Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

תאונת פגע וברח – כיצד וממי ניתן לתבוע פיצויים?

יהודה אלחרר
יהודה אלחרר

Sharon Helbrecht

תודה השירות היה מאוד מקצועי, יותר מחמש כוכבים

האם תאונת פגע וברח מקימה עילה לתביעת פיצויים? מאחר ונפגעי תאונת פגע וברח לא יכולים לתבוע את הנהג שפגע בהם במידה ולא זוהה, הם יכולים לקבל פיצויים מ"קרנית", קרן פיצויים מיוחדת לנפגעי תאונות אלו.

נפגעי תאונות פגע וברח רבים אינם מכירים את החוק בנושא, ולכן חשים כי הם עומדים בפני שוקת שבורה, ללא יכולת לקבל פיצויים בגין הפגיעות שנגרמו להם. חשוב לדעת כי החוק בישראל מספק פתרונות משפטיים עבור נפגעי תאונת פגע וברח, וקיימות מספר דרכים לתבוע פיצויים, גם כאשר זהות הנהג הפוגע אינה ידועה. על הדרכים לעשות זאת תסביר במאמר זה עו״ד נירית פליישמן, מומחית לדיני נזיקין ונפגעי תאונות דרכים ממשרדנו.

עורכי הדין ממשרדנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, מתמחים בדיני נזיקין ובפיצויים לנפגעי תאונות דרכים. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ וייצוג משפטי במגוון סוגיות, לרבות רשלנות רפואית, נזקי גוף ועוד. משרדנו מלווה את לקוחותיו ומספק עבורם מענה משפטי מקיף ומיטבי לאורך כל שלבי ההליך הנזיקי, באופן המותאם לצרכיהם ולדרישות כל הליך באופן פרטני.

מהי תאונת פגע וברח ועד כמה היא נפוצה?

תאונת פגע וברח היא תאונה בה נפגעי תאונות (בין אם הולכי רגל, רוכבי אופניים או נוסעים ברכב) הופקרו על-ידי הנהג הפוגע, מבלי שהוגש להם סיוע או נמסרו להם פרטי הביטוח של הנהג הפוגע. על פי נתוני משטרת ישראל, בשנת 2020 אירעו מעל 1,000 מקרים של תאונות פגע וברח. החוק הישראלי העוסק בפיצויים לנפגעי תאונת דרכים קובע כי ככלל, נפגעי תאונות דרכים זכאים באופן אוטומטי לפיצוי מחברת הביטוח של הנהג הפוגע. החוק אינו משאיר נפגעי תאונת פגע וברח בידיים ריקות, וקובע כי הם עשויים להיות זכאים לפיצוי מקרן מיוחדת שהוקמה על-ידי המדינה. למרבה הצער, נפגעי תאונה רבים אינם מודעים לכך. לאור זאת, להלן נסביר כיצד ההליך פועל.

פיצויים לנפגעי תאונת פגע וברח

על רקע הריבוי של תאונות פגע וברח, ועל מנת לוודא כי נפגעי תאונת פגע וברח לא יישארו ללא פיצוי, הוקמה קרן פיצוי לנפגעי תאונות דרכים בשם ״קרנית״. ניתן לתבוע פיצויים ישירות מהקרן, באמצעות הגשת טופס תביעה, אותו ניתן להגיש בדואר, בפקס או בדואר אלקטרוני. הליך הטיפול בתביעה מהיר יחסית, ונמשך בדרך כלל עד 30 יום מקבלת מסמכי התביעה (העשויים להשתנות ממקרה למקרה) במלואם. במידה והתביעה תתקבל, יינתנו לנפגע התאונה הפיצויים שהיה עליו לקבל מחברת הביטוח אילו זהות הנהג הפוגע הייתה ידועה, וכן תשלום הוצאות עבור הטיפולים שעבר הנפגע בבית החולים.תאונת פגע וברח – כיצד וממי ניתן לתבוע פיצויים?

מה ניתן לעשות במקרים בהם תביעה לפיצויים מקרנית סורבה?

לעיתים קרנית עשויה לסרב למתן פיצויים בגין תאונת פגע וברח במקרים של אי ניסיון לאיתור הנהג הפוגע מצד נפגעי התאונה. על החלטותיה אלה של קרנית ניתן להשיג באמצעות הגשת תביעה בבית המשפט. המבחן המשפטי שנקבע על-ידי בית המשפט העליון עוד בשנות ה-80 באשר לאיתור הנהג הפוגע קובע כי יש לפעול בשקידה סבירה לאיתור הנהג הפוגע. בפסק דין חשוב של בית המשפט העליון משנת 2009, בית המשפט הדגיש כי יש לבחון את התנהגות נפגעי התאונה ואת טענותיהם באשר לניסיונות איתור הנהג הפוגע באופן מציאותי, תוך הבאה בחשבון של המצוקה בה היו שרויים, ואשר בגינה לא אותרו פרטי הנהג הפוגע.

בית המשפט הבחין בין מקרים ברורים של תאונת פגע וברח, אשר לאחריהם הנפגעים ביצעו את הפעולות הנדרשות לצורך בירור זהות הנהג הפוגע, ובין מצבים בהם היה ביכולתם של הנפגעים להשיג פרטים אודות הנהג, אך הם לא עשו זאת. כאשר מתקיימת הסיטואציה השנייה, נקבע כי יש לבחון האם אירעו נסיבות מיוחדות שלא אפשרו זאת. למשל, כאשר הנפגעים היו שרויים בהלם או חרדה בהם, או מקרים בהם תגובת הנהג הפוגע כלפיהם (ככל שנוצר עמו קשר) הייתה תוקפנית או מאיימת, באופן שלא אפשר זאת.

להבדיל מכך, ככל שהיה ביכולתם של נפגעים לבקש את פרטי הנהגים אך הם לא עשו כן מטעמי אי נעימות, או אדישות למצב, יהיו אלה מקרים בהם ככלל לא יתאפשר לנהגים לקבל פיצוי מקרנית בגין התאונה. קביעה זו של בית המשפט מבהירה עד כמה ההכרעה תלויה בנסיבות המקרה, ועשויה להיות מורכבת. לכן מומלץ להיעזר מבעוד מועד בעורך דין מומחה לדיני נזיקין ותאונות דרכים, אשר יוכל לסייע בטיפול במקרה, על סמך ניסיון והיכרות מעמיקה עם התחום מבחינה משפטית.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לנושאי נזיקין ותאונות דרכים

אם יש לכם שאלות פרטניות בנושאי תאונות פגע וברח, משרד עורכי הדין שלנו, המתמחה בדיני נזיקין וביטוח, זמין עבורכם. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בליווי משפטי מקיף של נפגעי תאונות דרכים, במסגרת תביעת הפיצויים המגיעים להם. צרו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, על מנת לקבוע שיחת ייעוץ עם עורך דין במשרדנו בתל אביב או בירושלים.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top