דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עובדים מומחים זרים בישראל – שאלות נפוצות

Joshua Pex

מאמר זה עוסק בנושאים רבים הקשורים לעובדים מומחים זרים הנוסעים לישראל, עם קישורים למאמרים מפורטים יותר בנושא.

אתם יכולים גם לצפות בסרטון הבא שבו אנו מדברים על הנושא:

 

מהן תקנות ההגירה העיקריות בנוגע לעובדים מומחים זרים בישראל?

התקנות והנהלים העיקריים בנוגע להעסקת עובדים מומחים זרים בישראל במאה ה21 הוסדרו על בסיס המלצות ועדת בוכריס בשנת 2001, כולל הקריטריונים הקובעים האם עובדים זרים רשאים או אינם רשאים להיכנס לארץ. באופן כללי, עובדים מומחים זרים והחברות המעסיקות אותם נדרשים לעמוד בשני קריטריונים לפחות מתוך המלצות ועדת בוכריס כדי שיהיו זכאים לאשרת עבודה מתאימה ולוויזת ב/1.

למידע נוסף עיינו במאמר שלנו בנושא: מידע אודות ועדת בוכריס בישראל.עובדים מומחים זרים בישראל

מהו התהליך להגשת בקשה לוויזה עבור עובד מומחה זר?

במקרה שחברה מעוניינת להעסיק עובד מומחה זר והיא מסוגלת להוכיח שהעובד עומד בקריטריונים שנוסחו על-ידי ועדת בוכריס, היא יכולה להגיש בקשה לוויזת עבודה בישראל מסוג ב/1 עבור המומחה הזר. אנשים שגילם מעל 60 או שיש להם קרובי משפחה מדרגה ראשונה בישראל אינם רשאים להגיש בקשה לקבלת הוויזה הזו.

ראשית, על החברה הישראלית המעוניינת להעסיק מומחה זר להגיש את הניירת הרלוונטית למחלקה לעובדים מומחים. אם המחלקה לעובדים מומחים תאשר את ויזת העבודה מסוג ב/1 לשנה אחת, משרד הפנים יאשר או ידחה את הבקשה.

כדי להגיש בקשה לוויזה מסוג ב/1 עבור עובד מומחה זר, על המומחה הזר להיות מחוץ לישראל. עליו להמתין לאישור הבקשה ולאסוף את הוויזה בקונסוליה הישראלית הקרובה למקום מגוריו.

למידע נוסף אודות תהליך הגשת הבקשה לוויזת עובד מומחה זר עיינו במאמר שלנו: אשרת עובד מומחה זר בישראל.

כיצד ניתן להוכיח כי העובד הזר הוא מומחה?

כדי להיחשב למומחה זר נדרשת מומחיות בתחום ספציפי שבו אין מספיק ישראלים בעלי הידע הנדרש למילוי התפקיד. כדי להוכיח כי העובד הזר הוא מומחה, על הארגון המעוניין בהעסקתו להגיש את הניירת הנדרשת כדי להוכיח כי העובד המומחה הזר הוא בעל רמה מסוימת של מומחיות.

למידע נוסף אודות דרכי ההוכחה כי עובד זר הוא מומחה עיינו במאמר שלנו: היתר העסקה לעובד זר מומחה בישראל.

כיצד מגישים בקשה טובה עם המסמכים הנכונים?

כאשר מגישים בקשה לוויזת עובד מומחה זר, חשוב להגיש בקשה טובה עם המסמכים הנכונים כדי להימנע מעיכובים, טרחות ודחיות מיותרים. בקשה טובה כוללת את כל המסמכים הנדרשים עם מידע מדויק ומפורט העונה על כל השאלות.

להסבר מפורט אודות תהליך הגשת הבקשה ורשימה של המסמכים הנדרשים עיינו במאמר שלנו: העסקת עובד זר מומחה בישראל.

אלו צעדים יבטיחו את אישור הבקשה לוויזת ב/1 בפעם הראשונה?

עליכם להגיש מכתב המתאר את החברה שלכם ואת הצורך שלה בעובד מומחה זר. על מכתב זה להיכתב בשפה העברית על נייר רשמי של החברה הנושא את הלוגו שלה. מומלץ גם לצרף כמה שיותר מכתבי המלצה בתהליך הגשת הבקשה. יש לשלם את אגרת הבקשה באופן מקוון, אך את הבקשה עצמה יש להגיש ידנית. אנו ממליצים מאד לעשות זאת באופן אישי.

להמלצות נוספות אודות הבטחת האישור לוויזה מסוג ב/1 בפעם הראשונה עיינו במאמרים שלנו: כיצד לקבל אישור לבקשה עבור ויזת ב/1 בישראל והמלצות מעורך דין בנוגע לוויזת ב/1 בישראל.

מהו אורך התהליך עד לקבלת ויזה מסוג ב/1?

ישנן מספר אפשרויות לאורך התהליך עד לקבלת אשרת עובד מומחה זר. התהליך עשוי להימשך בין שישה ימים לשישה חודשים בהתאם לסוג התהליך המבוקש: תהליך מזורז (6 ימים), תהליך רגיל (כ-45 ימים) ותהליך מוארך (כ-6 חודשים).

לפרטים נוספים אודות סוגי התהליך השונים עיינו במאמר שלנו: אשרות עבודה בישראל—מהו אורך התהליך?עובדים מומחים זרים בישראל

האם נדרשת ויזת ב/1 למבקרים בישראל המגיעים לצורך משא ומתן עסקי?

זרים המגיעים לישראל כדי לנהל משא ומתן או פעילויות עסקיות אחרות אינם רשאים להיכנס לישראל כתיירים אפילו אם יש למדינה שלהם מדיניות של ויתור על ויזה עם ישראל. אפילו אם העסק הוא חברה זרה הפועלת בישראל, העובד המומחה הזר נדרש להחזיק באשרת ב/1. האשרה נדרשת בין אם העובד מגיע כדי למסור הרצאה, לייעץ, לתקן מכשור או לנהל משא ומתן.

למידע נוסף אודות ויזה מסוג ב/1 לעובדים מומחים זמניים ומקרים יוצאים מן הכלל עיינו במאמר שלנו: היתר עבודה למומחים כעובדים זרים בישראל, לעומת היתר לצורך משא ומתן.

מהי אשרת המומחה לשלושה חודשים?

כאשר עובד מומחה זר נדרש למלא תפקיד רק לפרק זמן קצר, ניתן להגיש בקשה לוויזת ב/1 לשלושה חודשים. היתרון הוא שסוג זה של ויזה אינו דורש מכם לשלם לעובד משכורת כפולה מהממוצע בישראל (שלא כמו במקרה של ויזה ארוכת טווח). עם זאת, יש לציין כי הוויזה הזאת נועדה לכניסה יחידה לישראל, אינה ניתנת להארכה ואינה כוללת ויזה עבור בני משפחתו של העובד הזר.

למידע נוסף אודות ויזת ב/1 לשלושה חודשים עיינו במאמר שלנו: היתר עובד זר מומחה לשלושה חודשים.

האם יש אפשרות לזרז את תהליך הקבלה של ויזת ב/1 עבור עובד מומחה זר? אם כן, איך?

אם עובד מומחה זר נדרש רק למשימה דחופה וזמנית, ומספיקה לכם ויזה של 45 יום, תוכלו להגיש בקשה באמצעות התהליך המזורז. מהרגע שהגשתם את הבקשה, משרד הפנים מחוייב להנפיק את האישורים המבוקשים (אם יאושרו) בתוך שישה ימים. על העובד להגיע ממדינה שיש לה הסכם ויתור על ויזה עם ישראל.

למידע נוסף אודות התהליך המזורז לקבלת ויזת ב/1 לעובד מומחה זר עיינו במאמר שלנו: נוהל מזורז לקבלת אשרת עובד מומחה זר לתקופות קצרות.

האם ניתן להשיג ויזה עבור בן/בת הזוג והילדים של העובד המומחה הזר?

אם עובד מומחה זר נשוי כחוק ומחזיק בתעודת נישואין, ניתן להוסיף את בן/בת הזוג והילדים לבקשה לוויזת ב/1. אם הבקשה תאושר, בן/בת הזוג והילדים יקבלו ויזת תייר מסוג ב/2 לשנה אחת. אם המומחה הזר מגיע לעבודה זמנית עם ויזה קצרת טווח או באמצעות ההליך המזורז, סביר להניח שבני משפחתו לא יוכלו לקבל ויזה ולהגיע יחד אתו.

למידע נוסף אודות ויזת ב/1 עיינו במאמר שלנו: העסקת עובד זר מומחה בישראל.

האם קיימים הבדלים בין ויזת ב/1 לחברה מקומית או זרה?

התהליך לבקשת ויזת ב/1 עבור עובד מומחה זר זהה בין אם החברה היא חברה מקומית או זרה. ההבדל היחיד הוא שחברות זרות רשאיות לבקש פטור מעמלת הוויזה (אשר עשויה להגיע לסכום של כ-10,000 ש"ח) עד לשני מנהלים בכירים בחברה.

למידע נוסף אודות ההבדלים בין חברות מקומיות לזרות בנוגע להגשת בקשות לוויזת ב/1 ואודות בקשת פטור מעמלת הוויזה עיינו במאמרים שלנו: כיצד לקבל אישור לבקשה עבור ויזת ב/1 בישראל והמלצות מעורך דין בנוגע לוויזת ב/1 בישראל.עובדים מומחים זרים בישראל

כיצד ניתן להאריך ויזת ב/1 לעובד מומחה זר?

ויזת ב/1 תקפה בדרך כלל לשנה אחת בלבד, ויש להאריך את התוקף שלה בכל שנה מחדש. הארכת התוקף נעשית בדרך כלל לתקופה של עד חמש שנים. עם זאת, ניתן להגיש בקשה להארכת התוקף של הוויזה לזמן ארוך יותר אם יש לכם טענות משכנעות המראות שהדבר נחוץ. הארכה כזו דורשת אישור של ועדה מיוחדת.

למידע נוסף אודות בקשות להארכת ויזת ב/1 עבור עובדים מומחים זרים עיינו במאמר שלנו: הארכת אשרת עבודה ב/1 – מומחים זרים.

מהו "נספח ג’" אותו יש לצרף לבקשה לוויזה עבור עובד מומחה זר?

"נספח ג’" הוא מכתב מרואה חשבון ציבורי מוסמך אשר אותו יש לצרף לבקשה לוויזה עבור העובד המומחה הזר. על נספח ג’ לכלול הוכחות מפורטות המראות שהעובד המומחה הזר יקבל משכורת שגובהה לפחות פי שתיים מהממוצע בישראל. בנוסף, כאשר מגישים בקשה שנתית להארכת הוויזה, יש להוכיח שהעובד הזר מקבל משכורת כפולה מהממוצע בישראל.

למידע נוסף אודות נספח ג’ והנהלים הקשורים למשכורת של עובדים מומחים זרים עיינו במאמרים שלנו: ויזת ב/1 ונספח ג’ וויזת ב/1 וניירת מרואה חשבון ציבורי מוסמך.

האם יש דרישות מיוחדות מחברות תיירותיות המעוניינות לבקש אשרת עובד מומחה זר?

חברה תיירותית המעוניינת לבקש ויזה לעובד מומחה זר נדרשת להשיג קודם כל מכתב אישור ממשרד התיירות. תהליך זה עשוי להיות מסובך, ומומלץ לחברת תיירות כזו להסתייע בשירותיו של עורך דין מקצועי.

למידע נוסף אודות חברות תיירות ואשרת מומחה מסוג ב/1 עיינו במאמר שלנו: ויזת חברות תיירות.

מהו ההבדל בנהלים בין הגשת בקשה לוויזה עבור עובד מומחה זר בעל הסמכה אקדמית לעומת מומחה זר ללא הסמכה אקדמית?

באופן כללי, קשה יותר להשיג אשרת עבודה עבור עובד מומחה זר שלא קיבל הסמכה אקדמית, אך ישנם מקרים שבהם הדבר אפשרי (לדוגמה, ספורטאים מקצועיים, אמנים וכו’). ההסמכה האקדמית של העובד האקדמי המומחה תעבור ביקורת קפדנית במיוחד כי הסמכה זו היא המוכיחה את היכולת הספציפית שלהם לענות על צרכי החברה. עובד לא אקדמי יצטרך להציג את תעודות ההכשרה שלו המוכיחות את מומחיותו גם אם אינה אקדמית.

למידע נוסף אודות עובדים מומחים זרים בעלי הכשרה אקדמית לעומת הכשרה לא אקדמית עיינו במאמר שלנו: עובד זר מומחה אקדמי לעומת עובד זר מומחה שאינו אקדמי.

צרו קשרשאלות נפוצותעובדים מומחים זרים בישראל

משרד עורכי הדין שלנו מומחה לדיני הגירה בישראל ולכל הנושאים הקשורים לוויזות בישראל. אם יש לכם שאלות נוספות אשר מאמר זה, "שאלות נפוצות—עובדים מומחים זרים בישראל", לא מספק להם מענה או אם אתם זקוקים לסיוע בנוגע לאשרת עובד מומחה זר בישראל, אתם מוזמנים לפנות אלינו. עורך הדין יהושע פקס מומחה לדיני הגירה בישראל ולהשגת ויזות לעובדים מומחים בישראל.

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה