דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

אזרחות כפולה לאזרחים ישראלים (מידע משפטי מפי עו״ד הגירה)

Joshua Pex

האם אזרחי ישראל חייבים לוותר על אזרחותם במידה והם מקבלים אזרחות נוספת? אזרחי ישראל רשאים להחזיק באזרחות שנייה, או אף במספר אזרחויות. ואולם, לא בכל מדינות העולם מונהגים כללים זהים. לצד מדינות המנהיגות מדיניות דומה לזו של מדינת ישראל, המאפשרת אחזקת אזרחות כפולה לישראלים, קיימות מדינות האוסרות באופן גורף על אזרחיהן להחזיק באזרחות נוספת. כמו כן, קיימות מדינות (לרבות מספר מדינות באיחוד האירופי) המגבילות את הזכות להחזיק באזרחות נוספת בנסיבות מסוימות. במאמר זה יסביר על הנושא בהרחבה עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה לישראל.

אזרחות כפולה לאזרחים ישראלים (מידע משפטי מפי עו״ד הגירה)

לכמה מאזרחי ישראל יש דרכון זר?

התשובה המדויקת לשאלה זו אינה ידועה, אך ההערכות מדברות על למעלה ממיליון אזרחים. המספרים אף עולים בשנים האחרונות, לאור מגמת עלייה במספר האזרחים בישראל הרוכשים אזרחות זרה במדינות כגון ארה״ב ומדינות שונות באיחוד האירופי (כגון גרמניה, אוסטריה, הולנד, בולגריה, פולין, רומניה ויוון). למעט במספר מצומצם של מקרים חריגים (אשר עליהם נפרט בהמשך) החזקה באזרחות נוספת היא אינה דבר פסול מבחינה חוקית בישראל.

עם זאת, החוק במדינות אחרות אינו תמיד זהה למצב בישראל. חשוב שאזרחים ישראלים המעוניינים לרכוש אזרחות נוספת, כמו גם ישראלים אשר כבר מחזיקים באזרחות נוספת, יפעלו על מנת לוודא כי הם אינם פועלים בניגוד לחוק במדינות אלה. לדוגמה, המחזיקים בדרכון של מדינות באיחוד האירופי ומעוניינים לקבל אזרחות מדינה נוספת (דוגמת ארצות הברית) יידרשו לברר האם חוקי אותן מדינות מגבילים החזקה באזרחות כפולה. להלן נסביר על המצב המשפטי בנושא, בישראל ובעולם.

מה קובע החוק בישראל לגבי אזרחות כפולה של אזרחים ישראלים?

חוק האזרחות מגדיר כי "פרט לענין התאזרחות, אין רכישת אזרחות ישראלית תלויה בויתור על אזרחות קודמת". בנוסף, אין כל דבר חוק ישראלי הדורש לוותר על אזרחות ישראלית בעת קבלת אזרחות נוספת. כלומר, אזרחי ישראל רשאים להחזיק באזרחות כפולה, ואף במספר אזרחויות. כך לדוגמה, אזרחית ישראל יכולה להחזיק בנוסף בדרכון פולני וכן בדרכון אמריקאי.

לכלל זה קיימים מספר חריגים. חריג אחד נוגע למי שעוברים הליך התאזרחות שלא במסגרת עלייה לישראל לפי חוק השבות. במקרים אלה, תנאי לקבלת אזרחות ישראלית הוא ויתור על אזרחות קודמת. ואולם, יש לציין כי ייתכנו מקרים חריגים בהם ניתן יהיה לבקש פטור מתנאי זה, במסגרת הסמכות המוענקת לשר הפנים לפי חוק האזרחות.

שני חריגים נוספים נוגעים לחברי כנסת ושרים. בחוק-יסוד: הכנסת נקבע כי מי שנבחרו להיות חברי כנסת ומחזיקים באזרחות נוספת, ממדינה המאפשרת לאזרחיה להסיר אזרחות, אינם רשאים לכהן כחברי כנסת אלא אם הם פעלו להסיר את אזרחות זו. לגבי שרים, נקבע הסדר דומה בחוק-יסוד: הממשלה, לפיו מינוי לשר מחייב לעשות את כל הדרוש לשם הסרת אזרחות נוספת, ככל שחוקי המדינה ממנה ניתנה האזרחות הנוספת מאפשרים זאת.

יש לציין כי בכל מקרה, החוק הישראלי רואה בישראלים בעלי אזרחות כפולה כאזרחים ישראלים. כלומר, בעת כניסה לישראל ויציאה ממנה יש להציג דרכון ישראלי, גם אם מחזיקים בדרכון גרמני או דרכון נוסף אחר.

מה המצב המשפטי במדינות אחרות לגבי אזרחות כפולה?

כאמור, אף שבמדינות רבות קיימת אפשרות להחזיק ביותר מאזרחות אחת, המצב המשפטי שונה בכל מדינה ומדינה. בסינגפור ובהודו, לדוגמה, החוק אינו מאפשר החזקה באזרחות נוספת. קיימות מדינות אשר חוקיהן מאפשרים פסילת אזרחות במקרים בהם אזרחי אותן מדינות פעלו לרכישת אזרחות נוספת, דוגמת יפן. לעומת זאת, ארצות הברית וקנדה מאפשרות לאזרחיהן ככלל להחזיק באזרחות כפולה. כך גם ברוב מדינות האיחוד האירופי כיום, אין מגבלה חוקית על החזקה באזרחות נוספת. ואולם, קיימים חריגים לכלל זה, עליהם נסביר להלן.

אילו מדינות באיחוד האירופי מגבילות את אזרחיהן מלהיות בעלי אזרחות נוספת?

בקרב מדינות רבות באירופה חלו בשנים האחרונות שינויים אשר הרחיבו את האפשרות של אזרחים להחזיק באזרחות נוספת אחת או יותר. ואולם, קיימות מדינות אשר חוקיהן מגבילים החזקה באזרחות נוספת, במידה זו או אחרת. בין המדינות המנהיגות מדיניות נוקשה יותר בנושא נכללות אוסטריה, גרמניה, ליטא והולנד. חוקי מדינות אלה מונעים את האפשרות להחזיק באזרחות נוספת, למעט במקרים חריגים.

עם זאת, במסגרת אותם חריגים קיימים תנאים מקלים לאזרחי ישראל אשר אינם מחייבים ויתור על אזרחות ישראלית לצורך רכישת אזרחות במדינות אלה מכוח קשר משפחתי ישיר לשורדי השואה וקורבנות רדיפה. כלומר, אזרחי ישראל אשר מקבלים דרכון אוסטרי או אזרחות גרמנית לאחר הוכחת היותם צאצאים לאזרחי אוסטריה גרמניה אשר איבדו את האזרחות עקב רדיפת הנאצים לא יאלצו לוותר על אזרחותם הישראלית.

אזרחות כפולה וריבוי אזרחויות עבור ישראלים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה

לסיכום, החזקה באזרחות אחת או יותר אינה אסורה על פי חוק עבור ישראלים, למעט במספר מקרים חריגים. ואולם, ישראלים המחזיקים או מעוניינים להחזיק באזרחות נוספת נדרשים לבדוק היטב מה קובע החוק במדינה אשר את אזרחותה הם רוצים לקבל.

אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, או צורך בכל ייעוץ או סיוע, ניתן ליצור קשר עם משרדנו ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, עוסק באופן שוטף בענייני הגירה לישראל וליעדים רבים באירופה וברחבי העולם. עורכי הדין ממשרדנו מספקים ללקוחות המשרד מענה מקיף ומקצועי במגוון עניינים וסוגיות בתחום ההגירה, המבוסס על ניסיון מקצועי רב ושיתוף פעולה עם משרדים מובילים בתחום במדינות רבות.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה