Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

נישואים אזרחיים ללא נוכחות אחד מבני הזוג או שניהם – האם זה אפשרי?

Joshua Pex

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס וטל אופיר, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

זוגות רבים המעוניינים להינשא ולהירשם בישראל כנשואים, אינם מודעים לכך שמספר מדינות בעולם מאפשרות להם לקיים נישואים אזרחיים ללא נוכחות אחד מבני הזוג או שניהם. מה הפרוצדורה הכרוכה בכך ומה התוקף של נישואים כאלה בישראל? על כך יסביר עורך דין יהושע פקס, שותף במשרדנו העוסק בנושא הסדרת מעמד בישראל וייצוג מול משרד הפנים.

במשרד עורכי הדין שלנו תמצאו עורכי דין בעלי מומחיות וניסיון רב בליווי וייצוג בני זוג זרים של ישראלים לאורך הליכי ההגירה וההתאזרחות בישראל. משרדנו מסייע באופן שוטף לזוגות המעוניינים להינשא בנישואים אזרחיים ולהירשם כנשואים במרשם האוכלוסין ותעודת הזהות בישראל.

מתי עשוי לעלות צורך בקיום נישואים אזרחיים ללא נוכחות אחד או שניים מבני הזוג?

החוק בישראל מכיר רק בנישואים לפי הדין הדתי, בין יהודים או בין בני דתות אחרות, כגון נוצרים ומוסלמים, בינם לבין עצמם. אין תוקף משפטי לנישואים אזרחיים הנערכים בישראל, והם לא יירשמו. לעומת זאת, נישואים אזרחיים שנערכו כדין במדינה זרה וקיבלו תוקף לפי חוקי אותה מדינה, ניתנים לרישום בישראל. בהתאם לכך, זוגות שאינם מעוניינים להינשא על פי דין תורה, מחויבים לערוך את הנישואים מעבר לים, בארצות כגון קפריסין או צ׳כיה.

ואולם, לא תמיד בני הזוג יכולים או מעוניינים להגיע אל מדינה זרה בה יוכלו להינשא, מסיבות שונות. מקרה נפוץ הוא כאשר מדובר בזוגות מעורבים (המורכבים מישראלים ואזרחים זרים) והאשרה (ויזה) של בני הזוג הזרים אינם מאפשרת להם לצאת מהארץ ולחזור אליה לאחר מכן. במקרים אחרים בני הזוג הישראלים מנועים מלצאת מן הארץ. באותם מקרים זוגות מעורבים החיים כידועים בציבור ומעוניינים להינשא ולרשום את נישואיהם, יוכלו לבחור בדרך של נישואים ללא נוכחות אחד מבני הזוג או שניהם.

נישואים אזרחיים ללא נוכחות אחד מבני הזוג או שניהם

כיצד מתאפשרים נישואים אזרחיים לא נוכחות אחד מבני הזוג או שניהם?

הנישואים מתבצעים באמצעות מתן ייפוי כוח בשם בני הזוג שאינם נוכחים, ולכן הם מכונים ״נישואי proxy.״ קיימים מספר מקומות בעולם בהם החוקים המקומיים מאפשרים להינשא בדרך זו. כאשר הנישואים מתבצעים ללא נוכחות אחד מבני הזוג, הם מכונים ״single proxy marriage״ וכאשר הם מתבצעים ללא נוכחות שני בני הזוג הם מכונים ״double proxy marriage.״

נישואים ללא נוכחות אחד מבני הזוג אפשריים במדינת קנזס שבארה״ב וכן בפרגוואי. נישואים ללא נוכחות שני בני הזוג אפשריים במדינת אל-סלבדור שבמרכז אמריקה. באמצעות שיתוף פעולה בין משרדנו ובין משרדי עורכי דין במדינות אלה, אנו מסייעים לזוגות רבים המעוניינים להינשא באותן מדינות, ללא נוכחות אחד או שניים מבני הזוג.

מה התוקף שניתן לנישואים אלה בישראל?

מדינת ישראל מחויבת לרשום במרשם הנישואים נישואים אזרחיים שנערכו כדין במדינה זרה. יש לדאוג להמצאת כלל מסמכי הנישואים (תעודת הנישואים והפרוטוקול) כאשר הם מאומתים ומתורגמים כדין ומגובים בחותמת נוטריונית. חשוב מאוד לוודא כי כלל המסמכים מצויים ברשות בני הזוג כשהם תקינים ושלמים, ולשם כך רצוי להיעזר בשירותי עורך דין מקצועי ומנוסה בתחום במסגרת ההליך. 

יש לציין, עם זאת, כי לעתים עלולות להתעורר בעיות משפטיות שונות בעקבות נישואים ללא נוכחות אחד או שניים מבני הזוג. בעבר, נישואים ללא נוכחות שני בני הזוג לא הוכרו על-ידי משרד הפנים. עתירה שהוגשה לבג״ץ הובילה לחיוב המדינה ברישום נישואים אלה. יחד עם זאת, על אף רישום הנישואים, לרוב יחיל משרד הפנים על זוגות מעורבים שנישאו בדרך זו ומעוניינים לפתוח תיק חיים משותפים את הנוהל החל על ידועים בציבור. הליך זה אורך, ככלל, זמן ממושך יותר ביחס להליך המקביל לגבי זוגות נשואים.

סוגיה נוספת העלולה לעלות ביחס לזוגות מעורבים בעקבות נישואים שנערכו בהיעדר נוכחות, נוגעת להתרשמות משרד הפנים מקשר שאינו כנה. מדובר בטעם מרכזי לדחיית בקשות להסדרת מעמד. חשוב לדעת, עם זאת, כי החלטות דחיה המבוססות על טעם זה ניתנות לערעור. הערכאות השיפוטיות בוחנות לעומק את המקרה, ועשויות להתערב ולשנות את החלטות הדחייה.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

לסיכום, נישואים אזרחיים בהחלט אפשריים אף ללא נוכחות אחד הצדדים או שניהם. אם יש לכם שאלות נוספות או שהנכם מעוניינים בסיוע בפרוצדורה לצורך נישואים אזרחיים, נשמח לעזור. משרדנו בירושלים ובתל אביב מנוסה מאוד בייצוג זוגות רבים בהליכי הסדרת מעמד אישי בישראל.

קביעת מרכז חיים בישראל

: 03-3724722

        055-9781688

 [email protected] 

צרו קשר

Scroll To Top