Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

3 דברים שכדאי להיזהר מהם במסגרת משא ומתן לקראת חוזה

Michael Decker
Michael Decker

אתאר דיוואני

״תודה עמוקה לעו״ד במשרד על הליווי המקצועי והייעוץ בתהליך קבלת הויזה המורכב, זה יכול היה להיות הרבה יותר קשה בלעדיו. העו״ד עשה עבודה נפלאה, עם אופטימיות ושירות מסור לאורך כל הליווי״.

 

כולם יודעים שחוזה סופי מחייב את הצדדים החתומים עליו. אך האם ידעתם שגם פעולות במסגרת משא ומתן לקראת חוזה סופי הן בעלות תוקף משפטי? רבים אינם מודעים לכך ולהשלכות האפשריות, היכולות להגיע אף לכדי תביעת פיצויים (בדומה להפרת חוזה). במאמר זה עו״ד מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני חוזים ומשפט מסחרי, יסביר מה חשוב לדעת על משא ומתן לקראת חתימה על חוזה.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה במשפט מסחרי ובדיני חוזים. המשרד מספק מגוון רחב של שירותים משפטיים, כגון ייעוץ וייצוג במסגרת משא ומתן לקראת חוזה, ניסוח חוזים, פתרון סכסוכים חוזיים (לרבות בדרך של גישור או בוררות) וכיו״ב.

3 דברים שכדאי להיזהר מהם במסגרת משא ומתן לקראת חוזה

משא ומתן, חוזה מחייב – חוק אחד

אם אתם מנהלים משא ומתן לקראת חתימה על חוזה (כל חוזה), חשוב מאוד שתכירו את המידע שנפרט במאמר זה. לצערנו, רבים סבורים כי התחייבויות חוזיות מקבלות תוקף משפטי רק כאשר נוצר חוזה סופי. בפועל, ההיפך הוא הנכון. חלק נכבד מחוק החוזים מוקדש למשא ומתן לקראת חתימה על חוזה ולאופן שבו על הצדדים להתנהג במסגרתו. 

החוק מנוסח בצורה מאוד כללית, ולכן הוא חל על מגוון רחב של סוגי חוזים ומו״מ לקראתם. בין אם אתם מעוניינים למכור רכב, לשכור דירה או לבצע כל עסקה – החוק חל עליכם, ונדרש כי תפעלו בהתאם לו. להלן נסביר על 3 סוגיות עיקריות בהקשר להתנהגות הנדרשת במשא ומתן לקראת חוזה, שאינן מוכרות מספיק.

1 – נתתם הצעה בלתי חוזרת? חכו.

כל חוזה מבוסס על הצעה והסכמה להצעה (המכונה ״קיבול״). אך יש סוגים שונים של הצעות, שהחוק מתייחס אליהן באופן שונה. חשוב במיוחד להכיר את ההצעה הבלתי חוזרת והשלכותיה. לפי החוק, אם ניתנה הצעה וצוין שהיא בלתי חוזרת, הצד המציע לא רשאי לחזור בו ממנה. וזאת עד לקבלת תשובה מהצד השני. 

ניקח כדוגמה בעלת דירת מגורים אשר הודיעה לשוכר פוטנציאלי כי היא תסכים להמתין שבוע ימים עד שישיב להצעתה, מבלי להשכיר לאחרים. למחרת, שוכר פוטנציאלי אחר פונה אל בעלת הדירה. הוא מציע לה סכום גבוה יותר עבור השכירות. ככלל, החוק קובע כי עד שהשוכר הראשון לא ישיב לה, עליה להמתין.

2 – הסכמה לחוזה או הצעה חדשה?

חוק החוזים בישראל מדגיש את הצורך לקבל הצעה מסוימת בדיוק כפי שהיא. החוק קובע כי אם, למשל, ניתנה הצעת מחיר מסוימת והצד השני אמר שהוא מסכים לה אם היא תהיה נמוכה ב-500 ש״ח, אין לראות בכך כהסכמה. זו למעשה הצעה חדשה. מדובר בפרקטיקה נפוצה מאוד בעסקאות רכישה של רכבי יד שנייה. הקונה הפוטנציאלי ייטה לנסות להוזיל את המחיר במקרים אלה. חשוב לדעת כי במקרים מעין אלה, עד ששני הצדדים לא אישרו את ההצעה כפי שהיא, ככלל לא נוצר בפועל חוזה מחייב.

3 – להתנהגות שלכם בשלב המשא ומתן עלולות להיות השלכות גורליות

לעיתים קורה שאחד הצדדים מנהל משא ומתן ללא כוונה אמיתית להתקשר בחוזה בסופו של דבר. דוגמה נפוצה היא כאשר מעוניינים לבדוק את מחיר השוק או היענות בשוק לנכס מסוים שרוצים למכור. במקרים אחרים, המשא ומתן מתחיל כאשר שני הצדדים מעוניינים בו, אך בשלב מסוים אחד הצדדים אינו מעוניין עוד בהסכם. חשוב לדעת כי עלולות להיות להתנהגות כזו השלכות חמורות.

החוק קובע חובה לנהוג בתום לב במשא ומתן לקראת חוזה. ״תום לב״ הוא מושג משפטי שעניינו סטנדרט התנהגות מסוים. הצדדים אינם יכולים לרמות אחד את השני, או להבטיח הבטחות שווא. אם יעשו זאת, בית המשפט עשוי לראות בכך כהפרת חובת תום הלב. הפרה זו מהווה עילה לתביעת פיצויים, בדומה להפרת חוזה. זאת אף אם לא נחתם חוזה בפועל. לכן חשוב לשים לב היטב להתנהגותכם במשא ומתן, ולקבל ייעוץ משפטי במידה ואינכם בטוחים אם אתם פועלים כראוי.

צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני חוזים ומשפט מסחרי

כפי שהמחשנו במאמר זה, גם משא ומתן לקראת חוזה כפוף לחוק החוזים ועשויות להיות לו השלכות משפטיות. אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא, עורך דין מומחה לדיני חוזים ממשרדנו ישמח לסייע. עורכי הדין ממשרדנו מתמחים בדיני חוזים. משרדנו מסייע ליחידים ועסקים בייעוץ וייצוג בענייני חוזים, סוגיות משפטיות שונות בעניינים מסחריים וכיו״ב. 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top