דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אימוץ בחו"ל והכרה באימוץ זה בישראל

Michael Decker

אימוץ ילדים הוא תחום רגיש ומורכב אשר קובע סמכות הורית לבני זוג המאמצים ילד שאינו ילדם הביולוגי. סמכות זו שניתנה לבית המשפט, טומנת בחובה משמעות רבה, ומכאן החשיבות הגדולה בהתייעצות עם עורך דין מיד לאחר שהחלטתם שאתם מעוניינים לאמץ. אימוץ בחו"ל הוא לעתים קרובות מהיר יותר מאשר בתוך ישראל, אך נוסף על חוקי המדינה הזרה צריך לעמוד הן בכל החוקים החלים על אימוץ בישראל, ובנוהל מיוחד לקביעת מעמדו של ילד שאומץ בחו"ל.

החוק בישראל קובע שורת תנאים בהם חייב לעמוד כל מי שרוצה לאמץ ילד, ורק עם קיום התנאים בית המשפט ישקול את הבקשה ויקבע האם להנפיק צו האימוץ המאשר את האימוץ והופך אותו לעובדה מוגמרת מבחינת הרשויות.

מדינת ישראל מכירה אך ורק באימוץ ילדים קטינים.

מי יכול לאמץ?

ילד יכול להיות מועמד לאימוץ רק אם הוא הוכרז ככזה על ידי בית משפט או שהוריו הביולוגים הביעו את הסכמתם לכך. לאחר שהוכרז כ'בר אימוץ', המשך הטיפול באימוץ יהיה בידי השירות למען הילד.

תנאי הסף להגשת בקשה לאימוץ ילד לבית משפט הם שהמבקשים יהיו זוג נשוי אשר מקיימים משק בית משותף וכן שההפרש בין גיל הילד להורים המאמצים יהיה בין 18 ל-43 שנים. כמו כן, על המבקשים לסיים לפחות 12 שנות לימוד, להציג תעודת יושר, להוכיח כי יש בידם הכנסה קבועה ויציבה המאפשרת להם לדאוג לצרכיו של הילד ולהציע תנאי מגורים סבירים בדמות חדר נפרד עבור הילד. אחת הנקודות הבלתי-צפויות – על המאמץ והילד המאומץ להיות בני אותה דת.

איך מגישים מועמדות?

זוג המבקש לאמץ ילד בישראל חייב למלא שאלון שנכתב על ידי משרד העבודה והרווחה ולצרף אליו תמונות של המבקשים וילדיהם (אם יש). כמו כן, על המבקשים לצרף מסמכים שונים כגון: צילום תעודות זהות, תעודת נישואין, קורות חיים ואישורי הכנסה.

את השאלון יש להגיש במשרדי השירות למען הילד במקום מגוריכם, ואם הפרטים שמילאתם היו לשביעות רצונם, עובדת סוציאלית תיצור קשר עם המבקשים ותתחיל בהליך בדיקה הכולל סדרת מפגשים עם המבקשים, ביקור בית ואבחון פסיכולוגי, בכדי לבדוק את כשירותם של המבקשים.

מהי "תקופת המבחן"?

לאחר כל השלבים הנ"ל, בית המשפט יבדוק את המשפחות המעוניינות לאמץ את הילד, כאשר עקרון "טובת הילד" ינחה את החלטות בית המשפט בכל עת. לאחר קבלת החלטה חיובית, תינתן למשפחה תקופה בת שישה חודשים במהלכה עובדים סוציאליים מטעם משרד הרווחה יבדקו את קליטת הילד במשפחה.

רק לאחר הצלחת תקופת המבחן, יינתן צו האימוץ הקובע כי ההורים מחויבים לדאוג לצרכי הילד המאומץ. בסעיף 16 לחוק אימוץ ילדים, הגדיר בית המשפט את המעמד בין ההורים המאמצים לילד המאומץ: "האימוץ יוצר בין המאמץ לבין המאומץ אותן החובות והזכויות הקיימות בין הורים ובין ילדיהם, ומקנה למאמץ ביחס למאומץ אותן הסמכויות הנתונות להורים ביחס לילדיהם".

ילד שאומץ בחו"ל – מה דינו?

מה צריכים לעשות בני זוג ישראלים שאימצו ילד בחו"ל ומעוניינים שהילד המאומץ יהיה מוכר במרשם האוכלוסין במדינת ישראל? לכאורה, זהו הליך פשוט הדורש פנייה לפקיד הרישום ברשות האוכלוסין, הצגת צו בית משפט ותעודת אימוץ שהונפקה על ידי בית משפט במדינת היעד ומסמכים נוספים המוכיחים את העובדה כי הילד מתגורר עם ההורים המאמצים.

פסיקה חשובה שניתנה בשנת 2000, צמצמה את שיקול דעתו של פקיד הרישום שעד אז יכל לקבוע בלעדית אם להכיר באימוץ שנעשה בחו"ל. המקרה עסק בזוג נשים שקיימו מערכת יחסים שבע שנים ומקום מושבן היה קליפורניה. במהלך מערכת היחסים, הרתה אחת מהן מתרומת זרע וילדה בן. הבן אומץ על ידי בת הזוג האחרת והאימוץ קיבל תוקף מבית המשפט בקליפורניה שהנפיק צו אימוץ. כאשר ביקשו השניים מפקיד הרישום בישראל לרשום את הילד כבנם, הוא סירב מאחר וההורים היו בני אותו מין.

בית המשפט דחה את הסירוב וקבע כי ישנה חובה להכיר בצו האימוץ הזר, בעיקר בשל העובדה כי אי הכרה פוגעת בטובת הילד מאחר והיא משחררת את ההורים מחובותיהם כלפי הילד המאומץ. פסיקה זו קבעה כלל אצבע בתחום הכרה באימוץ ילדים שנעשה בחו"ל – פקיד הרישום מחויב לרשום ולהכיר באימוץ שנעשה במדינה אחרת וסמכותו לסרב היא רק אם יש חשד כי המסמך המוצג בפניו זויף.

אם ברצונכם להגיש בקשה לאימוץ או להביא להכרה באימוץ שנעשה בחו"ל, צרו קשר עם משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב לקבל סיוע ומידע משפטי.

הכרה בילד שאומץ בחו"ל

לצורך הכרת ילד שאומץ בחו"ל כזכאי עלייה או הגירה לישראל, יש לפנות אל עמותה מוכרת המטפלת בנושא במשרד העבודה והרווחה, על בסיס נוהל הטיפול במתן אשרת כניסה לילד שאומץ בחו"ל. אימוץ שלא באמצעות עמותה נחשב לעבירה פלילית. להורה ישנה אפשרות לבחור בעמותה שמתאימה לו ושיש לה סמכות לעבוד מול המדינה בה מתכוונים לאמץ את הילד. מצד שני, העמותה בודק שההורה מתאים להיות הורה מאמץ (בין השאר על בסיס הכללים שפורטו מעלה).

רופא מטעם העמותה בדק את הילד וצו האימוץ התקבל כחוק, העמותה בעצם מטפלת בהסדרת המסמכים הן מול הרשויות בחו"ל והן לצורך כניסה לישראל.  לאחר שהילד מגיע לישראל, העמותה ממשיכה במעקב ובדיקות תקופתיות של מצב הילד, כשדוחות בנושא מוגשים לרשויות בישראל ובמדינת המוצא.

צרו קשר לקבלת עזרה:

אימוץ ילד בישראל או בחו"ל יכול להיות מסובך מבחינה משפטית ומבחינת ההליך הבירוקרטי. עורכי דיו המתמחים בדיני משפחה והגירה לישראל ישמחו לעמוד לשירותכם. צרו קשר לקביעת פגישה:

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה