Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

גיוס אזרחים זרים לצה״ל (מידע משפטי)

Joshua Pex

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

באילו מקרים קיימת אפשרות עבור אזרחים זרים להתנדב לצה״ל ולעבור הליכי גיוס? האפשרות של גיוס אזרחים זרים לצה״ל פתוחה במסגרת מסלול מתנדבי חוץ לארץ (מח״ל) עבור יהודים החיים בחו״ל. ואולם, בשנים האחרונות נפתחו מסלולים נוספים עבור אזרחים זרים שאינם יהודים ומעוניינים להתגייס. מסלול מרכזי לדוגמה הוא המסלול של גיוס נינים של יהודים לצה״ל. במאמר זה יסביר עורך הדין יהושע פקס, מומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו, מה קובע החוק בנושא.

צבא ההגנה לישראל (צה״ל) נמנה במספר דירוגים בינלאומיים בין הצבאות החזקים בעולם. בהיותו צבא העם של מדינת ישראל, צה״ל מהווה בין הגורמים החשובים בזהות הלאומית, לא רק עבור ישראלים, אלא גם עבור יהודים ובני משפחתם ברחבי העולם. יש לא מעט יהודים החיים באירופה, ארה״ב ומקומות נוספים בעולם, המעוניינים להתגייס לצה״ל כחלק מהליכי הגירה לישראל. יש גם לא מעט אזרחים זרים שאינם יהודים ותוהים האם באפשרותם להתגייס לצה״ל.

משרדנו עוסק בייצוג בהליכי הגירה לישראל עבור אזרחים זרים, ובהתאם אנו מקבלים פניות רבות בנושא גיוס לצה״ל. בהתאם, בחרנו להסביר במאמר זה באילו מקרים האפשרות להתגייס לצה״ל קיימת בפועל, ועל המצב המשפטי המורכב בנושא באופן כללי.גיוס אזרחים זרים לצה״ל (מידע משפטי)

מה קובע החוק בנושא גיוס של אזרחים זרים לצה״ל ומהו מסלול מח״ל לגיוס יהודים החיים מעבר לים?

החוק העוסק בהליכי גיוס לצה״ל הוא חוק שירות ביטחון. החוק קובע בקווים כלליים את נושא ההתנדבות לצה״ל, אך מכוחו נקבעו תקנות ספציפיות בנושא על-ידי שר הביטחון, בהן מוגדרים בהרחבה התנאים לשם כך. התנאים הקבועים בתקנות לצורך קבלה לשירות ביטחון הם כי המתנדבים הם בני 18 ומעלה, או בני 17 ומעלה וניתנה הסכמת הוריהם או אפוטרופסם לגיוס לשירות ביטחון; כי הם נמצאו כשירים לשירות ביטחון, או ניתן אישור חריג של רופא צבאי לגיוסם; וכי שר הביטחון אישר את התנדבותם. התנאי האחרון הוא למעשה התנאי המרכזי והחשוב ביותר לצורך גיוס של אזרחים זרים לצה״ל, והוא מעניק סמכות נרחבת לשר הביטחון להחליט מי יוכלו לשרת בפועל.

מדיניות שר הביטחון בנושא נתנה במשך שנים את הבכורה לגיוס של יהודים החיים בחו״ל. עבורם ניתן לרוב אישור תחת מסלול גיוס ייעודי בשם מח״ל (מתנדבי חוץ לארץ). מסלול זה מאפשר גיוס לצה״ל בהתנדבות עבור בני נוער יהודים מארצות זרות, אשר מגיעים במקרים רבים לישראל לבדם. צה״ל מכיר בדרך כלל במי שהגיעו ללא משפחותיהם בתור חיילים בודדים. מידע מורחב לגבי מסלול הגיוס עבור יהודים שהם אזרחים זרים, תוכלו למצוא במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו בנושא גיוס לצה״ל של יהודים וישראלים החיים בחו״ל.

בנוסף, יש לציין כי מתנדבים המתגייסים לצה״ל נחשבים בראי החוק כחיילים לכל דבר, ובאפשרותם אף לבקש מתן מעמד בישראל עבור הוריהם, במידה והם עלו לארץ לבדם. זאת על פי נוהל מתן מעמד להורים לחייל שנקבע על-ידי רשות האוכלוסין וההגירה. נוהל זה מאפשר לבקש עבור הורי חיילים בודדים אשרת (ויזת) ביקור בישראל למשך עד 3 חודשים, ובהמשך אף ויזת שהייה ארעית לתקופות ממושכות יותר. מידע נוסף בנושא תוכלו למצוא במאמר נוסף שפרסמנו בנושא מתן מעמד בישראל להורי חיילים בצה״ל.

גיוס נינים של יהודים לצה״ל – מסלול חדש לגיוס

כאמור לעיל, לא רק יהודים זרים מעוניינים לשרת בצה״ל, אלא גם אזרחים זרים שאינם יהודים. קיימות סיבות שונות למוטיבציה להתנדב לצה״ל, ובכללן פטריוטיות והזדהות עם ערכי מדינת ישראל, רצון לבצע שירות בצה״ל כחלק מהליכי הגירה לישראל וכן רצון לחוות את השירות באחד הצבאות הנחשבים כחזקים בעולם. בשנים האחרונות משרד הביטחון נוקט במדיניות מרחיבה, ופותח מסלולים נוספים עבור מתנדבים לשירות ביטחון שאינם חייבים בגיוס. אחד מאותם מסלולים הוא מסלול גיוס עבור נינים של יהודים (דור רביעי של צאצאי יהודים). באופן כללי, מדיניות הרשויות בישראל מכירה באפשרות של נינים של יהודים לקבל מעמד בישראל, אף שהם אינם עומדים בתנאי הזכאות לעלייה לישראל לפי חוק השבות.

ככלל, מוענקת לניני יהודים המעוניינים בכך ויזה לשהות בישראל הנקראת ויזה ארעית (שמספרה ״א/5״). ויזה זו מאפשרת לשהות בישראל למשך עד שנה, וניתן לחדש אותה לתקופה של עד 5 שנים. במקרים רבים מאושרת לניני יהודים לאחר תקופה זו התאזרחות. המדיניות העדכנית של משרד הביטחון מכירה באפשרות של ניני יהודים להתנדב לגיוס לצה״ל, באופן שבמקרים רבים עשוי לקצר את הליכי התאזרחותם. ביצוע התהליך בפועל עשוי להיות מורכב, מאחר שהוא כרוך בלא מעט ביורוקרטיה מול הרשויות השונות בישראל (ובכלל זה, רשות האוכלוסין ומשרד הביטחון). בהתאם, מומלץ למי שמעוניינים להתגייס או להתחיל בהליכי התאזרחות לפי מסלול זה להסתייע בייעוץ וליווי של עורך דין המתמחה בדיני הגירה לישראל, המתמצא בתהליך ובעמידה בתנאים הנדרשים לשם כך.

גיוס אזרחים זרים לצה״ל – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

לסיכום, האפשרות עבור אזרחים זרים להתנדב לשרת בצה״ל פתוחה עבור יהודים זרים, אך בשנים האחרונות נפתחו מסלולי גיוס עבור אזרחים זרים שאינם יהודים. אחד מאותם מסלולים הוא המסלול של גיוס נינים זרים לצה״ל. ייתכנו מקרים נוספים בנסיבות פרטניות. אם יש לכם שאלות או צורך בכל סיוע בנושא, נשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בייצוג לקוחות בהליכי הגירה לישראל מול משרד הפנים, משרד הביטחון וכלל הרשויות והערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top