות מעין זו ניתן לטפל במסגרת תלונה בפני ועדת האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים, ובמקרים מסוימים ניתן אף להגיש תביעת פיצויים נזיקית נגד הפסיכולוג. להלן יסביר על כך בהרחבה עורך דין מומחה לדיני נזיקין ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים ירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני נזיקין ורשלנות רפואית. לעורכי הדין במשרד ניסיון רב בייצוג לקוחות בהליכים משפטיים בגין רשלנות רפואית, תוך מתן ליווי משפטי מקיף המותאם לנסיבות התיק בעניינם, ובשיתוף מומחים רפואיים מובילים בתחומם.

רשלנות רפואית בטיפול אצל פסיכולוג (מידע משפטי)

הפרת אמון מצד פסיכולוג עשויה להוות רשלנות רפואית

מקצוע הפסיכולוגיה דורש מידה מיוחדת של אמון בין המטפל למטופל. הטיפול הפסיכולוגי הקליני בישראל נועד לשפר את מצב המטופלים מבחינה נפשית ואישית, ולשם כך נדרשת השגת שיתוף פעולה מלא עם המטופלים. כאשר אמון זה מופר בדרך כלשהי – דוגמת חשיפת מידע על המטופל מצד הפסיכולוג והפרת חובת הסודיות כלפיו, או שימוש בשיטות טיפוליות שאינן תואמות את צרכי המטופל ופוגעות בו – הדבר עשוי להיחשב בתור רשלנות רפואית מצד הפסיכולוג, בהתאם לפקודת הנזיקין.

מדוע קיים במקרים רבים קושי בהוכחת רשלנות מצד פסיכולוגים?

הטיפול הפסיכולוגי מתאפיין בהיותו אישי מאוד וכזה שנועד להיות מותאם לצרכי המטופל הספציפי. בהיותו כזה, לא פעם קשה להוכיח כי הפסיכולוג חרג מאמות המידה הסבירות אשר נהוגות בטיפול, לאור היעדר מקור בר השוואה מבחינה זו. כלומר, יהיה קשה להוכיח כי פסיכולוג אחר היה פועל בצורה נכונה יותר עבור המטופל. האמור רלוונטי בעיקר במקרים של הוכחת טיפול פסיכולוגי רשלני. מקרים של חשיפת מידע מצד הפסיכולוג הם לרוב פחות מורכבים להוכחה. מקרים כאלה יכולים להתקיים, למשל, כאשר הפסיכולוג משתף במידע על מטופל, באופן המאפשר לזהותו. ככל שהדבר לא נעשה בזהירות המתבקשת, החשיפה עשויה להוות רשלנות רפואית. להלן נפרט מה ניתן לעשות נגד מקרים של רשלנות כמתואר לעיל.

באילו הליכים ניתן לנקוט נגד פסיכולוג שהתרשל לכאורה?

פסיכולוגים כפופים לחוקים, תקנות וכללי אתיקה ייחודיים אשר נועדו לשמור על סטנדרט טיפולי גבוה ולמנוע מקרים של רשלנות מצדם. במידה והתקיימו מקרים מעין אלה, ניתן להגיש תלונה בפני ועדת האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל. אם ועדת האתיקה לא תמצא כי התקיימה רשלנות, ניתן יהיה לערער במקרים רבים על החלטה זו בפני נציבות הקבילות על פסיכולוגים. אם ייקבע, למשל, כי יש לשלול רישיון או להגביל את פעילות הפסיכולוג בדרך כלשהי לאחר מכן בעקבות התלונה, הדבר עשוי לשמש כראיה בתביעה נזיקית נגד הפסיכולוג לאחר מכן.

ניתן גם להגיש תביעת רשלנות רפואית נגד פסיכולוג בבית המשפט. תביעות אלה נבחנות בדומה לתביעות רשלנות רפואית בתחומים אחרים. יהיה צורך להוכיח בתביעה זו כי שיטת הטיפול בה נהג הפסיכולוג, או חשיפת המידע על-ידו, חורגת מסטנדרט הפסיכולוג הסביר. כלומר, יהיה צורך להוכיח כי הפסיכולוג לא עמד באמות המידה הנדרשות ממנו מבחינה מקצועית, וכי נגרמו למטופל נזקים נפשיים בעקבות זאת. על מנת לברר לעומק את האפשרויות המשפטיות במקרים פרטניים, ראוי להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני נזיקין ורשלנות רפואית.

רשלנות פסיכולוג – צרו קשר עם עורכת דין מומחית לרשלנות רפואית ודיני נזיקין

לעיל הצגנו מידע משפטי חשוב בנושא תביעה בגין רשלנות רפואית של פסיכולוג. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בכל סיוע בנושא, עורכי ועורכות הדין ממשרדנו זמינים וישמחו לעמוד לרשותכם. משרדנו מספק ללקוחותיו ייצוג משפטי מקיף ומקצועי בענייני רשלנות רפואית. ניתן לפנות אלינו באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, לצורך תיאום פגישת ייעוץ אונליין או פנים אל פנים במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה