דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הארכת ויזת עובד סיעוד זר – עדכון משפטי חשוב

Michael Decker

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

בישראל קיימת בימים אלה מצוקה ממשית בתחום עובדי הסיעוד. קיים קושי באיתור או הזמנת עובדי סיעוד חדשים. לאור כך, הוגשו לאחרונה בקשות רבות לצורך הארכת ויזת עובד סיעוד זר, עבור עובדים קיימים השוהים בישראל. מדיניות משרד הפנים נוטה לדחות בקשות במקרים בהם חלף זמן ממושך ממועד ההעסקה האחרון של העובדים. בית המשפט התערב בנושא מספר פעמים לטובת ציבור המטופלים ועובדי הסיעוד הזרים. במאמר זה יסביר עורך דין מומחה לדיני הגירה ממשרדנו על תמונת המצב העדכנית, נכון לחודש פברואר 2021.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה ובדיני הגירה לישראל. המשרד מעניק מענה משפטי מקיף ומקצועי בתחום עובדי הסיעוד. בין השירותים שמציע המשרד נכללים גם טיפול בבקשות להסדרת אשרות עבודה לעובדי סיעוד זרים; סיוע בהסדרת היתרי העסקה ושהייה בישראל; ייצוג בוועדות ובערכאות השונות; ומתן ייעוץ וליווי משפטיים לעובדים ולמעסיקים בענף.

הארכת ויזת עובד סיעוד זר

מצוקת העובדים הסיעודיים הזרים בישראל

בימים אלה קיים מחסור חמור וממשי בעובדי סיעוד זרים בישראל. משבר הקורונה מקשה מאוד על הזמנת עובדי סיעוד חדשים לישראל. אף שנקבעו כללים מיוחדים בנושא, מדיניות הגבלת הכניסה לישראל מקשה מאוד על יישומם. כך גם השלכות התפשטות נגיף הקורונה ברחבי העולם, ובפרט במדינות מהן מגיעים לרוב עובדי סיעוד זרים לישראל. מטופלים סיעודיים ומשפחותיהם נאלצים למצוא פתרונות יצירתיים, בין כל המכשולים המשפטיים עליהם נפרט להלן.

במצב הדברים המתואר, עולה במקרים רבים הצורך להאריך את רישיונות השהייה (ויזות) של עובדי סיעוד אשר כבר נמצאים בישראל. לא פעם העסקה של עובד סיעוד אצל מטופל מסוים במהלך תקופת הרישיון, בשל פטירת המטופל או מעבר למוסד טיפולי קבוע. במקרים אלה ניתן לבקש היתר להעסקת העובד אצל מטופל אחר. אחת הבעיות המרכזיות בהקשר זה עולה כאשר חלפו מעל 63 חודשים ממועד הגעת העובדים לישראל. פרק זמן זה מהווה ״רף עליון״ לתוקף רישיון השהות שלהם. לאחריו יש להגיש בקשה מיוחדת לצורך הארכת ויזת עובד סיעוד מטעמים חריגים

מדיניות משרד הפנים בנושא ועמדת בית המשפט לגביה

חוק הכניסה לישראל עוסק בהזמנת עובדים זרים לישראל. החוק קובע את האפשרות להאריך ויזת עובד סיעוד זר מטעמים הומניטריים. עם זאת, החוק קובע מגבלת זמן לצורך הגשת הבקשה. לפי החוק, ניתן להגיש את הבקשה עד 90 יום ממועד ההעסקה האחרונה של עובדי הסיעוד. בעקבות כך, דוחה משרד הפנים בקשות רבות מטעמים הומניטריים, אם הוגשו לאחר מועד זה.

בפסק דין חשוב שניתן בסוף שנת 2019, קבע בית המשפט העליון כי למשרד הפנים יש סמכות להאריך את המועד, משיקולים מתאימים. וזאת על אף שהחוק קובע מגבלת זמן של 90 יום ממועד ההעסקה האחרונה. בית המשפט הדגיש את העובדה שהחוק נועד לשרת את המטופלים הסיעודיים. בהתאם, נכון לגלות גמישות במקרים מורכבים וחריגים. פסק דין זה פתח למעשה את הדלת בפני הגשת בקשת הארכת ויזת עובד סיעוד זר מטעמים הומניטריים, גם אם הבקשה אינה עומדת במגבלת הזמן שנקבעה בחוק.

פניה לבית המשפט במקרים של דחיית בקשת הארכת ויזת עובד סיעוד זר

מאז פסק הדין עודכן בפברואר 2020 הנוהל העוסק בבחינת בקשות הארכת ויזה מטעמים הומניטריים. הנוהל קבע כי חרף מגבלת הזמן הנ״ל של 90 יום, ייבחנו גם בקשות שהוגשו לאחר 120 יום ממועד ההעסקה האחרון של עובדי הסיעוד. 

בנובמבר 2020 ניתן פסק דין של בית המשפט לעניינים מינהליים בירושלים בנושא. פסק הדין עסק בבקשה שנדחתה על הסף לאור כך שהוגשה לאחר מעל 120 יום ממועד ההעסקה האחרון של עובדי הסיעוד. פסק הדין קבע כי הנוהל הנ״ל אינו תואם את קביעת בית המשפט העליון. במקרים של בקשות שהוגשו לאחר מגבלת הזמן יש עדיין צורך לדון בהן לגופן. בתוך כך, חשוב לבחון את הנסיבות האישיות של המטופלים לפני מתן החלטה בעניינם. 

מאז פסק הדין עודכן נוהל בחינת בקשות למתן היתר העסקה לעובדים זרים והארכתו. הנוהל קובע תנאים מקלים מבעבר לבחינת בקשות היתר העסקת עובדי סיעוד, והארכתן מטעמים הומניטריים. ייתכן הדבר מהווה ריכוך מסוים של עמדת משרד הפנים, בעקבות קביעות בית המשפט עליהן הסברנו לעיל. עם זאת, חשוב לדעת כי במקרים של דחיית בקשות מסיבות טכניות כמו מגבלות זמן, קיימות דרכי השגה וערעור.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל וויזות עבור עובדי סיעוד

בכל שאלה או סוגיה העולה בנושא של היתר העסקת עובדי סיעוד בישראל, תוכלו ליצור קשר עם משרד עורכי הדין שלנו. עורך דין מומחה לדיני הגירה עבור ענף עובדי הסיעוד ישמח להעניק לכם מענה משפטי מקיף בנושא זה ובמגוון נושאים נוספים. 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה