דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

רשלנות רפואית

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

במאמר זה ונסקור בצורה רחבה וכללית את המצב החוקי הבעייתי והאפשרויות העומדות בפני נפגעי רשלנות רפואית.

 מהי תביעת רשלנות רפואית?

תביעת רשלנות רפואית היא תביעה אשר מוגשת בשל נזק שנגרם כתוצאה מרשלנות של מטפל רפואי.

רשלנות רפואית כהגדרתה על פי סעיף 35 לפקודת הנזיקין [נוסח חדש], תשכ"ח-1968 היא מתן שירות רפואי בידי מטפל רפואי שלא נקט במידת הזהירות או המיומנות הנדרשת, בה היה נוקט מטפל רפואי סביר. בעקבות רשלנות זו נגרם נזק למטופל שלא היה מתרחש לו היה מקבל טיפול נכון, זהיר ומיומן כפי שמגיע לו. מטפל רפואי סביר על פי הגדרה זו הוא אדם סביר בעל מקצוע זהה לזה של המזיק.

הגדרת "מטפל" כוללת, בין היתר: רופא, רופא שיניים, סטז'ר, אח או אחות, מיילדת, פסיכולוג, מרפא בעיסוק, פיזיותרפיסט, קלינאי תקשורת, תזונאי-דיאטן וקרימינולוג קליני (סעיף 2 לחוק זכויות החולה, תשנ"ו-1996).

  אלו סוגי רשלנות רפואית קיימים?

 1. רשלנות באבחון או טיפול רפואי.
 2. רשלנות בהריון ובלידה.
 3. רשלנות בניתוחים פלסטיים.
 4. רשלנות בטיפול נפשי.
 5. רשלנות בעת טיפול סיעודי.

איזה גופים ניתן לתבוע?

בנוסף לתביעת המטפל הרפואי שהתרשל – "המטפל בשטח" – ניתן לתבוע גם את המוסד הרפואי עצמו. מדובר או במוסד בו מועסק המטפל או זה שהפנה את הניזוק לאותו גורם מטפל.

"מוסד רפואי" על פי הגדרתו בחוק הוא בית חולים או מרפאה. ההגדרה כוללת, בהגבלות מסוימות, את חיל הרפואה של צה"ל, מערך הרפואה של משטרת ישראל ומחלקת הרפואה של שירות בתי הסוהר.

למי יש זכות תביעה?

לרוב, הנפגע הניזוק, יהיה הצד התובע. אולם, כאשר מדובר בנפגע שהוא קטין, הוריו רשאים לתבוע בשמו. לחילופין, יוכל הניזוק לתבוע את זכויותיו בעצמו כאשר ימלאו לו 18 שנים. פסול דין יוכל לתבוע את זכויותיו בעזרת האפוטרופוס אשר מונה לו כדין (סעיף 38 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962).

במקרים בהם הנפגע נפטר כתוצאה מאותה רשלנות רפואית, הזכות לתבוע עוברת לעיזבונו ולתלויים בו, כאשר בדרך כלל מדובר באשתו וילדיו (סעיף 19 לפקודת הנזיקין).רשלנות רפואית

מהו סוג הנזק אשר יש להוכיח?

 1. נזק גופני – כמשמעו. לרבות נכות, אובדן חיים, וקיצור תוחלת החיים.
 2. נזק נפשי – לרבות כאב וסבל, טראומה ואף "אבדן הנאות החיים". ניתן לתבוע על נזק נפשי אשר נגרם אף במקרים בהם הוא אינו נלווה לנזק הגופני אשר התרחש.

פיצויים

למרות שבפסיקה נקבעו כללים לחישוב הפיצויים בתביעות מסוג זה, קשה לדעת מראש מה יהיה סכום הפיצוי. זאת משום שנתונים רבים עשויים להשפיע על כך.

בדרך כלל, הנפגע מפוצה על הנזק הגופני והנזק הנפשי שנגרם לו והוא כולל את הוצאותיו העתידיות שנכפו עליו בגלל הנזק, הפגיעה בתפקודו, בהשתכרותו ובתוחלת חייו.

לרוב, כדי להוכיח את רמת הנזק שנגרמה, נדרשות חוות דעת של מומחים.

חוות דעת של מומחים כביסוס טענת הרשלנות:

ברוב המקרים, על מנת להוכיח את הנזק והקשר הסיבתי בין הנזק לפעולה הרשלנית נדרשת חוות דעתו של מומחה באותו תחום רפואה בו התקיים אירוע הרשלנות. עם זאת, במקרים חריגים ביהמ"ש רשאי להתחשב בכך שהנפגע לא יכול היה להשיג חוות דעת של מומחה ויפטור אותו מדרישה זו.

בדרך כלל התובע בוחר בעצמו את המומחה שהוא מעדיף שיבדוק אותו. אבל ביהמ"ש רשאי למנות מומחה מטעמו (סעיפים 127 ו130 לתקנות סדר הדין האזרחי, תשמ"ד-1984) אשר ייתן את חוות דעתו המקצועית לבית המשפט.

כאשר בוחרים רופא מומחה כדאי לקחת בחשבון, בין היתר, את רמת המקצועיות, הניסיון שלו ואף את המוניטין שלו כמומחה בקרב שופטי בית המשפט.

התיישנות

לרוב, זכות התביעה בגין רשלנות רפואית תתיישן כשיעברו 7 שנים מהמועד בו התרחשה הרשלנות הפוגעת. עם זאת, לכלל זה קיימים חריגים אשר קובעים סדר זמנים שונה ממועד זה.

חלק מן החריגים הנפוצים:

כאשר מדובר בנפגע שהיה קטין בזמן הטיפול הרפואי אשר גרם לפגיעה, להוציא מקרים בהם הרשלנות גרמה למות הקטין. ההתיישנות תחל ביום שיימלאו לנפגע 18, ולא ביום בו התרחש הנזק.

חריג נוסף מתייחס למצב בו העובדות המהוות את עילת התביעה התגלו לנפגע רק לאחר מועד האירוע. כלומר, התרחש טיפול אך הנזק שנעשה התגלה רק זמן מסוים לאחר מכן. במצב זה, ספירת זמן ההתיישנות תחל מהמועד בו נודע לניזוק על הנזק ולא ממועד התרחשותו.

במקרה של חשש לפגיעה רפואית כתוצאה מרשלנות:

 1. אספו את כל התיעוד הרפואי הרלוונטי. סעיפים 18 ו21 לחוק קובעים כי זכותו של מטופל לקבל את המידע הרפואי בעניינו (לרוב כרוך בתשלום) ולהגיש תלונה לוועדת בדיקה. תפקידה של ועדה זו היא לבדוק את מתן הטיפול הרפואי בעניינו ורמת רשלנותו.
 2. התייעצו עם עורך דין המתמחה בתחום כדי להעריך האם אכן ישנה עילת תביעה ומהם הצעדים הבאים.
 • מאמר זה אינו מהווה חלופה לייעוץ משפטי או רפואי לפגיעה או נזק הנגרם בעקבות רשלנות רפואית.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני פיצויים בתחום רשלנות רפואית

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בתחום הדין האזרחי. במידה ונפגעתם כתוצאה מרשלנות רפואית או שאתם זכאים לפיצויים מסיבה אחרת, נשמח לעזור. צרו קשר על מנת לקבוע פגישת ייעוץ עם עורך דין בתל אביב או בירושלים.

צרו קשר

 • ✓ Valid number ✕ Invalid number
 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה