דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פטור ממס יבוא רכב לאנשי דת או תושבי חוץ המעוניינים לרכוש רכב או לייבא רכב מחו״ל

Joshua Pex

כיצד אנשי דת או תושבי חוץ יכולים לקבל פטור ממס יבוא רכב או מס רכישת רכב? על פי דיני המס בישראל, אנשי דת הפועלים בישראל תחת ויזת איש דת וכן תושבי חוץ המגיעים לישראל ומחזיקים באשרה (ויזה) מסוגים מסוימים (לרבות סטונדטים ועיתונאים זרים) עשויים להיות זכאים ליהנות מפטור ממס בעת יבוא רכב מחו״ל או רכישת רכב בישראל. לצורך כך, נדרשת עמידה בתנאי החוק ונהלי רשות המסים. במאמר זה יסביר על פטור זה בהרחבה עו״ד יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה לישראל.

פטור ממס יבוא רכב

לא מעט אזרחים זרים מגיעים לישראל לשהות ממושכת, מסיבות שונות. בכלל זה, ישנם אנשי דת הפועלים בישראל, סטודנטים מכל העולם המגיעים ללמוד במוסדות האקדמיים בישראל, עובדים זרים (ובכלל זה מומחים מתחומים שונים), בני זוג זרים של אזרחים ישראלים, מתנדבים זרים וכן תיירים המגיעים לביקורים בארץ. רבים מאותם אזרחים זרים מעוניינים להגיע לישראל עם רכביהם מחו״ל, או לרכוש רכב שישמש אותם למשך תקופת שהותם. בשונה מרכבים המיובאים לישראל עבור ישראלים, ההנחה לגבי רכבים המיובאים על-ידי זרים לישראל היא כי מדובר בייבוא של רכב לתקופה זמנית, וכי הרכב ייוצא בחזרה לחו״ל לאחר מכן. בהתאם, קיים מסלול המאפשר לבקש פטור ממס יבוא עבור רכבים אלה. הפטור עשוי לחול גם על רכישת רכבים על-ידי אזרחים זרים במקרים אלה, לאור ההבנה כי כאשר הרכב יימכר לאחר מכן, ישולם עבורו מס כדין. להלן נסביר באילו מקרים לקבל פטור מעין זה ומה נדרש לעשות לשם כך.

כיצד אנשי דת זרים יוכלו לקבל פטור ממס יבוא או רכישת רכב?

מדינת ישראל נחשבת כבית רוחני ומקום קדוש עבור בני הדתות הגדולות (יהדות, איסלאם ונצרות) ועדות דתיות נוספות. בישראל פועלים לא מעט מוסדות דת וארגונים דתיים בינלאומיים. נציגי אותם ארגונים מגיעים לישראל במסגרת שליחויות דתיות. על מנת לאפשר זאת, חוק הכניסה לישראל ותקנות הכניסה לישראל קובעים מסלול מיוחד של אשרות (ויזות) לאנשי דת (המכונות ״ויזות א/3״). הבקשה למתן ויזה מסוג זה נבחנת, בין היתר, על-ידי אנשי מקצוע במשרד הדתות. הענקת האשרה נעשית על-ידי רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים, בכפוף להמלצת נציגי משרד הדתות. ככלל, הוויזה ניתנת לתקופה של שנה. לאחר מכן ניתן לבקש להאריך את הוויזה, בדרך כלל לתקופה מצטברת של עד 5 שנים. במקרים חריגים, ניתן להאריך את הוויזה מעבר לתקופה זו. מידע מפורט בנושא תוכלו למצוא במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו בנושא ויזת איש דת בישראל.

דיני המס בישראל קובעים כי רכבים שיובאו או נרכשו ממחסן רישוי בתוך 3 חודשים מיום כניסת אנשי דת המחזיקים בוויזת איש דת לישראל, ואשר שולמה יתרת המסים החלים לגביהם, עשויים ליהנות מפטור ממס יבוא או רכישה עד מועד תפוגת ויזת אנשי הדת. לצורך קבלת הפטור, יש להציג, בין היתר, ביטוח חובה לרכב, ויזה בתוקף, רישיון נהיגה התקף בישראל ורישיון רכב תקף על שם המבקשים. כמו כן, נדרש כי המוסד הדתי שבו פועלים אנשי הדת יתחייב לקיום תנאי הפטור, באופן מניח את הדעת עבור המכס. בכלל זה, על מוסד הדת להתחייב כי אם הרכב לא ייוצא בתום תקופת ההעסקה, או שלא ישולמו בעדו המסים (ככל שחלים) במלואם – יישא אותו מוסד בתשלומי מסים אלה.

קיימת חובה כי הרכב המיובא יהיה רכב מסוג שמורשה לתנועה בדרכים בישראל. כמו כן, הזכאות של אדם אחר לנהוג ברכב זה תותנה בהימצאות ברכב של הזכאים לפטור בזמן הנהיגה. יש לציין בנוסף כי אנשי דת השוהים למשך תקופות ממושכות בישראל עשויים ליהנות, ככלל, מפטור נוסף ולייבא או לרכוש רכב חלופי, אם הרכב הקודם בו החזיקו לשימושם העצמי היה ברשותם למשך לפחות 3 שנים. לעיתים יתאפשר לקבל פטור מסוג זה גם במקרים של החזקת הרכבים לתקופה קצרה יותר, מטעמים מיוחדים.

האם ניתן לקבל פטור ממס יבוא או רכישת רכב עבור תושבי חוץ במקרים נוספים?

כן. החוק מאפשר, בתנאים מסוימים, יבוא רכב ללא תשלום מסים או הפקדת ערבויות גם לתושבי חוץ אשר להם ויזות מסוג ב/1 (תיירים) ב/2 (ויזת עבודה), ב/4 (ויזת מתנדבים) ו-א/2 (סטונדטים). לשם כך, יש צורך להציג, בין היתר, ביטוח חובה לרכב, ויזה בתוקף, רישיון נהיגה התקף בישראל ורישיון רכב תקף על שם המבקשים. במקרים מסוימים, עשויים המבקשים להידרש להפקיד ערבות בנקאית להבטחת יצוא הרכב. גובה הערבות הבנקאית עשוי להיות עד גובה מלוא מסי הייבוא על הרכב. ככלל, הפטור יינתן במקרים אלה לתקופה של עד 6 חודשים. לאחר תקופה זו יהיה צורך לייצא את הרכב, אך במקרים מסוימים ניתן יהיה לקבל הארכה של עד 6 חודשים נוספים לפטור ולהשאיר את הרכב בישראל לתקופה זו. ואולם, מי שלהם ויזת סטודנט (המכונה ״ויזת א/2״) או עיתונאים וצלמים המחזיקים בתעודת עיתונאי מלשכת העיתונות הממשלתית, יהיו עשויים לזכות בפטור למשך כל התקופה שבה ישהו בישראל עם ויזות אלה.

מה עוד חשוב לדעת לגבי פטורים אלה?

החוק בישראל קובע כי רכבים שחלפו 4 שנים ממועד הייצור שלהם, או שמועד ייצורם לא ידוע, חייבים במס. בהתאם, רכב שניתן לקבל פטור ממס יבוא או רכישה עבורו חייב להיות כזה שיוצר פחות מ-4 שנים ממועד הבקשה לפטור. בחלוף תקופה ממושכת יותר, הפטור לא יחול עוד, ויהיה צורך בייצוא הרכב או בתשלום מסים עבורו. כמו כן, בהתאם לתקנות התעבורה, רכבים אשר חלפה למעלה משנה ממועד יבואם יידרשו להירשם במשרד הרישוי הישראלי, ולא תתאפשר תנועתם בכבישי ישראל עם לוחית רישוי זרה. ייתכנו דרישות נוספות במקרים מסוימים לצורך קבלת הפטור או עמידה בתנאים לפטור לאחר מכן. בהתאם, ועל מנת לוודא כי הנכם פועלים במקרים פרטניים על פי דרישות החוק, מומלץ להסתייע בעורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל ודיני מסים.

פטור ממס יבוא או רכישת רכב עבור אנשי דת ותושבי חוץ – צרו קשר עם עורך דין מומחה להגירה לישראל ודיני מסים

במאמר זה הסברנו על האפשרות לקבל פטור ממס לצורך יבוא או רכישת רכבים בישראל עבור אנשי דת ותושבי חוץ השוהים לתקופות ממושכות בישראל. אם יש לכם שאלות נוספות או צורך בסיוע בנושא, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. עורכי הדין ממשרדנו מתמחים בדיני הגירה לישראל ובדיני מסים, ומעניקים מענה משפטי מקיף בענייני ויזות, מעמד אישי בישראל, אשרות עבודה, יבוא רכבים ונכסים וכיו״ב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה