דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

האם ניתן לעלות לישראל על בסיס בדיקת דנ"א?

Joshua Pex

במאמר זה יהושע פקס, עורך דין הגירה ושותף במשרד עורכי הדין שלנו, יסביר האם אפשר לעשות עלייה לישראל על ידי כך שתוכיחו שאתם יהודים או שאתם בעלי שורשים יהודיים באמצעות בדיקת  דנ"א.

מה המשמעות של המילה "עלייה"?

עלייה היא הגירה לישראל על פי חוק השבות (1950). זהו אחד מהחוקים הראשונים שנחקקו יחד עם ייסוד מדינת ישראל המאפשר לכל יהודי, ילדו של יהודי או נכדו של יהודי לעלות לישראל ולקבל אזרחות ישראלית.

האם ניתן לעלות לישראל על בסיס בדיקת  דנ"א?

האם בדיקת דנ"א יכולה לפצות על מסמכים אבודים המוכיחים על מקורות יהודיים?

לקוחותינו שואלים לעיתים קרובות: "כיצד אנו יכולים להוכיח שאנחנו יהודים? האם תוצאה של בדיקת דנ"א תהיה ראיה מספקת להוכיח זכאות לעשות עלייה?"

למשרד הפנים נוהל מפורט בנוגע למסמכים אשר מבקש העלייה נדרש להציג על מנת לקבל אישור עלייה. עם זאת, ישנם אנשים שלמרות שאין להם שום מסמכים להוכחת מוצאם היהודי, הם יודעים שהם בעלי שורשים יהודיים לפי המסורת המשפחתית. לדוגמא, משפחות רבות מברית המועצות לשעבר איבדו את כל המסמכים המעידים על מוצאם היהודי במהלך מלחמת האזרחים ברוסיה או במלחמת העולם השנייה. ללקוחות אחרים יש גם הורים או סבים שאיבדו את כל המסמכים בזמן שמדינתם הייתה במשבר כזה או אחר אשר הקשה על שמירת שושלות יוחסין מסודרות.

עם ההתקדמות הביו-רפואית והטכנולוגית, אנשים יכולים לבצע בדיקות רקמות המראות את המוצא הגנטי שלהם. ישנן בדיקות ספציפיות שנועדו לאפשר לאנשים לדעת האם יש להם שורשים יהודיים. ישנן אפילו בדיקות דנ"א אשר יכולות לזהות אם האדם צאצא של כהנים או לויים.

האם ניתן לבצע עלייה על בסיס בדיקת דנ"א?

תוצאת בדיקת דנ"א ש"מוכיחה" את מוצאכם היהודי אינה מעניקה את הזכות לעשות עלייה על פי חוק השבות. החוק הישראלי ונהלי משרד הפנים בהסכמה בנושא זה. המבקש לעשות עלייה נדרש לספק הוכחה מתועדת על היותו יהודי או שאבותיו בשני הדורות האחרונים היו יהודיים. מי שאין ברשותו מסמכים זקוק לראיות הוכחה חזקות עם הסבר מבוסס להיעדר מסמכים כדי להיות זכאי לעלייה ולאזרחות ישראלית.

הסיבה שתוצאת בדיקת דנ"א אינה מתקבלת כראיה לצרכי עלייה נובעת בחלקה מכך שחוק השבות אינו כולל יהודים המבקשים לעשות עלייה לאחר שהמרו את דתם. המחוקק הישראלי מניח שאם אין באפשרותם של אנשים להביא ראיות מתועדות המראות כי יש להם מקורות יהודיים, הסיבה לכך נובעת כנראה מהעובדה שאבותיהם עזבו את הדת היהודית לפני מספר דורות, ועל כן הקשר הגנטי המעיד על שורשים יהודיים אינו מספיק.

אבל קראתי באינטרנט שבדיקת דנ"א מספיקה / תספיק בקרוב לצרכי עלייה!

פרסומים כאלה הם תוצאה של התנהלות עיתונאית חסרת אחריות בעליל. מערער אשר בקשתו לעשות עלייה נדחתה רשאי להעלות טענות ככל שירצה, סבירות פחות או יותר. אלא אם הערר יתקבל בפועל על ידי מערכת המשפט / ההגירה בישראל, לא צפוי בקרוב כל שינוי בנושא זה. הצגת תביעות אלה, אשר קרוב לוודאי יידחו, כפריצת דרך בחוק ההגירה, היא מטעה באופן בוטה. פרסומים מדעיים מכובדים לכאורה המתייחסים לטענות אלה כנכונות, מעלים שאלות אודות אמינות הכותבים בעינינו ובעיני פרשני חוקי ישראל אחרים.

ככל הנראה, עלייה לישראל על ידי בדיקת  דנ"א תישאר בלתי אפשרית בעתיד הנראה לעין. לצורך העניין, אם יהיה תקדים ושינוי בנושא ההגירה של התרת בדיקות דנ"א כראיה, החדשות לא יימצאו רק בכמה מאמרים ספקולטיביים.

מתי בדיקת דנ"א כן יכולה להעניק אזרחות ישראלית?

ניתן להשתמש בבדיקת דנ"א לקבלת אזרחות ישראלית בנסיבות מסוימות. באופן ספציפי, בדיקת  דנ"א יכולה להוכיח סופית שאדם הוא ילדו של אזרח ישראל, או ילדו של יהודי. סעיף 4 לחוק האזרחות קובע כי כל מי שנולד לאם או לאב ישראלי, בין בישראל ובין בחו"ל, הוא אזרח ישראלי מלידה. בדיקת דנ"א זו נערכת על סמך אישור בית המשפט לענייני משפחה. אם התוצאה תוכיח כי הילד הוא למעשה בן או בת של אזרח או תושב ישראל, בית המשפט יורה למשרד הפנים הישראלי לרשום אותו כישראלי.

רשויות ההגירה בישראל עשויות לדרוש ממבקשי עלייה בוגרים לעבור בדיקת דנ"א בנסיבות מסוימות. אם הוריהם מעולם לא היו נשואים, או אם קיים חוסר בתיעוד, בדיקת דנ"א עשויה להוכיח שהם קשורים למעשה להורה או לסבא סבתא יהודיים.

שימו לב שבדיקת דנ"א כזו לא נועדה להראות קשר כללי למוצא יהודי לצורך עלייה לישראל, אלא להוכיח כי האדם המדובר הוא ילדו של יהודי או אזרח ישראלי ספציפי.

צרו עמנו קשר

אם אתם מחפשים תשובות בנוגע לתהליך העלייה שלכם, עלייה על בסיס בדיקת דנ"א, או אם אתם מבקשים סיוע מעורך דין הגירה ישראלי, אנא צרו איתנו קשר.

[email protected]rg.il

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה