דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כיצד אזרחי רוסיה יכולים לקבל מקלט במדינת ישראל?

Joshua Pex
האם רוסים יכולים לבקש מקלט בישראל? מאחר ומדינת רוסיה רודפת כיום את אזרחיה עקב התנגדות למלחמה, לשחיתות, ולמשטר של פוטין, אין ספק שאפשרי להגיש בקשת מקלט בישראל על בסיס רדיפה פוליטית. החלק שעשוי להיות מסובך כרגע הוא להגיע מרוסיה לאדמת ישראל. עם זאת, גם למי שכניסתם לישראל סורבה בשדה התעופה עקב חשד כי בכוונתם להגיש בקשת מקלט, יכולים להגיש ערר כנגד הרחקתם חזרה לרוסיה.
משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בכניסה לישראל, אשרות, הגירה, ובקשות מקלט. במאמרים קודמים הסברנו בנושא כניסה לישראל ובקשות מקלט של אזרחי אוקראינה הנמלטים מהפלישה של רוסיה. במידה ואתם, חבר, קרוב משפחה או כל אדם אחר שאתם מכירים נרדף ברוסיה עקב השקפות פוליטיות, דת, מוצא, העדפה מינית ועוד, נשמח לעזור לקבל מעמד חוקי במדינת ישראל, גם במידה וכניסת מבקש המקלט לישראל נדחתה במעבר גבול.
כיצד אזרחי רוסיה יכולים לקבל מקלט במדינת ישראל?

למה ניתן לקבל מקלט בישראל לרוסים דווקא עכשיו?

לאחר שמספר רב של אזרחי מדינות ברה"מ לשעבר נכנסו לישראל והגישו בקשות לקבלת מקלט מדיני בארץ, החל משנת 2013 ואילך, נקבע הליך מקוצר לטיפול בבקשות של רוסים, אוקראינים וגאורגים. הנחת המוצא של משרד הפנים הייתה שרוב מבקשי מקלט אלו משקרים – לא באמת נשקפת סכנה לחייהם, הם אינם חייבים לחפש מקלט מחוץ למדינת המוצא, והם מגיעים לישראל בעיקר במטרה לעבוד כאן.

גם אזרחי רוסיה אשר טענו לגבי רדיפה של שלטונות רוסיה ממניעים כלכליים מושחתים – האשמה פלילית במטרה להשתלט על העסק או ההון של הנרדף – לא לגמרי התאימו לנוסח היבש של הגדרת פליט באמנות עליהן חתומה ישראל. אף מי שנרדף לאחר שחשף שחיתות שלטונית לא נחשב כמתאים להגדרה זו.

אבל עכשיו, לאחר שרוסיה פלשה לאוקראינה ושלטונו של פוטין זנח כל מראית עין של שמירה על חופש הדיבור או דמוקרטיה, ברור כי כל אזרח רוסיה אשר מבקר את השלטון בארצו נשקפת סכנה לחייו, בריאותו, וחופש התנועה שלו.

רדיפה פוליטית ברוסיה כיום

כיום, אזרחי רוסיה יכולים להיעצר לא רק עם יציאה להפגנה עם מסרים כנגד השלטון המלחמה באוקראינה (או מסרים אשר יכולים להתפרש ככאלו), אלא גם לאחר שמביאים מחאה ברשתות חברתיות. נעצרו כמתנגדים למשטר, פוגעים בכבוד הצבא הרוסי וכמלבי שנאה אתנית; מוחאים שהניפו שלטים עם הכיתוב "*** *****" ("לא למלחמה" ברוסית בגרסה "מצונזרת"), שלטים ללא כל כיתוב, שלטי "לא לפשיזם" (האירוניה שבהגדרת המתנגדים לפשיזם כפוגעים בכבוד הכוחות המזוינים של רוסיה ולמלחמה שמטרתה היא המוצהרת "דה-נאציפיקציה" של אוקראינה נעלמת מעיני השלטון) ואנשים שהביאו "תמיכה שקטה" בהפגנה בה לא השתתפו.

"חוק הפייקים" הרוסי מאפשר לקנוס, לעצור ולכלוא כל המפרסם את עובדות המלחמה באוקראינה שפוגעות בכבודם של הכוחות המזוינים הרוסים, או שאינן תואמות לגרסה הרשמית של משרד ההגנה של רוסיה (או לגרסה העדכנית ביותר, שכן ההסברים למעשי טבח שונים ולמניעי ה"מבצע המיוחד" משתנים מדי יום ביומו). אנשים נעצרים ברחוב (תודות למצלמות אבטחה ותוכנות לזיהוי פנים) או בביתם. חלקם מקבלים אזהרה שלא להמשיך בפעילות אנטי-שלטונית, אחרים מועברים ישירות למעצר. לאחר עשורים של פגיעה בעצמאות השיפוט ברוסיה, כמעט ואין מקרים בהם אדם המואשם בבית המשפט נמצא זכאי, בייחוד אם מואשם בפשעים פוליטיים.

