דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג שהינם עובדי סיעוד זרים

Michael Decker

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

כאשר זוגות מעורבים שבהם בני הזוג הזרים הם עובדי סיעוד זרים מבקשים הסדרת מעמד, על מנת לחיות יחד בישראל, עומדים לפניהם לא מעט מכשולים. קיים פער בין הכללים שקבע משרד הפנים בנושא, ובין מדיניות משרד הפנים לגבי קשרים זוגיים של עובדי סיעוד בישראל. במאמר זה נרחיב על נושא מורכב זה ונסביר מה האפשרויות המשפטיות העומדות בפני זוגות אלה.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום דיני ההגירה לישראל. למשרדנו ניסיון רב, בין היתר, בנושאי הסדרת מעמד בישראל עבור זוגות שבהם בני זוג שהינם עובדי סיעוד זרים, ובייצוגם בפני רשות האוכלוסין של משרד הפנים וכל הערכאות המינהליות והמשפטיות.

אשרת (ויזת) השהייה של עובדי סיעוד זרים בישראל

עובדי סיעוד זרים מגיעים לישראל על מנת לטפל באוכלוסיות נזקקות כגון קשישים ובעלי מוגבלויות קשות. תקופת שהותם בישראל קצובה בזמן, וככלל ניתן להאריכה לתקופות שבמצטבר לא יעלו על 51 חודשים מיום כניסתם לישראל לראשונה. לאחר מכן על מנת להישאר בישראל, עליהם לעמוד בתנאים נוקשים יותר. כדי להבין עוד על מעמד עובדי הסיעוד הזרים בישראל ומשך שהותם האפשרית, ראו מאמר בנושא שפורסם באתר משרדנו

מדיניות משרד הפנים – ניסיון למנוע קשר זוגי בין עובדים זרים לבין ישראלים 

חשוב להיות מודעים לכך שרשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים מנהיגה מדיניות נוקשה ביחס לקיום קשרים זוגיים של עובדי סיעוד זרים בישראל. בפועל, הרשות מתנה את תוקף הוויזה שברשות העובדים בהימנעות מקיום קשרים זוגיים או נישואים בעודם שוהים בישראל. בהתבסס על מדיניות זו, מקיימת הרשות מעקבים אחר העובדים, עוצרת עובדים החשודים בקיום יחסים זוגיים ואף שוללת את אשרותיהם (כפי שפורסם, למשל, בתחקיר בנושא באתר ״הארץ״). 

מדיניות זו אינה מעוגנת במפורש בחוק או בתקנות, ולכן היא אינה מאוד מוכרת בקרב הציבור הרחב. היא עלתה לדיון בבתי המשפט בהקשרים שונים, לרבות לגבי עובדות סיעוד זרות שנכנסו להריון בתקופת שהותן בישראל. ארגונים לזכויות אדם ולזכויות עובדים מתנגדים למדיניות זו וטוענים כי לא ייתכן שתימנע מעובדים המגיעים לעבוד בישראל במשך שנים רבות הזכות הבסיסית של קיום קשרים זוגיים. ככל שעובדי סיעוד זרים או בני / בנות זוגם זקוקים לסיוע בעניין זה, מומלץ מאוד להיעזר בשירותי עורך דין מומחה לדיני הגירה.

הסדרת מעמד בני זוג עובדי סיעודהליך הסדרת תיק חיים משותפים לעובדי סיעוד זרים בישראל

בין אם בני הזוג נשואים ובין אם יחסיהם הם של ידועים בציבור, נהלי משרד הפנים זהים כמעט בעניין זה. בשני המקרים נדרש אישור בכתב של המעסיקים (בדרך כלל המטופלים הסיעודיים עצמם) או אחד מבני משפחתם. באישור יוצהר על כך שהמעסיקים מודעים להגשת הבקשה להסדרת מעמד בישראל בהתאם לנוהל החיים המשותפים הרלוונטי (לגבי נשואים או ידועים בציבור) ושהם מעוניינים להמשיך להעסיק את בן/בת הזוג הזרים. 

במקביל תידרש התייצבות בני הזוג במשרד הפנים, ויהיה עליהם להציג מסמכים שונים ולהשיב על שאלות הנוגעות לרקע שלהם. בני הזוג יידרשו להציג ראיות המעידות על חיים במשותף, אשר ייבחנו במעמד פתיחת התיק. בנוסף, נבחנים כנות הקשר ביניהם והיעדר מניעות או הגבלות חוקיות לגבי השהות בישראל של בן הזוג הזר. אם בני הזוג הזרים סיימו לעבוד אצל מעסיק בסיעוד, תוחלף הוויזה שברשותם לוויזת עבודה כללית. זאת בתנאי שהם עומדים ביתר הוראות נוהל החיים המשותפים הרלוונטיים. 

קשיים בהסדרת מעמד עבור בת זוג זרה אשר הגיעה לישראל כעובדת זרה

חשוב לומר כי רקימת קשרים זוגיים בין עובדים (יש לציין כי המדובר בדרך כלל בנשים המגיעות כעובדות זרות בתחום הסיעוד) זרים בישראל, לבין המטופלים או בני משפחה של המטופלים הישראלים היא תופעה מוכרת ונפוצה. יחד עם זאת, הרי שפקידי משרד הפנים מסתכלים בחשדנות על קשרים מסוג זה. הוכחת כנות הקשר במצבים כאלה קשה יותר, מפני שפקידי רשות ההגירה לישראל, חוששים כי מדובר בקשר שמבוסס על שיקולי נוחות, או חלופה להעסקת העובדת הזרה על בסיס אשרת עבודה. לפיכך, הסדרת המעמד בישראל עבור בת זוג זרה אשר הגיעה לישראל כעובדת זרה, צפוי להיות קשה יותר. חרף זאת, אם מדובר בקשר כנה ואמיתי המבוסס על אהבה, אין מניעה עבור בת זוג זרה, אשר הגיעה לישראל כעובדת סיעודית, להחליף מעמד ולהיכנס למסלול הסדרת מעמד בישראל על בסיס קשר זוגי עם בן זוג ישראלי.

צרו קשר עם עורך דין מומחה להסדרת מעמד חוקי בישראל

אם אתם או יקיריכם נתקלים בקשיים מול הרשויות בנושא הסדרת מעמד בישראל עבור בני זוג שהינם עובדי סיעוד, צרו עמנו קשר ונוכל לסייע. משרדנו בירושלים ותל אביב, מתמחה בתחום דיני הגירה ומנוסה בהתנהלות מול משרד הפנים והערכאות השונות. למשרדנו ניסיון רב בטיפול בהסדרת מעמד של בן/בת זוג זרים בישראל, לרבות עובדי סיעוד זרים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה