דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קבלת אזרחות אוסטרית: מדינות שהיו תחת האימפריה האוסטרו-הונגרית

Michael Decker
Michael Decker

בהתאם לחקיקת הפרלמנט האוסטרי ועדכון "חוק השבות" לניצולי שואה וצאצאיהם, מאות אלפי זכאים ברחבי העולם יוכלו לקבל את הדרכון אוסטרי-אירופי הנחשק. מאמר זה מיועד להציג את המדינות שהיו חלק מהאימפריה האוסטרו-הונגרית בעבר וכן, מי זכאי במידה ואבותיו חיו בהן. חשוב לוודא ולקרוא את המאמר מתחילתו ועד סופו על מנת לוודא זכאותכם.

משרדנו – משרד עו"ד הגירה לאוסטריה. המשרד מעניק טיפול מקיף בנוגע לקבלת אזרחות אוסטרית לפי החוק החדש. כמו כן, אנו מעסיקים עורכי-דין דוברי גרמנית המתמחים בחוק האוסטרי, אשר ידאגו לתרגום המסמכים הדרושים יחד עם הגשת כלל הניירת בגרמנית.

קבלת אזרחות אוסטרית: מדינות שהיו תחת האימפריה האוסטרו-הונגרית

קבלת אזרחות אוסטרית: מדינות שהיו תחת האימפריה האוסטרו-הונגרית

בעקבות פסיקת הפרלמנט האוסטרי מחודש ספטמבר 2018, והכרזתו על הרחבה משמעותית של מעגל הזכאים עבור נפגעי הרדיפה הנאצית באוסטריה וצאצאיהם, כיום אנו יודעים עד כמה בעלת חשיבות הייתה ההחלטה של קונגרס הנבחרים. מדוע?

בשנות ה-30 של המאה שעברה חיו באוסטריה המוני יהודים שהיגרו אליה ממזרח אירופה. כחלק מהזכויות האזרחיות שהעניקה האימפריה האוסטרו-הונגרית לאזרחיה שבמזרח אירופה, יכלו להתנייד ממקום למקום לצורכי עבודה או מחייה, וכך להגיע לערים בעלות כלכלה גבוהה יותר במטרה להתפרנס או להשתלב בשוק העבודה הרחב. זאת הסיבה שמספר רב מהם הגיעו לחיות באוסטריה ובמיוחד בבירה המפותחת וינה.

עם זאת, עקב אנטישמיות ששררה באוסטריה לאחר מלחמת העולם הראשונה, במקרים רבים לא מיהרה לתת לנתינים אלה אזרחות. עם החלת יישום החוק החדש גם צאצאי אלו יהיו זכאים לקבלת הדרכון במידה ויוכלו להוכיח כי קרוב המשפחה שחי באוסטריה שהה בה בין השנים 1933-1955 ועזב בגין רדיפתה של המפלגה הנאצית.

אז מה הן המדינות שהיו תחת שליטתה של האימפריה האוסטרו-הונגרית, אשר אושר לאזרחיהן לעבור באופן חופשי למדינה האוסטרית בסוף המאה ה-19 ותחילת ה-20? לפניכם הרשימה:

 1. הונגריה
 2. צ'כיה
 3. איטליה
 4. סלובקיה
 5. אוקראינה
 6. רומניה
 7. קרואטיה
 8. פולין
 9. סלובניה
 10. בוסניה
 11. מונטנגרו
 12. סרביה

יש לסייג ולציין כי האמור בחלק גדול מן המקרים לא נוגע למדינות באופן מלא אלא בחלקו. בתקופה המדוברת (סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20) היו אזורי מרכז ומזרח אירופה ברובם תחת חסותן של שלוש אימפריות – האוסטרו-הונגרית, הרוסית והגרמנית. לכן, כפי שהסעיף הבא יסביר – היה ואבותיכם נולדו באחת מהארצות שנשלטו על-ידי האימפריה האוסטרו-הונגרית, אך לא היגר למדינה האוסטרית בגבולותיה כיום אין אתם זכאים.

שימו לב!

במידה ואחד מאבותיכם הגיע לחיות במדינה האוסטרית לאחר התפרקותה של האימפריה האוסטרו-הונגרית (לשם הבהרה ההתפרקות אירעה בשנת 1918), ונשאר במדינה (בגבולותיה הנוכחיים) לפחות עד לינואר 1933 (כאמור בהתאם לחוק העדכני והגמיש גם נתינים ששהו באוסטריה עד למאי 1955 יהיו זכאים) משמעו כי אתם זכאים להגיש בקשה לקבלת האזרחות.

צרו קשר – הוצאת דרכון אוסטרי

לכל שאלה ו/או הבהרה על קבלת דרכון אוסטרי אפשר ואף מומלץ ליצור קשר עם אחת משלוחות המשרד שבאזור המרכז או ירושלים. מומחינו ישמחו לעזור לכם לדעת אם אתה זכאים כמו גם כיצד להגיש את הבקשה בעזרתם של עו"ד מקצוענים בתחום.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה