דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

גיוס אזרחים זרים לצה״ל (מידע משפטי)

Joshua Pex

באילו מקרים קיימת אפשרות עבור אזרחים זרים להתנדב לצה״ל ולעבור הליכי גיוס? האפשרות של גיוס אזרחים זרים לצה״ל פתוחה עבור יהודים החיים בחו״ל – בעלי זכות שבות. אזרחים זרים שאינם יהודים ומעוניינים לתרום למדינת ישראל יכולים להתנדב במסלולים אחרים. במאמר זה יסביר עורך הדין יהושע פקס, מומחה לדיני הגירה לישראל ממשרדנו, מה קובע החוק בנושא.

צבא ההגנה לישראל (צה״ל) נמנה במספר דירוגים בינלאומיים בין הצבאות החזקים בעולם. בהיותו צבא העם של מדינת ישראל, צה״ל מהווה בין הגורמים החשובים בזהות הלאומית, לא רק עבור ישראלים, אלא גם עבור יהודים ובני משפחתם ברחבי העולם. יש לא מעט יהודים החיים באירופה, ארה״ב ומקומות נוספים בעולם, המעוניינים להתגייס לצה״ל כחלק מהליכי הגירה לישראל. יש גם לא מעט אזרחים זרים שאינם יהודים ותוהים האם באפשרותם להתגייס לצה״ל.

משרדנו עוסק בייצוג בהליכי הגירה לישראל עבור אזרחים זרים, ובהתאם אנו מקבלים פניות רבות בנושא גיוס לצה״ל. בהתאם, בחרנו להסביר במאמר זה באילו מקרים האפשרות להתגייס לצה״ל קיימת בפועל, ועל המצב המשפטי המורכב בנושא באופן כללי.

 מה קובע החוק בנושא גיוס של אזרחים זרים לצה״ל ומהו מסלול מח״ל לגיוס יהודים החיים מעבר לים?

החוק העוסק בהליכי גיוס לצה״ל הוא חוק שירות ביטחון. החוק קובע בקווים כלליים את נושא ההתנדבות לצה״ל, אך מכוחו נקבעו תקנות ספציפיות בנושא על-ידי שר הביטחון, בהן מוגדרים בהרחבה התנאים לשם כך. התנאים הקבועים בתקנות לצורך קבלה לשירות ביטחון הם כי המתנדבים הם בני 18 ומעלה, או בני 17 ומעלה וניתנה הסכמת הוריהם או אפוטרופוסיהם לגיוס לשירות ביטחון; כי הם נמצאו כשירים לשירות ביטחון, או ניתן אישור חריג של רופא צבאי לגיוסם; וכי שר הביטחון אישר את התנדבותם. התנאי האחרון הוא למעשה התנאי המרכזי והחשוב ביותר לצורך גיוס של אזרחים זרים לצה״ל, והוא מעניק סמכות נרחבת לשר הביטחון להחליט מי יוכלו לשרת בפועל.

מדיניות שר הביטחון בנושא נתנה במשך שנים את הבכורה לגיוס של יהודים החיים בחו״ל. עבורם ניתן לרוב אישור תחת מסלול גיוס ייעודי בשם מח״ל (מתנדבי חוץ לארץ). מסלול זה מאפשר שיורת בהתנדבות עבור בני נוער יהודים מארצות זרות, אשר מגיעים במקרים רבים לישראל לבדם. צה״ל מכיר בדרך כלל במי שהגיעו ללא משפחותיהם בתור חיילים בודדים. מידע מורחב לגבי מסלול הגיוס עבור יהודים שהם אזרחים זרים, תוכלו למצוא במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו בנושא גיוס לצה״ל של יהודים וישראלים החיים בחו״ל.

בנוסף, יש לציין כי מתנדבים המתגייסים לצה״ל נחשבים בראי החוק כחיילים לכל דבר, ובאפשרותם אף לבקש מתן מעמד בישראל עבור הוריהם, במידה והם עלו לארץ לבדם. זאת על פי נוהל מתן מעמד להורים לחייל שנקבע על-ידי רשות האוכלוסין וההגירה. נוהל זה מאפשר לבקש עבור הורי חיילים בודדים אשרת (ויזת) ביקור בישראל למשך עד 3 חודשים, ובהמשך אף ויזת שהייה ארעית לתקופות ממושכות יותר. מידע נוסף בנושא תוכלו למצוא במאמר נוסף שפרסמנו בנושא מתן מעמד בישראל להורי חיילים בצה״ל.גיוס אזרחים זרים לצה״ל (מידע משפטי)

גיוס נינים של יהודים לצה״ל – מסלול חדש לגיוס

כאמור לעיל, לא רק יהודים זרים מעוניינים לשרת בצה״ל, אלא גם אזרחים זרים שאינם יהודים. קיימות סיבות שונות למוטיבציה להתנדב לצה״ל, ובכללן פטריוטיות והזדהות עם ערכי מדינת ישראל, רצון לבצע שירות בצה״ל כחלק מהליכי הגירה לישראל וכן רצון לחוות את השירות באחד הצבאות הנחשבים כחזקים בעולם. בשנים האחרונות משרד הביטחון נוקט במדיניות מרחיבה, ופותח מסלול גיוס עבור נינים של יהודים (דור רביעי של צאצאי יהודים). באופן כללי, מדיניות הרשויות בישראל מכירה באפשרות של נינים של יהודים לקבל מעמד בישראל, אף שהם אינם עומדים בתנאי הזכאות לעלייה לישראל לפי חוק השבות.

ככלל, מוענקת לניני יהודים המעוניינים בכך ויזה לשהות בישראל הנקראת ויזה ארעית (שמספרה ״א/5״). ויזה זו מאפשרת לשהות בישראל למשך עד שנה, וניתן לחדש אותה לתקופה של עד 5 שנים. במקרים רבים מאושרת לניני יהודים לאחר תקופה זו התאזרחות. באפשרות של ניני יהודים להתנדב לגיוס לצה״ל או לקבל צו גיוס לאחר קבלת האזרחות.

גיוס אזרחים זרים לצה״ל – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

לסיכום, האפשרות עבור אזרחים זרים להתנדב לשרת בצה״ל פתוחה עבור יהודים זרים, ובמקרים מסוימים נינים של יהודים. אזרחים זרים שאינם זכאי עלייה מתנדבים במסגרות אחרות.  אם יש לכם שאלות או צורך בכל סיוע בנושא, נשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בייצוג לקוחות בהליכי הגירה לישראל מול משרד הפנים, משרד הביטחון וכלל הרשויות והערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה