דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כתב הגנה – מתי וכיצד יש להגיש אותו בתביעות אזרחיות?

Michael Decker
Michael Decker

מהו כתב הגנה ומתי צריך להגיש אותו? מי שהוגשו נגדם תביעות אזרחיות בבתי המשפט בישראל, יתבקשו להגיש כתב הגנה בתוך פרק הזמן הקבוע בחוק. אי הגשה עלולה להוביל למתן פסק דין בהיעדר הגנה, ולכן חשוב כי נתבעים יימנעו מכך ויפעלו להגן על עצמם. במאמר זה יסביר עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה למשפט אזרחי, מה חשוב לדעת לגבי כתב הגנה.

כתב הגנה – מתי וכיצד יש להגיש אותו בתביעות אזרחיות?

הוגשה נגדכם תביעה אזרחית? הנה מה שעליכם לא לעשות

בישראל מוגשות עשרות אלפי תביעות אזרחיות מדי חודש, במגוון רחב של נושאים (וביניהם חוזים, נזיקין, סכסוכי עבודה, קניין רוחני ועוד). בהתאם, הגשת תביעה נגד כל אחד מאיתנו היא בהחלט תרחיש אפשרי שעלינו לקחת בחשבון. כיצד ראוי לנהוג כאשר קיבלתם לידיכם העתק כתב תביעה שהוגש נגדכם בבית המשפט? להלן נסביר על כך בהרחבה, אך מצאנו לנכון לפתוח את ההסבר עם מספר דברים שרצוי לא לעשות.

בראש ובראשונה, חשוב לא להתעלם מכתב תביעה שהוגש נגדכם. כתב תביעה אינו דומה למכתב התראה לפני נקיטת הליכים, או לדרישת תשלום שניתן לטפל בה במועד מאוחר יותר. עצם הגשת כתב תביעה בפני בית המשפט פותחת מרוץ זמנים שאי נקיטת כל פעולה במהלכו עלולה להוביל להפסד טכני בתביעה. כתוצאה מכך, התובעים עלולים לזכות בסכום התביעה במלואו, ולעיתים מדובר על מאות אלפי ואף מיליוני שקלים. בהתאם, חשוב לפעול בסמוך ככל הניתן לקבלת כתב התביעה לידיכם, ורצוי מאוד שלא לעשות זאת באופן עצמאי. הגשת כתב תביעה בבית משפט מצריכה טיפול משפטי מקצועי, ולכן חשוב לדאוג להסתייע בייצוג משפטי, לצורך התגוננות מפני התביעה.

מתי צריך להגיש כתב הגנה?

תקנות סדר הדין האזרחי, העוסקות במרבית ההליכים האזרחיים המתנהלים בבתי המשפט בישראל, קובעות כללים שונים לגבי כתב הגנה. ראשית, התקנות קובעות כי במענה להגשת כתב תביעה, יש להגיש כתב הגנה. משמעות הדבר היא כי ככלל, נתבעים נדרשים לפעול להגן על עצמם בדרך זו. קיימים מקרים חריגים בהם ניתן לשקול הימנעות מהגשת כתב הגנה, דוגמת מקרים בהם הנתבעים סבורים כי התביעה אינה מעלה כל עילת תביעה נגדם. ואולם, מדובר על מקרים נדירים וחריגים, ובכל מקרה חשוב להיוועץ עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי בטרם נקיטה בכל פעולה מעין זו.

מה כתבי הגנה צריך לכלול?

לרוב, כתבי הגנה מהווים הזדמנות יחידה עבור נתבעים לשטוח את כלל טענותיהם בפני בית המשפט. בעוד שלתובעים יש זכות מוקנית להשיב לטענות כתב ההגנה לאחר מכן (במסגרת כתב תשובה) לנתבעים אין זכות מקבילה, מעבר לזכות להשיב לתביעה במסגרת כתב הגנה. לכן, חשוב לנצל את ההזדמנות בחוכמה ולדאוג לבסס את ההגנה במשפט במסגרת זאת. התקנות קובעות כי על כתב הגנה לפרט את טענות הנתבעים, לפי הסדר הבא: ראשית, ככל שיש להם טענות מקדמיות, עליהם לפרט אותן. טענות מקדמיות הן במהותן טענות טכניות אשר אם בית המשפט יקבל אותן, התביעה עשויה להידחות באופן חלקי או אף מלא. דוגמאות לטענות מקדמיות הן התיישנות בהגשת התביעה, שיהוי משמעותי בהגשתה ומעשה בית דין (מקרה שכבר נדון והוכרע בבית המשפט, ובהתאם אין להכריע בו פעם נוספת). לאחר מכן, יש להתייחס לעילות התביעה ולפרט את טענות ההגנה לפי סדר העילות. לבסוף, יש לפרט את עמדת ההגנה לעניין הסעד המבוקש.

בתוך כמה זמן צריך להגיש כתב הגנה? (ומה ניתן לעשות אם לא מספיקים להגיש בזמן)

בתקנות נקבע כי כתב הגנה יש להגיש בתוך 60 יום מהמועד בו כתב התביעה הומצא לידי הנתבע. לכלל זה יש חריגים שונים, הנוגעים לסוגים ספציפיים של תביעות. למשל, בתביעות שעוסקות בדיני רשלנות רפואית, המועד האחרון להגשת כתב הגנה הוא 120 יום ממועד המצאת כתב התביעה. כך גם קיימים סוגי הליכים בדיני משפחה, דיני עבודה וכדומה, בהם נקבעו מועדים שונים להגשת כתב הגנה.

חשוב לדעת כי במידה ובית המשפט ימצא כי קיימים טעמים המצדיקים זאת, תיתכן אפשרות להאריך את מועד ההגשה. עם זאת, כפי שציינו לעיל, אין להסתמך על כך שהדבר יתאפשר. בלא מעט מקרים אי הגשה במועד עלולה להוביל לקבלת התביעה על בסיס כתב התביעה בלבד, ואי מתן זכות לנתבעים להגן על עצמם. על מנת להימנע מתוצאה בלתי רצויה זו, חשוב לפעול מהר ככל הניתן לאחר קבלת כתב התביעה לידיכם, ולהיוועץ עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי בהקדם האפשרי.

צרו קשר עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי

במאמר זה פירטנו בהרחבה אודות כתב הגנה, מה עליו לכלול והמועדים להגשתו. אם יש לכם שאלות נוספות בנושא, עורכי הדין ממשרדנו ישמחו לעמוד לשירותכם. במשרד עורכי הדין שלנו פועלים עורכי דין המתמחים במגוון תחומי המשפט האזרחי, לרבות לרבות דיני חוזים ומשפט מסחרי, דיני נזיקין, דיני נדל״ן, רשלנות רפואית, תאונות דרכים, דיני תאגידים ועוד. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה למשפט אזרחי במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה