דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כמה זמן לוקח לקבל אזרחות ישראלית?

Joshua Pex

ישנן מספר דרכים באמצעותן ניתן להפוך להיות אזרח ישראלי. לכן, כאשר נשאלת השאלה כמה זמן לוקח לקבל אזרחות ישראלית, התשובה תהיה שונה עבור כל מקרה ומקרה. כאשר מדובר בעלייה לישראל מכוח חוק השבות לדוגמה, קבלת האזרחות תהיה מידית. לעומת זאת במקרים אחרים, למשל כאשר מדובר בקבלת אזרחות בעקבות תהליך מדורג, זמן ההמתנה עד קבלת האזרחות יהיה ארוך יותר.

במאמר זה נבחן את פרקי הזמן השונים עד קבלת האזרחות הישראלית עבור כל מקרה. כמו כן, במקרה של חוק השבות נבין כמה זמן לוקח להוכיח זכאות לביצוע עלייה לישראל.

משרדינו מתמחה בתהליכי ההגירה השונים לישראל, לרבות קבלת אשרות לשהייה ממושכת ועבודה במדינה. אם אתם זקוקים לליווי משפטי מקצועי בנושאים אלה, אנו מזמינים אתכם לפנות אלינו ונשמח לסייע לכם.

כמה זמן לוקח לקבל אזרחות ישראלית?

עלייה לישראל מכוח חוק השבות

אחת הדרכים לקבל אזרחות ישראלית היא באמצעות עלייה למדינת ישראל תחת חוק השבות. זכות עלייה זו שמורה אך ורק ליהודי או לצאצא של יהודי. כדי לממש את הזכות נדרשים המבקשים לעלות למדינת ישראל להוכיח את זהותם היהודית.

בשנת 1970 נוסף תיקון לחוק השבות הקובע כי יהודי הוא אדם אשר נולד לאם יהודייה או כזה אשר התגייר והוא אינו בן דת אחרת. יחד עם זאת, גם בני משפחה עד דור שלישי שאינם יהודים ובני זוג של יהודים, יהיה זכאים לבצע עלייה ולקבל אזרחות.

אם כן, כיצד יכול זכאי שבות שאינו אזרח ישראל להוכיח את זכאותו לבצע עלייה? במקרים מסוימים ניתן למצוא מסמכים מתאימים בקלות המעידים על יהדות, כמו רישום נישואים ברבנות המאשרים את יהדות ההורים או הסבים והסבתות. לעומת זאת, ישנם מקרים בהם מציאת ההוכחות לוקחת זמן רב יותר, במיוחד במקרים של משפחות אשר הסתירו את יהדותן במשך מלחמת העולם השנייה, כך שאין בנמצא הוכחות חותכות המעידות על יהדות.

חשוב לדעת כי למשרד הפנים האמון על אישור העלייה העמיד נוהל מפורט המראה אילו מסמכים יש להראות בעת הבקשה לעלייה. לכן, לא ניתן לקבל אישור לבקשת עלייה על סמך ממצאים כמו דגימת דנ"א המאשרת "מוצא יהודי" באופן כללי למשל, שכן לא מדובר בהוכחה חותכת. יחד עם זאת, אם בדיקת הדנ"א מאפשרת הוכחת קשר לאדם ספציפי שיהדותו ידועה או לאזרח ישראלי, אז ניתן יהיה להיעזר בבדיקה לשם עלייה, כל עוד ניתן אישור לבצעה בידי בית המשפט לענייני משפחה בישראל.

כאשר ישנם מסמכים המאפשרים הוכחת יהדות תהליך קבלת אישור העלייה נמשך כמספר חודשים. במידה וישנה זכאות, יקבלו העולים תאריך עלייה ומדינת ישראל תרכוש עבורם כרטיסי טיסה. במקרים בהם אין מסמכים מתאימים, תהליך הבקשה ייקח זמן רב יותר שכן יש צורך לבצע מחקר כדי למצוא הוכחות ברורות המאשרות את יהדות המבקשים. עם העלייה לארץ ישראל יקבלו העולים אזרחות ישראלית. בנוסף, יקבלו העולים דרכון ישראלי זמני התקף לשנה בלבד, אשר יוארך לאחר שהות בישראל.

כמה זמן לוקח לקבל אזרחות ישראלית עבור בני זוג של ישראלים?

כדי לאפשר לזוגות מעורבים המורכבים מאזרחים ישראליים ואזרחים זרים לחיות יחד במדינת ישראל, ישנו הליך המאפשר לבני הזוג הזרים לקבל אזרחות ישראלית.  בניגוד לעלייה מכוח חוק השבות, במקרה זה התהליך הוא ארוך יותר ונמשך בין חמש לשבע שנים. הליך זה נקרא ההליך המדורג.

את ההליך המדורג יכולים לעשות זוגות נשואים או זוגות ידועים בציבור בלבד. הליך זה דורש ראשית פתיחה של תיק חיים משותפים במדינת ישראל. לאחר מכן יקבל בן הזוג הזר ויזת שהייה ב/1 בישראל למשך חצי שנה, המאפשרת גם עבודה במדינה.

כדי לאפשר את מעבר התהליך לשלב השני, ידרשו בן או בת הזוג הזרים להוכיח כי אין להם עבר פלילי, שהם אכן מקיימים מרכז חיים משותף בישראל עם בן או בת זוגם ויהיה על בני הזוג להוכיח את כנות הקשר הזוגי, באמצעות ביצוע של ריאיון רשמי. במידה ובני הזוג עומדים בכל התנאים הללו, הם יקבלו ויזת תושב ארעי א/5 התקפה למשך שלוש שנים, כאשר ישנה אפשרות להארכה של הוויזה לאחר תקופה זו.

שלושה חודשים לפני שחלפו ארבע שנים מעת קבלת ויזה התושב הארעי, נדרשים בני הזוג לגשת למשרד הפנים כדי להצהיר באיזה מעמד יהיו מעוניינים. המעמד הראשון אותו יכולים בני הזוג לבחור הוא ברישיון ישיבת קבע המאפשר קבלת תנאים סוציאליים כמו ביטוח בריאות ואת היכולת לעבוד בישראל בחופשיות. המעמד השני בו יכולים לבחור בני הזוג הוא התאזרחות. חשוב לציין כי במידה ויבחר בן הזוג הזר להתאזרח ומדינת המוצא שלו אינה מאפשרת להחזיק באזרחות כפולה, יהיה עליו לוותר על אזרחותו הקודמת. במעמד הפגישה במשרד הפנים תיבדק הכנות של הזוגיות פעם נוספת.

חשוב לציין כי במקרה של זוגות ידועים בציבור התהליך יהיה ארוך יותר, שכן בתום שבע שנים בלבד יוכלו בני הזוג הזרים לקבל רישיון ישיבת קבע ורק לאחר קבלתו יוכלו להגיש בקשה לאזרחות.

כמה זמן לוקחת התאזרחות לאחר שירות בצה"ל?

ישנה גם אפשרות לקבל אזרחות ישראלית עבור מי שהיה תושב קבע ושירת בצה"ל במשך 18 חודשים. במקרה זה, מי שאכן שירת בצה"ל למשך פרק הזמן הנדרש, יהיה פטור מהתנאים האחרים הקבועים בסעיף 5 לחוק האזרחות הישראלי. סעיף זה אומר כי מי ששהה בישראל במשך שלוש שנים מתוך תקופת חמש השנים שקדמה ליום הגשת בקשתו, בעל זכאות לישיבת קבע בישראל,יודע במידת מה את השפה העברית, וויתר על אזרחותו הקודמת, יהיה זכאי לקבל אזרחות ישראלית.

אם כן, מי ששירת בצה"ל למשך שלוש שנים או מי שהשתחרר מוקדם בשל מחלה או חבלה אשר אירעו בעת ועקב שירותו, יהיה זכאי לקבל אזרחות ישראלית תוך שהוא פטור מהתנאים המפורטים תחת סעיף 5 לחוק האזרחות. יחד עם זאת, תיקון זה לא יחול על מי ששוחרר משירות סדיר בעקבות הרשעה או חוסר התאמה.

איך מקבלים אזרחות ישראלית ילדים של אזרח ישראלי אשר נולדו בחו"ל?

ישנם מקרים בהם אזרח ישראלי אשר ילדיו נולדו בחו"ל והמשפחה עודנה מתגוררת בחו"ל מעוניין לרשום את ילדיו כאזרחים ישראליים. אפשרות זו אכן קיימת אך מדובר בתהליך מעט סבוך. אחת מדרישות התהליך היא לעדכן את מצבם האישי של הורי הילדים במרשם האוכלוסין הישראלי. כמו כן, הורי הילדים נדרשים לדווח על לידת כל ילד אשר הם מעוניינים לרשום בתוך 30 מיום הלידה.

במידה ולא רשמו ההורים את הילדים לפני שחלפו 30 יום ממועד הלידה, יהיה צורך במילוי טופס בקשה להסדרת מעמד צבאי.

עוד מכשול אשר עשוי לעכב את התהליך הוא הצורך להוכיח כי הילד הוא אכן יילוד לאזרחים ישראלים. כלומר, במקרים בהם רק האם היא אזרחית ישראל, נדרשת הוכחה חד-משמעית כי היא אכן אמו של היילוד. לעומת זאת, במקרים בהם רק האב הוא אזרח ישראלי, יש להוכיח כי ישנן ראיות לקשר הנטען בין ההורים בטרם הכניסה להריון. ישנם מקרים בהם נדרש ביצוע של בדיקה אבהות, כדי להוכיח קשר דם בין הילד להוריו.

אם כן, תהליך זה מאוד תלוי בנסיבות המקרה, לכן פרק הזמן האפשרי עד לקבלת האזרחות יכול גם הוא להשתנות עד מאוד ממקרה למקרה.

מסובך עוד יותר הליך קבלת מעמד לילדים שנולדו בחו"ל לאזרחים ישראלים שנולדו בחו"ל עצמם (ולא עברו לישראל). ילדים אלו יוכלו לקבל אזרחות ישראלית רק כעולים על פי חוק השבות, במידה וזכאים לכך.

כמה זמן לוקח לקבל אזרחות ישראלית? מוזמנים להתייעץ עמנו!

אם אתם מעוניינים לקבל אזרחות ישראלית ואינכם יודעים מהו התהליך הנכון עבורכם וכיצד לבצע אותו, אנו מזמינים אתכם להתייעץ עמנו. משרדי עורכי הדין שלנו הנמצאים בירושלים ובתל אביב, מספקים שירותים מקיפים בכל הקשור להגירה למדינת ישראל וקבלת אשרות. אנו מתמחים בכל הליכי ההגירה השונים לרבות עלייה מכוח חוק השבות וההליך המדורג לבני זוג זרים.

כפי שאתם וודאי מבינים ממאמר זה, כל תהליך של קבלת אזרחות ישראלית כרוך בהבנה מעמיקה של החוקים בישראל. לכן, מומלץ שלא לנסות ולעבור את התהליך לבד. אנו נשמח לסייע לכם לעבור את תהליך קבלת האזרחות שלכם בצורה נוחה ופשוטה ככל הניתן. מוזמנים ליצור עמנו קשר ואנו נשמח לסייע לכם בכל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה