דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תיקון חוק האזרחות האוסטרי

Michael Decker
Michael Decker

מה קובע תיקון חוק האזרחות האוסטרי, אשר בעקבותיו ישראלים רבים עשויים להיות זכאים לאזרחות? חוק האזרחות האוסטרי (StbG) תוקן בשנת 2019, באופן שהרחיב מאוד את רשימת הצאצאים של שורדי שואה ונרדפי הנאצים אשר זכאים לאזרחות אוסטרית ודרכון אוסטרי. החוק אף מקצר ומפשט במידה ניכרת את התהליך הנדרש לשם קבלת אזרחות אוסטרית בקרב הזכאים לכך.

על תיקון החוק יפרט במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה ואזרחות אוסטרית.

תיקון חוק האזרחות האוסטרי

אם אתם ילדים, נכדים או נינים של מי שחיו באוסטריה במהלך מלחמת העולם השנייה או בתקופה שקדמה לה – ייתכן מאוד כי אתם זכאים לאזרחות אוסטרית ודרכון אוסטרי. לאחרונה הוכנס תיקון אל חוק האזרחות האוסטרי, אשר הפך את התהליך לאפשרי מתמיד עבור רבים, ואף הרחיב באופן משמעותי את קבוצת הזכאים לכך. בעלי אזרחות אוסטרית זכאים באופן אוטומטי לקבלת דרכון אוסטרי, וביכולתם אף להעביר את זכאות זו לבני משפחה. בהתאם, חשוב כי מי שעשויים להיכלל במועדון היוקרתי של הזכאים לדרכון זה יכירו את קביעות החוק בנושא, ומומלץ גם כי יפעלו לבירור זכאותם. להלן נסביר על הרקע לתיקון החוק, מה קובע החוק החדש, מה התהליך לצורך קבלת אזרחות אוסטרית בפועל ומה ההטבות שאזרחות זו מעניקה לזכאים לה.

מדוע תוקן חוק האזרחות האוסטרי?

בעבר הלא רחוק, הוצאת אזרחות אוסטרית הייתה אפשרית רק עבור מעטים. זאת משום שהחוק קבע רשימה של תנאי זכאות נוקשים. בכלל זה, ואף שקשה להאמין כי הדבר אפשרי במאה ה-21, החוק כלל אפליה מגדרית לפיה אזרחות עברה בין אב לילדיו, אך לא בין אם לילדיה. כמו כן, החוק הציב עבור מי שכבר נכללו ברשימת הזכאים דרישות לא פשוטות לקבלת אזרחות אוסטרית, וביניהן מבחן שפה (בגרמנית) ודרישת הוכחות לאיתנות כלכלית המאפשרת לחיות באוסטריה (גם עבור מי שלא היו מעוניינים בהגירה לאוסטריה בפועל).

מצב זה השתנה בעשור האחרון, כאשר מפלגת השלטון באוסטריה יזמה דיונים בפרלמנט האוסטרי על שינוי החוק. זאת לאור הכרה באחריות של אוסטריה כלפי קורבנות השואה ונרדפי הנאצים שחיו במדינה במהלך מלחמת העולם השנייה ובתקופה שקדמה לה. בעקבות זאת, הוגשה הצעת תיקון חוק האזרחות האוסטרי (StbG). באופן מרגש, התקבלה ההצעה פה אחד בפרלמנט האוסטרי בשנת 2019. על בסיס החוק החדש, קבעה ממשלת אוסטריה עדכון של תקנות האזרחות בשנת 2022, אשר הרחיב אף יותר את מעגל הזכאים לאזרחות אוסטרית.

מה קובע תיקון חוק האזרחות האוסטרי?

החוק החדש הרחיב את ההגדרה של נרדפי הנאצים הזכאים לאזרחות אוסטרית. כעת, עשויים לענות על ההגדרה מי שהיו אזרחי האימפריה האוסטרו-הונגרית לשעבר, או חסרי אזרחות שחיו בתחומי אוסטריה, באופן המהווה מרכז חיים עבורם. התנאי המרכזי הוא כי אזרחים או תושבים אלה יצאו משטחי אוסטריה לפני יום 15 במאי 1955, בשל כך שסבלו או חששו מרדיפת הנאצים. לחלופין, אזרחים אוסטרים שנרצחו בשטחי אוסטריה או גורשו ממנה החל מיום 30 בינואר 1933 ועד ליום 9 במאי 1945 נכללים גם הם בהגדרת החוק החדש.

הזכאות לאזרחות אוסטרית לפי תיקון חוק האזרחות האוסטרי עוברת לצאצאי נרדפי וקורבנות הנאצים, בין אם מדובר בנשים או בגברים. בהתאם, ילדים, נכדים ונינים של מי שהיו נרדפי הנאצים עשויים להיות זכאים להגיש בקשת התאזרחות. יצוין כי ייתכנו מגבלות שונות שלא יאפשרו הגשת בקשת אזרחות לצאצאים במקרים פרטניים. ואולם, גם מגבלות אלה צומצמו בעקבות תיקון החוק. לדוגמה, בעבר שירות בצבא קבע של מדינה אחרת (מלבד אוסטריה) לא אפשר קבלת אזרחות באופן גורף. כיום, דרישה זו רוככה באופן שמאפשר הגשת בקשת התאזרחות למי ששירתו בעבר בצבא קבע זר וסיימו את שירותם. מגבלות נוספות שבוטלו הם הצבת דרישות נוספות, כגון מעבר מבחן שפה או הוכחת איתנות כלכלית, כתנאי לקבלת אזרחות. ביטול דרישות אלה הופך את התהליך למהיר ופרקטי בהרבה.

כיצד ניתן לבקש אזרחות אוסטרית בקרב הזכאים לכך?

אם אתם מעוניינים להגיש בקשת התאזרחות בעקבות שינוי חוק האזרחות האוסטרי, ראשית, חשוב לערוך בירור בשאלת זכאותכם. לצורך הבירור, יש להבין האם אתם או קרובי משפחתכם עונים על הגדרת החוק. חשוב לברר לצורך כך האם קרובי משפחתכם חיו בשטחי אוסטריה המוכרים כיום. שטחים אלה הקיפו שטחים אשר כיום נמצאים תחת הריבונות של מדינות רבות באזור, ובהן פולין, הונגריה, סלובקיה, בוסניה, רומניה ועוד.

לא פעם, קשה להשיג תיעודים המשמשים הוכחות לזכאות לאזרחות. במקרים אלה, ייתכן כי יהיה צורך בעריכת בדיקה ארכיונית באוסטריה על מנת להשיג הוכחות חד משמעיות לזכאות לאזרחות. משרדנו מספק את שירות זה כחלק מהטיפול בבקשות אזרחות של לקוחות המשרד. מי שמצליחים להתגבר על משוכה ראשונית זו ויוכיחו את זכאותם לאזרחות, יוכלו להגיש בקשה רשמית לאזרחות אוסטרית. תהליך הטיפול בבקשה אורך בין שנה לשנה וחצי בממוצע, ומומלץ מאוד להיעזר בעורך דין המתמחה בדיני הגירה ובאזרחות אוסטרית על מנת להבטיח טיפול יעיל ומיטבי בבקשה. אם הבקשה תתקבל, ניתן יהיה להגיש בקשה לדרכון אוסטרי בהליך פשוט ומהיר.

מה ההטבות שמעניק דרכון אוסטרי?

דרכון אוסטרי נמנה בין הדרכונים הנחשבים בעולם, בהיותו דרכון של האיחוד האירופי. הוא מאפשר כניסה למעל 192 מדינות, ובכלל זה כניסה לארצות הברית ללא צורך בהוצאת ויזה. מעבר לכך, הוא מקנה אפשרות לשהות ללא הגבלה בכל מדינות האיחוד האירופי, ואף לעבוד ולגור בהן. מחזיקי דרכון אוסטרי נהנים משלל הזדמנויות והטבות השמורות לאזרחי האיחוד האירופי, ובכלל זה לימודים מסובסדים, הטבות מס ברכישת נדל״ן ועוד. כמו כן, בעתיד הלא רחוק צפויה להיכנס לתוקף ויזה לאירופה עבור תיירים ישראלים, אשר מחזיקי דרכון אוסטרי יהיו פטורים מלהוציא. כפי שציינו לעיל, במקרים רבים ניתן להעביר את הזכאות לדרכון אוסטרי לבני משפחה אחרים. הטבות משמעותיות אלה הן רק חלק מהזכאויות המשמעותיות שמעניק דרכון אוסטרי, ואשר מאות אלפי יהודים וישראלים בארץ ובחו״ל עשויים להיות זכאים ליהנות מהן כעת.

תיקון חוק האזרחות האוסטרי – צרו קשר עם המומחים שלנו לאזרחות אוסטרית

לכל שאלה נוספת או צורך בסיוע בנושא אזרחות אוסטרית ובקשות התאזרחות באוסטריה, ניתן לפנות אלינו ונשמח לעמוד לשירותכם. לעורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, ניסיון רב ומוכח בטיפול בבקשות אזרחות אוסטרית, ובליווי לקוחות המשרד לכל אורך התהליך. לבירור זכאותכם ויצירת קשר עם משרדנו, לחצו כאן.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה