Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חובת השבה במקרים של ביטול והפרת חוזה (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

ערן כהן

הגעתי לעו"ד מיכאל דקר בזכות הביקורות המעולות עליו ולגמרי זכיתי! שכרתי את שירותי המשרד בתחום דיני המשפחה בתביעה שהגשתי למשמורת משותפת והפחתת מזונות והגעתי לתוצאה המיוחלת, דבר שחשבתי שלא אפשרי. מעבר לשירות המקצועי והאמין לו זכיתי מתחילת הדרך, מיכאל נתן לי הרגשה של בן בית ונסך בי רוגע ובטחון לאורך כל הדרך עם המון סבלנות ואמפתיה. תודה גדולה גם לשאר צוות המשרד - יישר כח! בהערכה רבה, ערן כהן

במקרים של ביטול והפרת חוזה, נוצרת אוטומטית חובת השבה של מה שהועבר בין הצדדים כחלק מהחוזה. חובה זו חלה בכל סוגי החוזים, בין אם מדובר בחוזים למכירה או השכרה של נכס, עסקאות רכישה, חוזים עסקיים וכיו״ב. מה כוללת חובה זו? והאם קיימים מקרים בהם היא לא תחול? על כך יסביר במאמר זה עו״ד מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני חוזים. 

במשרד עורכי הדין שלנו, אשר לו סניפים בירושלים ובתל אביב, פועלים עורכי דין המתמחים במשפט מסחרי ובדיני חוזים. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב במתן שירותי ייעוץ בענייני משא ומתן לקראת חתימה על חוזה, סיוע בניסוח חוזים, ייצוג בסכסוכים משפטיים על רקע מחלוקות חוזיות וכיו״ב.

חובת השבה במקרים של ביטול והפרת חוזה

ביטול חוזה שהופר? הבחירה בידיכם

חוזים הם חלק בלתי נפרד מחיי היומיום שלנו. כל קנייה בסופר מהווה למעשה עסקת רכישה חוזית. לצד זאת, אנו מבצעים עסקאות מורכבות יותר הכרוכות בחתימה על חוזים, כגון מכירה או שכירה של דירות, הזמנת עבודות של אנשי מקצוע, רכישת רכב, הסכמי עבודה וחוזים עסקיים נוספים. לאור כך שאנו מתקשרים בחוזים בתדירות כה גבוהה, חשוב מאוד להבין מה עושים במקרים בהם החוזים אינם מתבצעים כמתוכנן. כלומר, מה קורה כאשר צד להסכם שעשיתם מפר את התחייבויותיו.

החוק בישראל מעניק מגוון פתרונות משפטיים למי שהחוזה מולם הופר. ככלל, פתרונות אלה כוללים אפשרויות שונות, כגון אכיפת החוזה (כלומר, ביצועו למרות ההפרה), דרישת פיצויים או החלטה על ביטול החוזה. אם בוחרים באפשרות של ביטול החוזה, קיימת חובה להשיב לצד השני את מה שהתקבל או הועבר. ככלל, מדובר בחובה אוטומטית, והיא לא מותנית בדבר. ההשבה נועדה למנוע מהצדדים להוויח דברים שאינם מגיעים להם, לאור כך שההסכם לא יצא לפועל. חשוב להבין כיצד לפעול נכון במקרים אלה, על מנת להימנע מתביעות ומסנקציות שונות בגין הימנעות מהשבה.

כיצד מתבצעת השבה בפועל?

החוק העוסק בביטול חוזה קובע, כאמור, חובה של הצדדים להחזיר את מה שקיבלו על פי החוזה (כגון רכב בעסקת מכירת רכב), ואם הדבר אינו אפשרי או בלתי סביר בנסיבות העניין, יש להשיב את השווי של מה שקיבל כל צד (כגון הערך של הרכב בעסקת מכירת רכב). חשוב לדעת כי החוק מעניק למי שנפגעו מהפרת חוזה את הבחירה האם לדרוש כי יוחזר להם השווי של מה שקיבלו, אף כאשר ניתן להשיב את הדבר עצמו. 

יש לשים לב לכך שבית המשפט קבע במספר רב של מקרים (למשל, בפסק דין מנוס גולוב נ׳ א.ר.י מזרחי ובניו בניה והשקעות בע״מ) כי ככלל, חובת ההשבה נבחנת לפי ערך ריאלי. פירוש הדבר הוא כי אם הועברו כספים יש לחשב ריבית והצמדה באופן שישתווה לערך הריאלי במועד ההשבה. כך גם אם הועבר נכס והעסקה בוטלה כעבור זמן מה. ייתכן כי יהיה צורך להשיב את ערך הנכס במועד ההשבה. זאת משום שבמרבית המקרים חולף זמן בין מועד החתימה על החוזה לבין מועד הביטול, באופן שמשנה את שווי הנכס או הכספים, במקרים רבים כלפי מעלה. המטרה אינה להיטיב עם מי שזכאים להשבה, אלא למנוע מצב שבו הם יזוכו בחסר.

פטור מחובת השבה

כאמור, ברירת המחדל במקרים של ביטול חוזה שהופר היא חובת השבה. עם זאת, החוק מסמיך את בית המשפט להעניק פטור מחובת השבה במקרים בהם לא מדובר בזיכוי בחסר, או במקרים בהם מתקיימות נסיבות אחרות שבגינן ההשבה אינה מוצדקת. הפטור יכול להיות מלא או חלקי. מי שמעוניינים בפטור מחובת השבה יידרשו להוכיח כי אכן מתקיימים לגביהם התנאים לפטור. בית המשפט בוחן במסגרת ההכרעה בשאלת הפטור היבטים כגון התנהגות הצדדים, נסיבות שונות שאירעו במהלך תקופת החוזה, ולעיתים אף נסיבות שאירעו לאחר שהחוזה בוטל. 

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני חוזים ומשפט מסחרי

כפי שהסברנו בהרחבה לעיל, חובת השבה במקרים של ביטול חוזה שהופר נעשית באופן אוטומטי. עם זאת, במקרים מסוימים יינתן פטור מחובת השבה. אם יש לכם שאלות פרטניות בנושא, עורך דין מומחה ממשרדנו ישמח לעמוד לשירותכם. משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג מתמחה בדיני חוזים ומשפט מסחרי. המשרד מסייע ליחידים ועסקים במגוון רחב של סוגיות משפטיות בעניינים מסחריים וחוזיים. 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top