דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שירותי אפוסטיל בחו"ל: כך זה עובד

Michael Decker
Michael Decker

הניסיון ארוך השנים שלנו בניהול תהליכים משפטיים ומנהליים שונים בין גורמים בארץ ובחו"ל, מראה לנו בכל פעם מחדש עד כמה הנושא של אישור אפוסטיל על מסמכים מתורגמים כלל לא מוכר לציבור ובהרבה מקרים אפילו לא למי שנדרש לאישור הזה. על רגל אחת, אפוסטיל הוא אישור על נכונות ומקוריות של מסמכים מסוימים שניתן על ידי גופים שונים במדינות החברות באמנת האג (האמנה מ-1961 המסדירה את התחום, הרחבה בהמשך). הוא נדרש כאשר אנו צריכים למסור מסמך רשמי (לרוב לאחר תרגום נוטריוני המצורף למסמך המקורי) לארגון, גוף או אדם כלשהו בחו"ל.

לצד המקרים הנפוצים הללו, לפעמים קורה מצב הפוך בו אנו מקבלים מסמך רשמי כלשהו מחו"ל, ועל מנת להגיש אותו בישראל יש לקבל עליו אישור אפוסטיל. האם ניתן לקבל אישור אפוסטיל בארץ על מסמך זר? התשובה היא לא – חייבים לקבל את אישור האפוסטיל מהמדינה בה הוא הופק.

אז מה עושים? ובכן בדיוק בשביל זה אנחנו כאן; נשמח להסביר איך ניתן לעשות זאת בעצמכם (על אף שחשוב לומר מראש שזה לא ממש מומלץ) ונזכיר שצוות המומחים במשרד עורכי הדין שלנו, ישמחו לעזור לכם לצלוח את ההליך הבירוקרטי המעט סבוך הזה במהרה ובלי כאבי ראש. כעת, בואו ננסה להבין יותר לעומק מה אפוסטיל מחו"ל ואיך משיגים אותו.

מהו אפוסטיל?

כאשר הליך משפטי או בירוקרטי מתקיים בתוך גבולות מדינת ישראל (או כל מדינה אחרת לצורך העניין), המסמכים השונים שמחליפים ידיים יהיו תמיד מוכרים לכל מי שמבקש אותם. לדוגמא, פקיד הבנק האחראי לבנות ללקוח שלו תיק משכנתא, יודע איך נראה נסח טאבו תקני שכתוב מן הסתם בשפה העברית ובאותו הפורמט של מסמכים דומים.

לעומת זאת, כאשר הליכים כאלו נעשים בין מדינות, כאשר מסמכים ממדינה א' מגיעים למדינה ב', למי שמקבל אותם אין שום דרך לדעת כי מדובר במסמך רשמי ומקורי שאכן הונפק על ידי הרשות האחראית לכך. מה עושים? ובכן, לפני שנת 1961, את המסמכים היינו צריכים לתרגם אצל הנוטריון ולאחר מכן לאשר אותם בשגרירות של מדינת היעד. אבל מה קורה כאשר למדינה כלשהי אין שגרירות כאן בארץ או כאשר שגרירות מסוימת עמוסה כך שהבקשה לא מטופלת בזמן?

ובכן, לשם כך נחתמה בשנת 1961 אמנת האג המסדירה את סוגיית האפוסטיל. על פי האמנה, מסמכים ממדינה א' יאושרו על ידי אישור אפוסטיל (השם של האישור וכן תיאור תפקיד הפקיד המאשר), יקבלו תוקף במדינה ב', כמובן במידה ושתי המדינות הן חברות באמנת האג. נכון לשנת 2020, 118 מדינות חתומות על האמנה וביניהן ארגנטינה, ברזיל, דנמרק, הודו, איטליה וכמובן ישראל. במדינת ישראל ישנו אפוסטיל במשרד החוץ, בבתי משפט השלום וכן ישנם עובדי מדינה שמונו לצורך התפקיד הזה. במידה ולפקיד במדינה ב' ישנו ספק בוודאות מסמך ישראלי, הוא אינו צריך  להבין מה כתוב בעברית, לבדוק מי הוציא אותו, ולצור קשר עם הרשות הרלוונטית – אלא רק לבדוק שהאפוסטיל תקף ואמיתי.

אם כך, כאשר נרצה להגיש מסמך ישראלי להודו לצורך העניין, מדינה שגם היא חברה באמנת האג, נדרש לתרגום נוטריוני שלו ולאחר מכן לאפוסטיל ורק אז נוכל להגיש אותו. משרדנו ישמח לסייע גם במקרים הנפוצים הללו עם תרגום נוטריוני איכותי למגוון רחב של שפות וכן לסייע בהוצאת אישור אפוסטיל.

וכעת נרצה לדבר על המצבים המורכבים יותר, כאשר יש צורך באפוסטיל מחו"ל.

מה קורה עם מסמכים מחו"ל?

עבור ישראלים, כמובן שרוב הצורך באפוסטיל הוא למסמכים מישראל שצריכים אפוסטיל כדי להגיש אותם בחו"ל. אבל ישנם מקרים בהם אנו מקבלים מסמכים כלשהם מחו"ל וצריכים להציג אותם בארץ. מה קורה אז והאם אפשר פשוט לגשת לקבל חותמת אפוסטיל למסמכים אלו בארץ?

בואו ניקח לדוגמא את המקרה ההיפותטי הבא: אזרח ישראלי אמריקאי למד בנערותו בתיכון כלשהו במדינת טקסס, ממנו גם קיבל תעודת בגרות ואישור על 12 שנות לימוד. לימים עלה אותו אזרח ארצה וכעבור מספר שנים ביקש להתקבל למוסד אקדמי כלשהו בארץ. אז, מתבקש אותו אדם להציג את התעודות, ועל מנת שיהיו בעלי תוקף משפטי עליו לקבל אישור אפוסטיל עליהן. היכן ניתן לקבל את האישור הזה? רק בארצות הברית, ובעצם רק בטקסס, מפני שלכל מדינה בארה"ב אפוסטיל משלה.

מה צריך לעשות אותו אדם? ובכן, בגדול עליו לנסוע לארצות הברית ולקבל את האישור על המסמכים. כמובן שזאת אופציה שהיא אף פעם לא נוחה, ובמיוחד בימים אלו בהם השמיים נסגרים חדשות לבקרים בגלל נגיף הקורונה.

על כן, אנו שמחים להציע ללקוחות הליך מזורז ואנו יכולים להוציא אישור אפוסטיל על מסמכים קיימים במרבית המדינות המערביות ואפילו להוציא מסמכים מחדש עם אישור אפוסטיל.

שימו לב – ישנם מצבים נקודתיים בהם ניתן להוציא אישור אפוסטיל על מסמך מחו"ל בשגרירות בישראל, כמו במקרים של אוסטרליה ודרום אפריקה. כמובן שנשמח לסייע ולעשות גם את זה בעבורכם.

חיסכון של הזמן היקר והכסף שלכם

בשורה התחתונה, הצורך באישור אפוסטיל מחו"ל זה דבר שבהחלט יכול לגזול זמן יקר, מאמץ ולא מעט כסף עבור טיסה למדינת היעד רק בשביל ההליך הבירורקטי הקצר הזה. עם משרד עורכי הדין שלנו – אתם יכולים לחסוך את כל הטרחה ולקבל אישור אפוסטיל על מגוון מסמכים. צרו קשר עוד היום ונשמח לעמוד לשירותכם.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה