דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עורך דין חתונה אזרחית

Michael Decker
Michael Decker

כידוע, במדינת ישראל לא קיים מוסד נישואים אזרחיים. בני עדות דתיות שונות אשר רוצים לקבל הכרה כבני זוג נדרשים על פי רוב להתחתן בחו"ל. הליך נישואים אזרחיים כולל שני שלבים עיקריים – ביצוע טקס הנישואים במדינת היעד ולאחר קבלת התעודה, רישום הנישואים במשרד הפנים בישראל. משרדנו מתמחה בעזרה ללקוחות בביצוע שני השלבים. במאמר זה, עורך דין חתונה אזרחית יפרט את האפשרויות הפופולריות לחתונה בחו"ל וכן את הליך הרישום בישראל.

נישואים במעמד שני צדדים

טקס הנישואים הנפוץ ביותר בין אלו שאינם מעוניינים או אינם יכולים להינשא ברבנות הראשית לישראל – הוא הטקס שבו מופיעים שני הצדדים במדינה הנבחרת ובעזרת ייעוץ משפטי מקדים, הם נרשמים כנשואים, ממתינים כמה ימים לתעודה הרשמית ושבים ארצה כשבידם הסטטוס הנכסף.

המדינות הנפוצות ביותר אליהם טסים ישראלים רבים על מנת להינשא, הם קפריסין וגיאורגיה. מדינות אלו נבחרות שוב ושוב, בשל ההליך המהיר יחסית, העובדה כי הן אינן גובות מחירים גבוהים עבור השירות החשוב שהן מעניקות וכמובן הקרבה הגאוגרפית לישראל המצריכה רק שעות בודדות של טיסה.

עורך דין חתונה אזרחית

נישואים במעמד צד אחד:

במקרים בהם אחד מבני הזוג לא יכול לצאת מהארץ, ישנם מדינות המאפשרות רישום נישואים במעמד אחד הצדדים בלבד. כך אם כנגד אחד מבני הזוג יש עיכוב יציאה מהארץ או שמעמדו האזרחי אינו מוסדר, ניתן לבחור בעריכת טקס הנישואים בפרגוואי.

נישואי פרגוואי ייחודים בכך שעל פי חוקי מדינת פרגוואי, רישום של נישואין יכול להתבצע בנוכחות פיזית של רק אחד מבני הזוג, והסכמת השני "מרחוק". בעבר היה ניתן בעבר לערוך נישואים בפרגוואי ללא נוכחות אף אחד מהצדדים, אז החוק בנושא השתנה.

נישואים בהיעדר הצדדים:

ויש גם את האפשרות הזו – להירשם כנשואים בעודכם נמצאים בביתכם בישראל. לאפשרות הזו קוראים נישואי "אל סלבדור" על שם המדינה המאפשרת נישואים באמצעות ייפוי כוחם של עורכי הדין המקומיים המטפלים בבקשה.

אם כן, מדוע לא כולם נישאים בצורה הזו שאינה מצריכה טיסות וטלטולים למדינת היעד. אלא שאפשרות זו הינה מורכבת ויקרה משמעותית משאר האופציות ואף אורכת זמן רב עד לקבלת תעודת הנישואים המבוקשת.

נקודה נוספת היא הליך הרישום בישראל המכיר בנשואים נישואי אל סלבדור כידועים בציבור או חיים משותפים בלבד ולא זוג נשוי על כל המשמעויות הנגזרות מכך.

מה צריך כדי להתחתן בקפריסין?

המסמכים העיקריים שעל המבקשים להינשא בקפריסין להצטייד הם תמצית רישום ממרשם האוכלוסין ודרכון ישראלי בתוקף (לפחות חצי שנה). ככלל, יש צורך בתמצית רישום רגילה, אך במידה ולמבקש היו קשרים קודמים (גירושין, אלמנות), יש צורך להציג תמצית רישום מורחבת.

שימו לב, כי מספר עיריות בקפריסין מחייבות הגשת תעודת לידה. במשרדנו תוכלו למצוא את המידע המורחב אילו עיריות מחייבות את תעודת הלידה ובלעדיה לא יתאפשר לרשום את הנישואים.

במידה ולמבקש היו קשרים קודמים שהסתיימו בפטירה או בגירושין, עליו להגיש תעודות המוכיחות את סיום הקשר כמו תעודת פטירה, תעודת גירושין או תעודת התרת ברית זוגיות. תעודות אלו ניתן לבקש ממשרד הפנים.

הטקס עצמו הוא קצר ופשוט. הוא צריך להיות בנוכחות שני עדים מצוידים בדרכונים, טבעות, והצהרה כי החתונה נעשית מרצון שני הצדדים. לאחר הטקס תקבלו תעודת נישואים אותה יש להחתים בקפריסין בחותמת אפוסטיל. ללא חותמת אפוסטיל, משרד הפנים לא יכיר בנישואים.

מה צריך כדי להתחתן בגאורגיה?

בדומה לקפריסין, גם בגאורגיה יש צורך בדרכונים ישראלים ותמצית רישום. כמו גם תעודות המעידות במידת הצורך על קשרים קודמים. בנוסף על העדים להצטייד בצילומי דרכונים בעת הרישום.

בגאורגיה ישנה אפשרות לדלג על עריכת הטקס ולהגיע למשרדים הייעודיים רק עבור הרישום בפועל. גם כאן, לאחר קבלת התעודה, יש צורך להחתים אותה באפוסטיל וללא החותמת היא לא תהיה מוכרת בישראל.

מה צריך כדי להתחתן בפרגוואי?

נישואי פרגוואי הם הליך יקר ומורכב יחסית להליכים האלטרנטיביים. הטיסות ליעד הן יקרות בשל המרחק מישראל ובשל השהות הנדרשת בת כמה ימים הגוררת עלויות נוספות. על מנת לבצע את ההליך, על בן הזוג להגיע למדינה עם המסמכים הבאים: ייפוי כח מהפרטנר לבן הזוג הנוכח ולעורך הדין המקומי וכן תעודות מזהות. לאחר כמה ימים מיום הרישום, מקבל בן הזוג את תעודת הנישואים.

מה צריך כדי להתחתן באל סלבדור?

על בני הזוג להכין את המסמכים הבאים: תעודות זהות, יפוי כח לעורך הדין המקומי המטפל בבקשה, וכן מסמכים המוכיחים את הסטטוס הנוכחי שלהם – כלומר, שהם פנויים להינשא. את המסמכים מקבל עורך הדין המקומי ועליו לערוך אימות לוודא כי המסמכים הם תקינים ולא מדובר בזיוף.

בשלב הבא, עורך הדין המקומי מציג את המסמכים בפני נוטריון בנוכחות שני עדים. הנוטריון מוציא פרוטוקול לרשם לענייני משפחה – הגורם הרשמי האחראי על ענייני רישום הנישואים ולאחר מכן הוא מנפיק את תעודת הנישואים ומעביר אותה לעורך הדין שטיפל בבקשה.

תרגום נוטריוני ואפוסטיל:

בכל ארבעת היעדים, יש צורך להצטייד במסמכים המבוקשים כשהם מתורגמים בתרגום נוטריוני בלבד ומאומתים על ידי חותמת אפוסטיל ישראלית ובלעדיה פקידי הרישום במדינת היעד לא יקבלו את המסמכים.

המסמכים הנדרשים לתרגום הם תמצית הרישום, הדרכונים וכן התעודות המוכיחות קשרים קודמים במידת הצורך בלבד.

לאחר קבלת התעודות, בני הזוג או עורך דינם המטפל בבקשה, צריכים להחתים את התעודות בחותמת אפוסטיל, ובלעדיה משרד הפנים לא יכיר בנישואים.

רישום נישואים בישראל – הסוף

לאחר התהליך – המתיש, לעיתים – חוזרים בני הזוג ארצה ובידם התעודה המיוחלת, אך טרם הסתיימה הדרך. כעת עליהם לדאוג כי באמצעות תעודה זו יתבצע רישום הנישואים במרשם האוכלוסין בישראל.

חשוב לדעת כי על פי החוק, אזרח ישראלי מחויב ברישום הנישואים אם הוא ביצע אותם במדינה אחרת, זאת בתוך 30 יום מיום הרישום. במידה ולא יבצע את הרישום, מדובר בעבירה פלילית שעונשה מאסר או קנס.

אם שני בני הזוג הם אזרחי ישראל, שניהם נדרשים להתייצב במשרד הפנים עם תעודות מזהות, דרכונים, תמונת פספורט ותעודת נישואים מקורית שניתנה להם במדינת היעד ומאומתת באמצעות אפוסטיל. אם אחד מבני הזוג הוא אזרח זר, נדרשת התייצבותו של בן הזוג הישראלי בלבד.

הרישום כולל מילוי טופס "הודעה על שינוי מעמד אישי" ואם אחד מבני הזוג מעוניין להחליף את שם משפחתו עקב הנישואים, יש למלא בנוסף טופס "בקשה לשינוי שם משפחה".

באם הנכם מסתפקים באיזו דרך לבחור כאשר ברצונכם להינשא בנישואים אזרחיים, תוכלו לפנות למשרדנו בירושלים ובתל אביב ולשוחח עם עורכי הדין המומחים מטעמנו בתחום.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה