דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

גבייה בינלאומית – כיצד ניתן לגבות כספים מחייבים בישראל?

Michael Decker

גבייה בינלאומית נדרשת כאשר בעלי חוב מחו״ל נתקלים בקשיים לגבות כספים מחייבים בישראל. סיטואציה זו מעלה שאלות משפטיות רבות וביניהן: איך תובעים בישראל? מה נהוג לעשות לפני כן? ומה יקרה אם גם לאחר הזכייה בתביעה, הנתבע יסרב לשלם? במאמר זה עורך דין המתמחה במשפט מסחרי ובדיני גבייה והוצאה לפועל ממשרדנו יסביר על כך.

משרד עורכי הדין שלנו בתל אביב ובירושלים, מתמחה בדיני תאגידים ומשפט מסחרי. המשרד מספק מענה משפטי מקיף ליחידים וחברות מהארץ ומחו״ל במגוון רחב של נושאים, בתחום המסחרי בכלל ובתחום הגבייה הבינלאומית בפרט. 

גבייה בינלאומית

גבייה בינלאומית: פשוט מבחינה עסקית, מסובך מבחינה משפטית

בעידן הגלובלי, עשיית עסקים הפכה קלה ונגישה מתמיד. בשנים האחרונות נפתחו אפשרויות רבות לביצוע עסקאות בין חברות ואנשי עסקים ממקומות רחוקים. זאת, בין היתר, הודות לטכנולוגיות מתקדמות המאפשרות זאת. ואולם, לצד הפיכתן לכה פשוטות לביצוע, עדיין קיימות מורכבויות משפטיות רבות לגבי עסקאות בינלאומיות. 

הבעיה המרכזית לגבי עסקאות בינלאומיות נוגעת ליכולת המוגבלת של צד לעסקה לאכוף את ביצועה ולגבות את הכספים המגיעים לו. בשונה מעסקאות הנעשות בין צדדים אשר פועלים באותה מדינה, בעסקאות בינלאומיות מתמודדים הצדדים עם מכשולים אפשריים רבים. מכשולים אלה כוללים מערכות חוקים שונות, קשיי שפה וכיו״ב. 

משרדנו עוסק, בין היתר, בייצוג משפטי בעסקאות בינלאומיות, בגבייה ובדיני הוצאה לפועל. אנו מייצגים לא מעט  בעלי חוב (נושים) אשר נמצאים מעבר לים (כגון חברות זרות, אנשי עסקים וכו׳). לא פעם אנו נשאלים על-ידי לקוחותינו על הדרכים לגבות כספים המגיעים להם מחייבים בישראל. במאמר זה נסביר על כך בהרחבה.

מה קורה כאשר נושים מחו״ל נתקלים בסירוב לתשלום של חייבים ישראלים?

נושים זרים מתמודדים לא פעם עם קושי לגבות כספים מחייבים המתגוררים בישראל, או שנמלטו אליה במטרה לחמוק מתשלום החוב. על פניו, מדובר במצב מורכב למדי מבחינה משפטית. בשונה ממצב שבו שני הצדדים פועלים בישראל, כאן הנושים אינם בהכרח מכירים את החוק בישראל. בהתאם, הנושים לא יודעים כיצד יוכלו לפעול ולהיפרע לפי החוק המקומי. 

חשוב לדעת כי החוק בישראל מכיר באפשרות של אנשי עסקים זרים וחברות זרות להגיש תביעה בישראל. עם זאת, קיימים כללים ייחודיים לגביהם, וקריטריונים שונים שיש לעמוד בהם. במקרים מסוימים, ניתן לפתור את הסכסוך בהליכים אלטרנטיביים, דוגמת גישור ובוררות. עוד חשוב לדעת כי בישראל פועלת מערכת הוצאה לפועל. נושים יכולים לפנות אל ההוצאה לפועל לצורך גביית כספים לאחר זכיה בהליכים משפטיים, ולעיתים אף לפני כן. להלן נפרט על כל אחת מהדרכים האפשריות לצורך גבייה בינלאומית.

שליחת מכתב התראה

נהוג לשלוח לחייבים מכתב התראה לפני נקיטת הליכים משפטיים. המכתב נועד ליידע את הצד השני על קיום החוב ועל הדרישה לשלמו. מדובר בצעד ראשוני אשר יכול לייתר את הצורך בהגשת תביעה או בנקיטת צעדים משפטיים נוספים בלא מעט מקרים. הוא עשוי לגרום לחייבים לחשוב פעמיים האם להיכנס להליכים משפטיים העשויים להינקט נגדם, או לפעול לפירעון החוב.

הגשת תביעה

ככלל, אין מניעה בחוק הישראלי כי תביעת חוב תוגש על-ידי תובע זר. עם זאת, עשוי בלא מעט מקרים לעלות קושי להוכיח כי ישראל היא המקום הנכון (או במינוח המשפטי ״הפורום הנאות״) לבירור התביעה. קושי זה עשוי לעלות למשל כאשר החוב נוצר בחו״ל, או כאשר בין הצדדים נקבע בחוזה כי בית משפט של מדינה אחרת יהיה מוסמך לדון בתביעה. במקרים אלה ואחרים יהיה צורך להוכיח כי ראוי לדון בתביעה בישראל, על אף שמדובר בתובע זר.

עוד עניין אשר יש להביא בחשבון הוא האפשרות לחיוב התובע הזר בערובה להוצאות הנתבע המקומי. זאת בייחוד כאשר מדובר בחברה זרה. חוק החברות מאפשר לבקש מבית המשפט כי חברה זרה המגישה תביעה בישראל, תפקיד סכום כסף גבוה להבטחת הוצאות הנתבע בישראל. בפסק דין מנחה של בית המשפט המחוזי בחיפה נקבע כי יש לאזן בין הזכות של חברות להגיש תביעה ובין הזכות של נתבע לגביית הוצאות אם תידחה התביעה. פסקי דין רבים אימצו את הגישה הזו בהמשך, וחייבו חברות זרות התובעות בישראל בערובה להוצאות. עם זאת, כל מקרה נבחן על פי נסיבותיו, לעניין החיוב בהפקדת ערובה. 

ניהול הסכסוך באמצעות גישור או בוררות

במקרים מסוימים ניתן לנהל את הליך הגביה באמצעות גישור או בוררות. בוררות היא מעין ״משפט פרטי״ המתנהל לרוב בפני גורם שבחרו הצדדים. גישור הוא למעשה משא ומתן המאפשר לצדדים להגיע להסכמות המקובלות על שניהם. הרחבנו על הליכים אלה במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו. 

חשוב לדעת כי בתביעות מסוימות המוגשות לבית משפט השלום, יחויבו הצדדים לקיים פגישות גישור מטעם בית המשפט. זאת על מנת לנסות ולפתור את ההליך בדרך זו במקום לנהל תביעה. עם זאת, במידה והצדדים לא יגיעו להבנות במסגרת פגישות אלה, התביעה תמשיך ככלל להתנהל. 

הוצאה לפועל – אכיפת פסק דין ותביעה על סכום קצוב

אם החייב הפסיד בתביעה אך עדיין מסרב לפרוע את החוב, נושה יוכל לפנות להוצאה לפועל ולפתוח תיק נגדו. ההוצאה לפועל היא זרוע האכיפה של רשות הגבייה, אשר נועדה, בין היתר, לסייע לזוכים בתביעות לקבל את כספי הזכיה. חשוב לדעת כי במקרים מסוימים בהם סכום החוב ידוע וקל לחישוב, ניתן להגיש תביעה על סכום קצוב ישירות להוצאה לפועל. מדובר בהליך העשוי להיות מהיר יותר מתביעה בבית משפט, כפי שהסברנו במאמר נוסף שהתפרסם באתר משרדנו.

אכיפת פסק חוץ

חשוב לדעת כי כאשר מדובר בפסק דין שכבר ניתן בחו״ל, ניתן בתנאים מסוימים לאכוף אותו גם בישראל. החוק מאפשר אכיפה של פסקי חוץ כאשר מדובר בפסקי דין סופיים (שלא ניתן לערער עליהם), אשר המדינה בהם ניתנו הייתה אוכפת פסקי דין שניתנו בישראל. עמידה בדרישות אלה וביתר תנאי החוק תאפשר לאכוף את פסק הדין על-ידי בית משפט בישראל. מדובר באפשרות חשובה במקרים בהם חייבים נמצאים בישראל ומסרבים לשלם את החוב במדינות בהן ניתנו פסקי הדין. למידע נוסף על הנושא, ראו מאמר מפורט שפורסם על-ידי עורך דין ושותף ממשרדנו.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט מסחרי ולדיני גבייה והוצאה לפועל

לסיכום, קיימים מגוון מסלולים לביצוע גבייה בינלאומית עבור אזרחים זרים וחברות זרות להיפרע מחייבים בישראל. אם אתם זקוקים לסיוע וייעוץ בבחירת המסלול הנכון במקרה שלכם, תוכלו ליצור עמנו קשר ונשמחה לעזור. לעורכי הדין ממשרד עורכי הדין שלנו ישנו ניסיון רב בייצוג חברות בינלאומיות ואנשי עסקים זרים ובניהול הליכים בכל הערכאות המשפטיות ובהוצאה לפועל. 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה