דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כמה עולה פתיחת תיק חיים משותפים במסגרת הסדרת מעמד בישראל?

Joshua Pex

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

במסגרת סדרת מאמרים זו, אספנו עבורכם מידע משפטי רב בנוגע להגירת בני זוג זרים והסדרת מעמדם בישראל. במאמר זה נעסוק בשאלות כגון: כמה עולה פתיחת תיק חיים משותפים, מה האגרות הכרוכות בכך ומתי יש לבצע את התשלום. על שאלות אלה ועוד יסביר עורך דין יהושע פקס, מומחה לדיני הגירה ממשרדנו. 

משרד עורכי הדין שלנו בתל אביב וירושלים, מתמחה בדיני הגירה ומספק ללקוחותיו מענה משפטי מקיף בהליכי הסדרת מעמד בישראל. משרדנו מלווה בני זוג זרים לאורך שלבי ההליך – משלב ההזמנה לארץ, דרך פתיחת תיק חיים משותפים ועד להסדרת מעמד קבע בישראל ורכישת אזרחות.

הקדמה: פתיחת תיק חיים משותפים בישראל

הסדרת מעמד חוקי בישראל עבור בני זוג זרים של אזרחים ישראלים נעשית באמצעות רשות האוכלוסין וההגירה. חוק האזרחות מבחין לעניין זה בין זוגות נשואים ובין זוגות שאינם נשואים. מכוח חוק זה נקבעו נהלים נפרדים לגבי זוגות נשואים ולגבי זוגות ידועים בציבור. ההליך מתחיל בפתיחת תיק חיים משותפים עבור בני הזוג. 

פתיחת תיק חיים משותפים כוללת התייצבות של בני הזוג במשרד הפנים, או לחלופין התייצבות של בן הזוג הישראלי לבדו בלשכת משרד הפנים בישראל לשם התחלת הליך של הזמנת בני הזוג הזרים מחו״ל לצורך חיים משותפים בארץ. בנוסף, בני הזוג נדרשים להציג מסמכים שונים הנדרשים לצורך פתיחת התיק, ונערכת בדיקה של כנות הקשר ביניהם, קיום מרכז חיים משותף והיעדר מניעה פלילית/בטחונית להסדרת מעמדם. להרחבה על נושא זה, ראו מאמרים שהתפרסמו באתר משרדנו, ביחס לידועים בציבור שאינם נשואים וביחס לזוגות נשואים.

אגרות לצורך פתיחת תיק חיים משותפים

האגרות מפורטות במלואן בלוח האגרות שבאתר רשות האוכלוסין. חשוב לציין כי הסכומים המדויקים עשויים להשתנות מעת לעת, ולכן חשוב לעקוב אחר עדכונים לגבי סכומי האגרה אונליין.

כמה עולה פתיחת תיק חיים משותפים

ראשית, גובה האגרה משתנה בהתאם לזהות המבקש; האם מדובר באזרח/ית ישראלי המזמינים בן או בת זוג זרים, או המדובר בתושב/ת קבע המזמין בן או בת זוג זרים. אם מדובר במזמין שהוא אזרח, אזי החוק הקובע הוא חוק האזרחות ובהתאם תקונות האזרחות קובעות את סכומי האגרות. אם מדובר בתושב קבע שהוא המזמין, אזי מדובר בחוק הכניסה לישראל ובהתאם תקנות הכניסה לישראל קובעות את גובה האגרה.

שנית, קיים הבדל בין הזמנה של בעל או אישה, לבין פתיחת תיק עבור בני זוג אשר אינם נשואים, אלא מקיימים קשר זוגי של ידועים בציבור.

שלישית, תשלומי האגרות נעשית באופן מדורג, בהתאם להתקדמות ההליך; תחילה, אגרה עבור פתיחת תיק, לאחר מכן, אגרה עבור סוגי האשרות השונות, ולבסוף אגרה בסיום ההליך וקבלת המעמד המבוקש – אזרחות או תושבות קבע בישראל.

כך לדוגמא, נכון לחודש יולי 2020, סכום האגרה שעל זוגות נשואים לשלם במעמד הגשת הבקשה הינו 920 ש״ח. מדובר למעשה בתשלום חלקי מתוך האגרה הכוללת לצורך קבלת מעמד קבע. בסוף ההליך יתבקשו בני הזוג לשלם סכום נוסף.

דרישה של משרד הפנים לתשלום כפול של האגרה

על זוגות לדעת כי נהלי משרד הפנים קובעים כי במקרים של אי המצאת מסמכים נדרשים במעמד פתיחת הבקשה, ניתן להורות על סגירת התיק. אם המסמכים יומצאו לאחר שהתיק נסגר, ככלל נדרש תשלום סכום האגרה מחדש. כך גם עשוי להידרש תשלום אגרה נוספת במקרים של בקשה לשינוי הליך, כאשר בני זוג שחיו כידועים בציבור נישאו תוך כדי ההליך. 

במעמד פתיחת הבקשה, ובכפוף לעמידת בני הזוג בתנאי הסף לצורך פתיחת התיק, תוענק להם אשרה (ויזה) לתקופה של 6 חודשים. אשרה זו מאפשרת לעבוד בישראל. סכום האגרה לצורך קבלת הוויזה הינו 175 ש״ח, ויש לשלמו לאחר כניסת בני הזוג בישראל (ככל שמדובר במדינות שאזרחיהן פטורים מוויזת כניסה). חשוב לציין כי לאורך ההליכים של הסדרת מעמד בני הזוג הזרים בישראל, בני הזוג יידרשו להאריך את תוקף הוויזה או להחליפה בוויזה לטווח ארוך יותר. סכום האגרה לצורך הארכת תוקף או החלפת סוג הוויזה גם הוא 175 ש״ח בכל פעם.

האם ניתן לקבל פטור מתשלום אגרה, או פריסה של התשלום?

לעתים ידם של בני הזוג הזרים אינה משגת לשלם את סכומי האגרה הנדרשים. הדבר עשוי להתרחש, למשל, בקרב בני זוג זרים שהינם מבקשי מקלט. משרד הפנים קבע נוהל מיוחד לצורך בחינת בקשות לפטור מאגרה. הנוהל מאפשר להורות על פטור מלא או חלקי מתשלום האגרה. הנוהל אף מאפשר להחליט על פריסה או דחייה של תשלומי האגרה. לדוגמה, ניתן להורות על תשלום חלק מהאגרה במועד הגשת הבקשה לפתיחת התיק, ותשלום סכום נוסף במועד מאוחר יותר.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה והסדרת מעמד בישראל

במאמר זה הסברנו בתמצית כמה עולה פתיחת תיק חיים משותפים, מבחינת האגרות הקבועות בחוק. אם יש לכם שאלות נוספות או שהנכם מעוניינים בסיוע משפטי במסגרת הליכי הסדרת מעמד, נשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני הגירה לישראל ובליווי זוגות מעורבים בהליכים מול משרד הפנים. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון, כתובת הדואר האלקטרוני או תיבת יצירת הקשר המופיעים מטה.

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה