דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות ספרדית לצאצאי מגורשי ספרד

Jordan Levy-Bograd

בעקבות חקיקת החוק יוצא הדופן בספרד, אשר קובע כי צאצאים של יהודים שגורשו מספרד בשנת 1492 יהיו זכאים לקבל דרכון של המדינה, נפתחה בפני המוני ישראלים האפשרות לקבל דרכון אירופאי איכותי. ספרד היא חברה מלאה באיחוד האירופי ולכן אזרחיה יוכלו ליהנות מאין ספור הטבות שמציע הדרכון החזק, זאת במידה ויחליטו לחיות בספרד עצמה או מחוצה לה.

משרד עו"ד הגירה לספרד דקר, פקס, לוי ושות'. משרדינו שבירושלים ותל אביב מתמחים בקבלת אזרחויות אירופאיות כדוגמת גרמנית, אוסטרית, פורטוגלית, רומנית וכמובן ספרדית. בכדי לעבור את ההליכים הביורוקרטיים המורכבים, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין בעל ניסיון, היודע כיצד לנווט את התהליך בקרב הרשויות בספרד.

אזרחות ספרדית לצאצאי מגורשי ספרד

אזרחות ספרדית לצאצאי מגורשי ספרד

רובנו שמענו בשנים האחרונות לא מעט על הדרכון האירופאי שמציעה המדינה הפורטוגלית. פרסומות על האזרחות המבוקשת צצות כמעט בכל אתר שני ברשת ונפוצות ביותר באינטרנט ובכלל. עם זאת, לא רבים מאיתנו שמעו שיש גם אלטרנטיבה והיא קבלת דרכון ספרדי לצאצאי מגורשי ספרד. דרכון זה נחשב איכותי יותר מזה הפורטוגלי ונגיש כיום לישראלים.

החוק החדש נחשב מקל יותר באופן כללי כיוון ואינו דורש מהמועמדים לעבור מבחני שפה, ראיון או מבחנים אחרים בנושא תרבות והיסטוריה ספרדית. למעשה, פה ההבדל הגדול בין החקיקה החדשה לישנה – בעבר ישראלים באופן מיידי היו מוותרים על אזרחות זו בשל הקשיים שהערימו עליהם הרשויות בספרד. אך, אם כניסת התחיקה החדשה, יוכלו המונים לקבל את האזרחות באופן מקל כאמור.

רכישת אזרחות ספרדית טומנת בחובה יתרונות רבים כמו למשל היתר כניסה ל-189 מדינות מסביב לעולם, כשביניהן ארצות הברית, אוסטרליה, קטאר וכו'. הדבר נכלל יחד עם הזכות לעבוד במדינות אטרקטיביות לצעירים במשך שנה בקנדה, ניו זילנד, אוסטרליה ויתר מדינות האיחוד האירופי. הדרכון מקנה גם את האישור לחיות ולעבוד כל חייכם במדינות מדהימות כמו הולנד, גרמניה, אוסטריה, אירלנד, שבדיה ועוד.

מסמכים נדרשים לתהליך

 1. דרכון
 2. תעודת לידה
 3. הוכחה למוצא ספרדי כגון:
 • אישור מקהילה יהודית או מרב בנוגע למקורותיו הספרדיים של המועמד.
 • תעודה רשמית כלשהי אשר מעידה כי לפחות אחד מאבותיו/אמותיו של המועמד הגיעו ממדינות צפון אפריקה, הים התיכון או המזרח התיכון (למשל מרוקו, אלג'יריה, סוריה, עיראק, יוון, בולגריה וכד').
 • הוכחת שם משפחה בעל מוצא ספרדי בהווה או אצל אבות המועמד (כמו למשל ביטון, דהן, בן בסט, שושן, פינטו, בדהב ועוד) – תנאי הכרחי אך לא חובה.
 • תעודת נישואין או כתובה המאשרת כי החתונה התקיימה על פי מסורת ספרד.
 • דוח גנאלוגי הנע בין 3 דורות (תלוי במדינת המוצא) ויותר, אשר מציג את משפחתו של המועמד, מוצאה, שמות המשפחה וקשר הדם ביניהם.

ברגע שהמוצא הספרדי התקבל בקרב הסמכויות הממונות על אישור הבקשה הראשונית, נשלח את הבקשה למשרד המשפטים בספרד יחד עם המסמכים הבאים:

 • צילום דרכון
 • אפוסטיל של תעודת לידה (תקפה ל-6 חודשים)
 • תעודת רקע פלילי (תקפה ל-6 חודשים)
 • ייפוי כוח
 • הוכחה למוצא ספרדי

הערה: יש לציין כי בחלק גדול מן המקרים אין דרישה לספק את כל המסמכים המצוינים. הסיבה היא משום שהרשויות הספרדיות יודעות כי תפוצות יהודיות גדולות כמו יהדות צפון אפריקה למשל, הן ברובן הגדול שארית של יהדות ספרד. אולם, הנ"ל נכתב כאן על מנת לעורר את תשומת הלב, כי יכול להיות ותידרשו גם להציג ראיות נוכחות, ולשם כך כדי להיערך מבעוד מועד בכדי לא להיות מופתעים באמצע התהליך.

כמה זמן לוקח לקבל אזרחות ספרדית?

בשונה מתהליך קבלת הדרכון הפורטוגלי שאורך בין 2-3 שנים בממוצע, הספרדים לא קובעים דד-ליין חד משמעי בשל בדיקות מעמיקות את הבקשות. לכן, כאן אנחנו מדברים על טווח המתנה של בין 2-5 שנים.

עלות תהליך קבלת דרכון ספרדי

על פניו המחיר משתנה בהתאם לבקשה – זאת אומרת שקיימים מספר קריטריונים מכריעים כמו מסמכים המאשרים מוצא ספרדי, דוח גנאלוגי ואלמנטים נוספים. במקרים בהם למועמד אין אינדיקציה מספיק טובה בנוגע למשפחתו, יש לערב חוקר שורשים אשר יסייע ויבנה עץ שורשים העונה להגדרות הרשויות הספרדיות. דוח זה מן הסתם מייקר את העלות הכללית אך לא משמעותית.

צור קשר – קבלת אזרחות ספרדית לצאצאי מגורשי ספרד

הוצאת אזרחות ספרדית אצל המומחים בתחום ההגירה. המשרד פועל יומיומית עם לקוחות בחו"ל ובארץ ועוזר להם להכיר את מורשתם היהודית ולקבל דרכון ספרדי. במשרדנו מחלקה ענפה הדוברת ספרדית ואשר עוזרת בתרגום המסמכים ושליחתם למשרד המשפטים הספרדי. צרו איתנו קשר עוד היום כדי לבדוק זכאותכם.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה