Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

למה לעשות עלייה לישראל דווקא עכשיו?

אירנה רוזנברג

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

ההתפרצות העולמית הבלתי צפויה של נגיף הקורונה שינתה רבות בחיי היומיום ובתוכניות לעתיד שלנו. מדינות רבות לא היו מוכנות לחלוטין למכה כזו וסבלו אבידות כבדות במהלך המאבק במגפה. מדינות אחרות, כולל ישראל, הצליחו לעמוד במשבר וכבר מתחילות לחזור לחיים ה"נורמאליים".

מבחן זה הראה שישראל היא אחת המדינות השומרות על האינטרסים של אזרחיה ואשר מעריכות את חייהם ובריאותם מעל הכל. עובדה זו הובילה רבים בעלי זכאות עלייה לישראל על פי חוק השבות להגיש מועמדות לאזרחות ישראלית דווקא עכשיו.

מי אנחנו?

משרד עורכי הדין שלנו עוזר ללקוחותיו לעבור את הליך העלייה במהירות וביעילות. משרדנו עזר לאלפי זכאי עלייה ובני משפחותיהם לקבל אזרחות ישראלית. עלייה והגירה לישראל הם תחומי הליבה של המשרד. אנו תמיד מוכנים להגן על זכויותיהם של לקוחותינו, הן מול משרד הפנים והן בערכאות שיפוטיות.

חוק השיבההיתרונות של אזרחות ישראלית

אזרחות ישראל מעניקה למחזיקים בה הזדמנויות חדשות רבות – כולל זכות ביקור ללא ויזה ב -159 מדינות העולם, גישה לטיפול רפואי מלא שנחשב לאחד הטובים בעולם, הטבות מס, והטבות רבות אחרות שאין לאזרחי מדינות אחרות.

זכות האזרחות על בסיס "דין הדם" ו"דין הקרקע"

ישראל היא אינה מדינה הפתוחה להגירת כל מבקש, ומדיניות ההגירה שלה היא ייחודית בעולם. מרבית מדינות העולם מאפשרות לרשת את אזרחותן על בסיס דין ה"דם" או דין ה"קרקע". דין הדם מאפשר לילד לקבל את האזרחות של הוריו, ללא קשר למקום בו נולד. דין ה"קרקע" מאפשר לקבל את אזרחות המדינה בה נולד אדם מסוים, גם אם הוריו לא היו אזרחי מדינה זו. מדינות רבות מבססות את חקיקת האזרחות שלהן על ערבוב בין שני עקרונות אלו, כך שניתן לרשת את אזרחות המדינה על בסיס אזרחות ההורים או מקום הלידה, על פי הנסיבות. אזרחי ישראל יכולים לרשת את אזרחותם על בסיס מקום הלידה או אזרחות הוריהם, בתנאים מסוימים. אך בנוסף לכך, ישראל חוקקה חוק ייחודי המאפשר קבלת אזרחות על בסיס ההשתייכות הדתית. כך, ליהודים, ילדי יהודים, ונכדים של יהודים יש את הזכות לאזרחות ללא קשר למקום הולדתם ואזרחותם של ההורים. החוק המעניק זכות זו נקרא "חוק השבות".

אזרחות ישראלית על פי חוק השבות וחוק האזרחות

כאמור, יהודים, צאצאיהם של יהודים עד הדור השלישי, ובני משפחתם (בני זוג וילדים קטינים) זכאים לאזרחות ישראלית מכוח חוק השבות. חוק זה הוא ייחודי לא רק בכך שהוא מאפשר לקבל אזרחות על בסיס השתייכות דתית, אלא גם בכך שאזרחים זרים שקיבלו אזרחות לאחר עלייה לישראל על בסיס חוק זה מקבלים הטבות מסוימות בהגירתם לישראל שאינן מסופקות לאלו אשר קיבלו את אזרחות על בסיס חוק האזרחות (לדוגמה, בני זוג שלא אזרחי ישראל).

חוק האזרחות מגדיר את הנוהל הכללי לקבלת אזרחות. עקרונות החוק מבוססים על דין הדם ודין הקרקע.

מכיוון שמאמר זה יתמקד בקבלת אזרחות ישראלית בדיוק על בסיס החוק השבות, אנו נתמקד דווקא בו.

הגדרת המונח "יהודי" בהתאם לחוק השבות

החוק שבות מגדיר את המונח "יהודי" כמי שנולד לאם יהודייה או שהתגייר ולא המיר את דתו.

חשוב להדגיש כי המונח "יהודי" בהקשר זה מציין בעיקר לאום. לא קיים לאום "ישראלי" במדינת ישראל. במסמכים מזהים, "לאום" זה מוצא אתני, לא אזרחות. ובניגוד לעמים רבים אחרים, ליהודים יש לאום שנקבע על פי האם, ולא האב.

לפיכך, חוק השבות מבחינה מסוימת מחזיר אותנו לזמנים ההיסטוריים, כאשר המילה "יהודי" הגדירה באופן בלתי נפרד גם את הלאום וגם הדת של האדם.

חוק השיבה

"בנו של יהודי", "נכדו של יהודי" ו"בני משפחותיהם"

מחוקקים ישראלים לקחו בחשבון את ההיבטים האפלים של תולדות עם ישראל; כאשר נאלצו היהודים להתיישב ברחבי העולם, ובמטרת השימור העצמי נטמעו בין תושבי מדינות אחרות. זו הסיבה שקבלת אזרחות על בסיס חוק השיבה" פתוחה גם לילדיהם ונכדיהם של יהודים. הדבר נעשה כדי להבטיח שבני משפחה של יהודיים יוכלו לחזור לשורשיהם היהודיים ולהחיות את אמונתם.

גיור וחוק השבות

כאמור, חוק השבות מאפשר קבלת אזרחות גם עבור מי שלא נולד כיהודי, בתנאי שעבר את הליך הגיור – המרת הדת ליהדות. על מנת שהגיור יוכר והגר יוכל לקבל אזרחות על בסיס חוק השבות, עליו לעמוד בקריטריונים שנקבעו בחוק ובפרקטיקה השיפוטית.

תהליך הגשת בקשה לאזרחות מכוח חוק השבות

כדי להגיש בקשה לאזרחות ישראלית על פי חוק השבות, עליכם להוכיח את זהותכם היהודית.

יש לציין כי ניתן להגיש את בקשת העלייה בשתי צורות: הראשונה – דרך הקונסוליה הישראלית בארץ מגוריכם, השנייה – ישירות בישראל באמצעות משרד הפנים. השיטה הראשונה עדיפה אינכם ממהרים לעבור לישראל. אם ברצונכם לקבל זכאות לעלייה אך אינכם מתכננים להתיישב בישראל, אז השיטה השנייה עדיפה עבורכם.

מהגרים מארצות חבר העמים חייבים לספק מסמכים המעידים כי הלאום שלהם הוא "יהודי". עולים ממדינות אירופה ומארצות הברית חייבים לספק מכתב מהרב המאשר את שורשיהם היהודיים.

בנוסף למסמכים המאשרים את הזהות היהודית, כדי להגיש בקשה יש לספק:

  1. תעודת לידה בעלת אפוסטיל (אם התעודה הונפקה באחת ממדינות חבר העמים לפני 1991, אין צורך באפוסטיל);
  2. רישום פלילי עם אפוסטיל עבור כל שם פרטי ושם המשפחה, במידה והיו כמה. אם למי שמגיש את הבקשה יש מספר אזרחויות, או אם הוא גר יותר משישה חודשים במדינה שבה אינו אזרח, עליו לספק רישום פלילי עם אפוסטיל מכל המדינות.
  3. תמצית רישום מצב משפחתי (עם אפוסטיל).

בעת הגשת בקשה יתכן ותתבקשו לספק מסמכים נוספים.

מכשולים בלתי צפויים בתהליך העלייה

לרוע המזל, מדינת ישראל אינה מאשרת את כל בקשות העלייה. לדוגמה, אם למבקש עבר פלילי, אזי ייתכן ובקשתו תידחה. אך אין הדבר אומר שלא תוכלו לקבל אזרחות ישראלית. בפנייה ערוכה היטב ניתן לערער על הסירוב, והבקשה תיבחן מחדש.

מכשול נוסף בתהליך העלייה עשוי להיות אמונת פקידי משרד הפנים כי מבקש העלייה מאמין בדת שאינה יהדות. כפי שתיארנו לעיל, בעלי זכות העלייה לישראל על פי חוק השבות הם; יהודים שלא שינו את אמונתם, ילדי יהודים, נכדי יהודים וכן בני משפחותיהם. כלומר, החוק אינו מחייב ילדי יהודים, נכדי יהודים ובני משפחותיהם להאמין בדת היהודית. אך לעיתים קרובות נציגי רשויות המדינה בישראל מפרשים את החוק בצורה לא נכונה, וברגע שנכד של יהודי יציין שהוא מאמין בנצרות, בקשתו תידחה מייד.

גם במקרה זה, הגישה הנכונה והצדקת נקודת המבט של העולה תסייע להתגבר ולקבל את האזרחות הרצויה.

עזרה של משרד עורכי דין הגירה

אף אחד מאיתנו לא יודע במה האנושות צפויה להיתקל מחר, כפי שמגיפת קוביד-19 הדגימה בבירור לכולנו. אבל ישראל היא בדיוק המקום בו כל אזרח יכול להרגיש בטוח. אם יש לכם שורשים יהודיים, זה הזמן לחשוב על תהליך העלייה וקבלת אזרחות ישראלית. הדבר יכול להגן על עתידכם ועל עתיד משפחתכם.

אם יש לכם שאלות הקשורות להליך העלייה או אם אתם זקוקים לעזרה בקבלת אזרחות ישראלית, נשמח לעזור. ניתן ליצור איתנו קשר:


צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top