במצב עניינים זה, אין ספק שכל ביקורת או פרסום האמת לגבי השלטון או המלחמה גורמים לסיכון החופש והחיים של תושבי רוסיה. במידה ויש לדבר כל היבט חיובי, הרי שהוא בכך כי ניתן להוכיח זכאות להגשת בקשת מקלט בישראל ללא אותה כמות מסמכים המוכיחים דבר מעצר, חקירה, איומים ועוד אשר נדרשים על פי רוב לבקשה זו.

אפשרויות הגירה, עליה, וקבלת מקלט בישראל לרוסים

ברוסיה ישנם כמובן יהודים ובעלי מוצא יהודי רבים, קרובי משפחה של אזרחי ישראל אשר אינם זכאים לעליה, ומתנגדים לשלטון להם אין כל קשר ישיר למדינת ישראל. לכל אחד מאלו ישנה דרך שונה להגיע לארץ.

עליה מזורזת לרוסים

יהודים או בעלי מוצא יהודי, כגון הבלוגר "מיטריצ'" שסיפורו מקושר מעלה, באמת יכולים לארוז את המזוודות ולהגיע לתל אביב למחרת היום, בין אם ישירות מרוסיה או מאחת הארצות השכנות. הבעיה העיקרית היא לצאת משטח רוסיה,שכן ביקורת הגבולות הרוסית בודקת בימים אלו את היוצאים הן למדינות השכנות במעברי גבול יבשתיים, והן בשדות התעופה למקומות רחוקים יותר. בין השאר, הפקידים עשויים לבדוק התכתבות בוואטסאפ, טלגרם, ורשתות חברתיות, כמו גם את הפרטים האישיים והמקצוע של המבקש לצאת לחו"ל.
טרם חזרנו לימי ברה"מ הזכורים לרעה, ומתנגדים למשטר שאין נגדם צו עיקוב יציאה, כמו גם בעלי מקצועות "נדרשים" אשר רוסיה זקוקה להם, חופשיים יחסית לחצות את מסך הברזל, אבל בהחלט סביר להניח שהמצב צפוי להשתנות עוד במהלך שנה זו.
מאידך, לאחר ההגעה לישראל, זכאי העלייה מתקבלים בזרועות פתוחות ובתנאים מקלים. מאחר ומדינת ישראל מאפשרת בימים אלו הליך עליה מזורז לזכאי עליה מרוסיה ואוקראינה. משרד הפנים מוותר על הדרישה להציג אפוסטיל על תעודות מסוימות. במידה ומבקשי העליה מגיעים לישראל ללא כל המסמכים הדרושים להוכחת זכאות, עובדי נתיב יוכלו לעזור בהוכחת הזכאות.

בקשת מקלט לרוסים

מובן מאליו שרוב אזרחי רוסיה אשר רוצים למצוא מקלט בישראל הם אינם זכאי עליה. מדובר באנשים שאינם מרוצים מהמצב הקיים אשר עלו על מטוס מרוסיה או, במידה והתקשו למצוא טיסה לחו"ל ישירות מרוסיה, עזבו דרך אחת הארצות השכנות. חלקם כבר נמצא בישראל, עם אשרת תייר או כעובדים זרים. ישנם אף כאלו, כגון הפרשן הפוליטי אלכסנדר נבזורוב, אשר נודע להם כי נפתחה כנגדם רדיפה פוליטית עקב התבטאויות כנגד המלחמה וצבא רוסיה רק לאחר שהגיעו לארץ הקודש.
בניגוד לאוקראינים, אשר להם ישנו הליך הזמנה ספציפי והליך קבלת מעמד פליט פשוט יותר, אזרחי רוסיה עדיין נדרשים להגיש בקשת מקלט מסודרת בישראל. חשוב להדגיש שתי נקודות.
א) בקשת מקלט מסודרת אכן כוללת הוכחות לכך שאדם נרדף כך או אחרת על בסיס אמונות פוליטיות, גזע, דת, אזרחות, העדפה מינית. כל מסמך על ראיון, מעצר, אמצעי מניעה, הגשת תביעה פלילית ועוד מטעם הרשויות ברוסיה ישמש כנקודת התחלה להגשת בקשת מקלט.
ב) שדה התעופה, או כל נקודת כניסה אחרת לישראל, נחשבים מבחינת רשויות ההגירה שער כניסה בו שומרי הסף רשאים למנוע כניסה לארץ. למעשה פקידי ביקורת גבולות עלולים לסרב כניסה לכל מי שחושדים בו כי בכוונתו להגיש בקשה למעמד פליט בישראל, ולהחזירו למדינת המוצא. בקשת המקלט מוגשת באופן מסודר רק לאחר הכניסה לישראל.

מה קורה למבקש מקלט שכניסתו מסורבת?

עדיין יש באפשרותו להגיש ערר על סירוב כניסה. על פי הנחיות בית המשפט, אין להרחיק מסורבי כניסה לישראל בתוך 48 שעות מהגעתם למעבר הגבול, בטרם הייתה להם הזדמנות לדבר עם עורך דין ולממש את זכותם לטעון כנגד הסירוב. על זכות זו יש להודיע למבקש המקלט ברוסית ובאוקראינית במידה ומגיע ממדינות אלו.
מבקשי מקלט שמגיעים ישירות מרוסיה, בניגוד למי שמגיע מפולין, רומניה, או אפילו אוזבקיסטן, יוכלו לטעון שהחזרתם למדינת המוצא מסכנת את חייהם ואינה אפשרית.

מה בנוגע לתיירים ועובדים זרים מרוסיה הנמצאים בישראל כרגע?

בניגוד לאזרחי אוקראינה הנמצאים בישראל, אשר האשרה שלהם הוארכה אוטומטית, וייתכן ומשרד הפנים ימשיך בהארכה עד לסיום המלחמה, רוסים הנמצאים בישראל כרגע וחוששים לחזור לפדרציה הרוסית צריכים להאריך את האשרה הקיימת או להגיש בקשת מקלט.
מחד, עצם הגשת בקשת המקלט או ערר על סירוב לקבל בקשת מקלט הם קלים יותר לאדם אשר נמצא בישראל, שכן הרשויות נדרשות לכל הפחות לבחון כל בקשה או ערר לגופם. במקרה הרע ביותר, הליך גירוש אדם אשר שוהה בישראל ללא אשרה או מעמד הוא עדיין מסובך וארוך בהרבה מסירוב כניסה במעבר גבול.
מצד שני, מסובך יותר להוכיח כי אדם השוהה בישראל נרדף או צפוי להירדף על ידי השלטונות על בסיס השקפותיו הפוליטיות או מסיבות אחרות. על פי רוב, גורמי עקיפת החוק מחכים עד שאדם יחזור לגבולות רוסיה לפני שיתחילו ברדיפה כנגדו. וגם אם נפתח הליך פלילי ברוסיה בעוד הנאשם נמצא בישראל, יש צורך למצוא את המסמכים המוכיחים זאת, לתרגמם, ולהציגם בפני הרשויות.

מסלול ירוק לפליטים מרוסיה ואוקראינה המועסקים בהייטק

יוזמה חדשה של רשות האוכלוסין וההגירה תאפשר לחברות הייטק לקבל אשרות עבודה לפליטים מאוקראינה ורוסיה תוך 4 ימים. ויזות העבודה לפליטים אלו יהיו תקפות ל90 יום, וניתנות להארכה. במידה והפליט מתכנן לשהות בארץ יותר מ90 יום, בני משפחתו שליוו אותו לישראל יוכלו גם הם לקבל ויזות עבודה. ההערכות מדברות על 20-25 אלף אוקראינים בלבד שהיו מועסקים בתעשיית ההייטק הישראלית באוקראינה, ויוכלו להגיע לארץ, שלא לדבר על הייטקיסטים אוקראינים ורוסים שיוכלו למצוא עבודה בישראל כעת.
החדשות בנושא מדגישות שהמסלול פתוח הן בפני זכאי עלייה והן בפני מי שאינו זכאי עליה. כמובן שסביר להניח שרוב העובדים במסלול לא יהיו יהודים או זכאי עליה, שכן אלו יבחרו בהליך עליה מלא, או, במידה ואינם מעוניינים באזרחות או תושבות ישראלית, יעדיפו לקבל אשרת א1 אשר תאפשר להם לחיות ולעבוד בישראל במשך מספר שנים.

צרו קשר עם עורך דין לבקשות מקלט

במידה ואתם זקוקים לעזרה בהגשת בקשת מקלט או שנתקלתם בסירוב כניסה – שלכם, של חבר או של קרוב משפחה – צוות עורכי הדין המנוסה שלנו עומד לשירותכם. נשמח לסייע בכל הנוגע לעלייה, הגירה, כניסה ומעמד בישראל. צרו קשר על מנת לקבוע פגישת ייעוץ במשרדנו בתל אביב או בירושלים, או שיחה בזום וואטסאפ סקייפ:

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה