דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שאלות ותשובות בדיני נזיקין – עורך דין לענייני נזיקין בישראל עונה על שאלותיכם

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

במאמר שלהלן, אשתף אתכם בניסיון שלי כעורך דין לענייני נזיקין ואענה על חלק מהשאלות הנפוצות ביותר בנושא דיני נזיקין. דיני הנזיקין שייכים לתחום המשפט העוסק בתביעות פיצויים בגין נזקים שנגרמו עקב התנהגות פסולה ופוגעת. השאלות והתשובות שלהלן מכסים טווח רחב של נושאים, כגון ההגדרה המשפטית של נזק, מי נושא באחריות למוצר פגום וכיצד להשיג פיצויים לאחר שנפגעתם בתאונת פגע וברח.

למידע נוסף, עיינו ברשימת המאמרים שלנו בנושא דיני נזיקין.

משרד עורכי הדין שלנו, דקר, פקס, לוי בעל סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדין האזרחי בישראל. אם יש לכם שאלות נוספות, עמיתיי ואני נשמח לעזור. צרו קשר במייל [email protected] או התקשרו למספר 03-3724722.

האם באפשרותי להגיש תביעת נזיקין?

אם אדם כלשהו גרם לכם נזק או הפסדים כתוצאה מפעולה בלתי-אחראית, אתם זכאים לתבוע ממנו פיצויים. מומלץ שתשכרו את שירותיו של עורך דין לענייני נזיקין שמכיר את כל הדקויות של החוק. למידע על תביעות נזיקין בישראל, עיינו במאמר על עורכי דין לענייני נזיקין.

מה נחשב לעוולה?

עוולה היא כל פעולה פסולה שגורמת נזק לאדם אחר. כל אדם שנפגע מעוולה רשאי להגיש תביעה לפיצוי כספי. הפוגע אחראי למעשיו מבחינה חוקית, ועליו לשלם פיצויים לתובע. תוכלו לקרוא על דיני נזיקין במאמר שלנו "ייעוץ מעורך דין לענייני נזיקין".

מהם דיני נזיקין?

דיני נזיקין הם הענף של הדין האזרחי העוסק בנזקים ועוולות אזרחיות. המקור העיקרי לדיני הנזיקין הוא פקודת הנזיקין, לצד תקדימים משפטיים וחקיקות שונות. למידע על דיני הנזיקין, עיינו בהקדמה שלי לדיני הנזיקין בישראל.

מהי ההגדרה המשפטית של רשלנות?

פקודת הנזיקין מגדירה מהי העוולה האזרחית המכונה רשלנות. אם התנהגות פרועה גורמת נזק לאדם אחר, זוהי רשלנות. רשלנות רפואית הינה דוגמה בולטת לרשלנות מקצועית. למידע נוסף, עיינו במאמר שכתבתי "ייעוץ מעורך דין לענייני נזיקין בישראל".

מה נדרש כדי להוכיח שאירעה רשלנות?

כאשר אתם מגישים תביעת רשלנות, עורך הדין שלכם לענייני נזיקין יצטרך להוכיח שהתקיימו ארבעת המרכיבים של רשלנות:

  1. על הנתבע חלה חובת זהירות כלפי התובע.
  2. הנתבע הפר את חובת הזהירות עקב התנהגות בלתי-אחראית.
  3. נגרם נזק לתובע.
  4. הנתבע הוא זה שגרם לנזק.

קראו אודות הגשת תביעת רשלנות כדי ללמוד כיצד להשיג פיצויים במקרים של רשלנות.damages lawyer in Israel - caution sign

מה נחשב להפרת חובה?

החוק קובע כי על כל אדם לנהוג בזהירות, באחריות ובהתחשבות בבטיחותו של הזולת. על מעסיקים חלות חובות אחריות ספציפיות בנוגע לשלומם של המועסקים שלהם, ועל אנשי רפואה חלות חובות בנוגע לשלומם של המטופלים שלהם. במונחים משפטיים, חובות אלה מכונות "חובת הזהירות". כאשר אדם מתנהג בצורה בלתי-אחראית וגורם נזק לאדם אחר, הדבר מהווה הפרת חובה. תוכלו למצוא הסבר מפורט אודות חובת הזהירות במאמר להלן מאת עורך דין לענייני נזיקין.

מהי הפרת חובה חקוקה?

הפרת חובה חקוקה היא עוולה אזרחית נפרדת מרשלנות. רשלנות מפירה את חובת הזהירות—חובה כללית לשמור באופן סביר על שלומו של הזולת. לעומת זאת, חובה חקוקה היא אחריות ציבורית המעוגנת בחוק או בצו ממשלתי. לדוגמה, אתם רשאים לתבוע את העירייה שלכם בגין הפרת חובה חקוקה אם היא אינה מספקת שירותי תברואה ראויים לשכונה בה אתם מתגוררים. למידע נוסף, עיינו במאמר שלנו על דיני נזיקין.

האם קיימת אפשרות לתבוע את המעסיק שלי בגין נזקים שאירעו מחוץ לשעות העבודה?

תאונות עבודה כוללות לא רק תאונות שקורות במקום העבודה. לדוגמה, תאונות שקורות במהלך אירועים חברתיים מטעם מקום העבודה נחשבות גם הן לתאונות עבודה. מעבר לכך, ההגדרה של תאונות עבודה כוללת תאונות שקורות בדרך לעבודה או בחזרה מהעבודה. למידע נוסף, עיינו במאמר שלנו "תאונות עבודה בישראל".עורך דין נזיקין בישראל

ההגדרה של רשלנות רפואית

רשלנות רפואית היא אחד מסוגי הרשלנות המקצועית. על אנשי רפואה חלה חובת זהירות כלפי המטופלים שלהם מעצם תחום העיסוק שלהם. אם הם אינם נוהגים בזהירות הנדרשת באופן סביר לאיש מקצוע בתחומם וכתוצאה מכך נגרם נזק למטופל, חלה עליהם אחריות לנזק שנגרם. באתר שלנו תוכלו למצוא הסבר מפורט מאת עורך דין לענייני רשלנות רפואית.

האם באפשרותי להגיש תביעה בגין עגמת נפש?

ניתן להגיש תביעת נזיקין כלפי אדם שביצע פעולה רשלנית שגרמה לעגמת נפש. לפעמים עגמת הנפש יכולה להיכלל בתוך תביעת נזיקין כללית בגין פגיעות גוף או נזק כלכלי. ניתן גם לתבוע בגין נזק נפשי בלבד (כגון במקרה שבו מעסיק מתנהג באכזריות או באלימות נפשית כלפי העובד). אם יש לכם הוכחות לגבי הפסדים כספיים שנגרמו לכם כתוצאה מעגמת נפש, אתם יכולים להגיש תביעה לפיצויי נזיקין (לדוגמה, קבלות על טיפול נפשי). בנוסף, אתם יכולים להגיש תביעה בגין נזק לא-ממוני – כאב וסבל – שנגרמו לכם. פיצויים אלה עשויים להגיע לעשרות אלפי שקלים במקרים מסוימים. למידע נוסף על בקשת פיצויים בגין עוגמת נפש, עיינו במאמר הזה.

האם באפשרותי להגיש תביעה בגין אחריות למוצרים פגומים?

באפשרותכם להגיש תביעת נזיקין אם בגלל מוצר פגום, או מוצר שנמכר ללא הוראות בטיחות מספיקות, נגרם לכם נזק גופני או נגרם נזק לרכוש שלכם. היצרן הישראלי הוא האחראי לנזק. אם המוצר מיובא, תצטרכו לתבוע את המייבא בישראל. עיינו במאמר אחריות למוצרים בישראל.עורך דין נזיקין בישראל

מה נחשב לנזק גופני על-פי החוק הישראלי?

ההגדרה של נזק גופני בחוק כוללת גם נזקי גוף וגם נזק פסיכולוגי שנגרם כתוצאה מפגיעה גופנית או אירוע טראומטי. בנוסף, ההגדרה של נזק גופני כוללת נזק למכשור רפואי המשמש את החולה לצורך תפקודו. יש לציין שמוות נחשב לנזק גופני על-פי החוק. לכן, היורשים וה-"תלויים" של הנפטר יכולים להגיש תביעת פיצויים נגד האחראים למותו. למידע נוסף בנוגע לאחריות לנזקי גוף, עיינו במאמר נזקי גוף בישראל.

האם תקיפה נחשבת לעוולה על-פי החוק?

תקיפה נחשבת בחוק לפשע ולעוולה. לכן, אם בית משפט פלילי מרשיע אדם בעבירת תקיפה, הנפגע רשאי להגיש תביעה אזרחית נגד התוקף כדי לקבל פיצוי כספי. למידע נוסף בנושא, עיינו במאמר תביעת פיצויים בגין תקיפה.

האם נזקי גוף כתוצאה מתאונת דרכים נחשבים כמו כל נזק אחר מבחינת החוק?

פיצויים בגין נזק גופני כתוצאה מתאונת דרכים אינם כמו פיצויים בגין נזקים אחרים. כל בעל רכב חייב להיות מבוטח בביטוח חובה, ולכן, לאחר תאונת דרכים, חברת הביטוח נושאת באחריות לכל נזק או פגיעה גופנית שנגרמו. למידע נוסף, עיינו במאמר נפגעי תאונות דרכים.

כיצד מגישים תביעה בגין נזקי גוף לאחר תאונת פגע וברח?

אם נהג פגע בכם ומיד נמלט מהמקום, אתם עדיין זכאים לפיצויים. אם זהות הנהג אינה ידועה, תוכלו להגיש תביעת פיצויים לקרן הממשלתית "קרנית" במקום לחברת הביטוח של הנהג. לייעוץ פרטני בנושא מאת עורך דין נזיקין, עיינו במאמר שלנו – תאונות פגע וברח.

האם האפשרות להגשת תביעת נזיקין מוגבלת בזמן?

על-פי חוק ההתיישנות, כל תביעה אזרחית נתונה לתקופת התיישנות. למעט מקרים יוצאי דופן, תקופת ההתיישנות להגשת תביעת נזיקין היא שבע שנים מהאירוע שבגינו נגרם נזק. אם הנפגע הינו קטין, הוא רשאי להגיש תביעה עד גיל 25, ללא קשר לזמן שבו אירעה הפגיעה. למידע נוסף בנושא, עיינו במאמר הבא מאת עורך דין לענייני רשלנות.עורך דין נזיקין בישראל

באלו שיטות הגנה עשוי הנתבע להשתמש?

עורך הדין שמייצג את הנתבע עשוי לנסות להביא לביטול התביעה על-ידי שכנוע בית המשפט שהנתבע פעל באופן סביר בנסיבות האירוע. בנוסף, עורך הדין עשוי לטעון שמעשי הנתבע לא גרמו נזק לתובע. מעבר לכך, שיטה נפוצה שמשתמשים בה כדי להקטין את גובה הפיצויים היא לטעון שהנזק נגרם כתוצאה מהתנהגות בלתי-אחראית של התובע, ושהתובע נושא לפחות חלקית באחריות לנזק שנגרם לו. למידע נוסף בנושא, עיינו במאמר מאת עורך דין נזיקין.

כיצד נקבע גובה הפיצויים המגיעים לתובע?

בתביעה לפיצויים כספיים, בית הדין עשוי למנות מומחה שיעריך את גובה ההפסדים שנגרמו לתובע. בית הדין יסתמך על הערכה זו כדי לקבוע את גובה הפיצויים. לפעמים בית המשפט עשוי לפסוק פיצויים נוספים בגין נזקים מחמירים של סבל וייסורים. למידע נוסף בנוגע להגשת תביעות, עיינו במאמר הבא מאת עורך דין אזרחי.

מהי העלות של  הגשת תביעה?

בתביעות אזרחיות, גובה התשלום לעורך הדין הוא בדרך כלל אחוז מסוים מהפיצויים שהושגו. לכן, לעורכי דין אזרחיים יש מוטיבציה מאד גבוהה להצליח להשיג פיצויים גבוהים ללקוחות שלהם. בדרך כלל, אם בית המשפט לא יפסוק פיצויים לתובע, התובע לא יידרש לשלם שכר לעורך הדין. החלק היקר ביותר בתביעה הוא, לרוב, חוות הדעת של מומחים בנוגע לתיק. ניתן למצוא הסבר מפורט בנושא במאמר שכתבתי העוסק בתביעות בגין רשלנות רפואית.

איך יוצרים קשר עם עורך דין לענייני נזיקין?

לפני הגשת התביעה, מומלץ לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין נזיקין מנוסה ומוסמך. משרד עורכי הדין שלנו הינו בעל ניסיון נרחב בטיפול בסוג זה של תביעות אזרחיות. התקשרו למספר 03-3724722 או שלחו הודעת דוא"ל לכתובת [email protected]. עמיתיי ואני במשרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי ושות' זמינים בכל עת לענות על שאלותיכם ולייצג אתכם בתביעה. אתם מוזמנים לפגוש אותנו במשרדינו בירושלים או בתל-אביב.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה