Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

הארכה וחידוש רישיון עבור מבקשי מקלט בתקופת משבר הקורונה – מידע משפטי

Michael Decker

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

בימים אלה (קיץ 2020), הטיפול של רשות האוכלוסין וההגירה במבקשי מקלט הינו במתכונת חירום, עקב משבר הקורונה. לקוחות רבים פנו למשרדנו בעניין הארכה וחידוש רישיון עבור מבקשי מקלט בתקופת המשבר. תודות לחוסר התקשורת של רשות האוכלוסין, הם אינם בטוחים האם הם נמצאים בארץ באופן חוקי, ומה אפשר לעשות כדי להאריך את הרישיון במידה ואינם מוזמנים לפגישה באמצעות סמס.

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני ההגירה לישראל וכן בתחום דיני העבודה. עורכי הדין מהמשרד הם בעלי ניסיון מקצועי רב בטיפול בבקשות של מבקשי מקלט להארכה וחידוש רישיון, הן בימי שיגרה והן כעת, בימי משבר הקורונה. מאמר זה של עורך הדין מיכאל דקר יסביר כיצד מחדשים רישיון ומוודאים את המעמד של מבקש מקלט בימים אלו.

מעמד משפטי של מבקשי מקלט בישראל בתקופת הקורונה

בישראל שוהים כיום למעלה מ-30 אלף מבקשי מקלט. רובם הגיעו מסודן ומאריתראה, שהן מדינות דיקטטוריות בהן זכויות אדם נפגעות דרך קבע. מעמדם בישראל מוסדר בצורה מורכבת למדי. לדוגמה, אשרת (ויזת) השהייה הניתנת לרבים מהם, אינה מאפשרת להם לעבוד. על אף זאת, בעקבות התחייבות המדינה בפני בג״צ, מי שמעסיקים מבקשי מקלט אינם חשופים לקנסות.

מידע מפורט בנוגע לשאלה מתי אפשר להעסיק מבקשי מקלט, ללא חשש מאכיפה וקנסות תמצאו במאמר שפרסמנו בנושא. כמו כן, להסבר מורחב אודות הליך הסדרת מעמד בישראל עבור מבקשי מקלט, בהתאם לנוהל משרד הפנים, הנכם מוזמנים לקרוא את המאמר הבא, שהתפרסם אף הוא באתר משרדנו.

מבקשי מקלט רבים החיים בישראל חווים קשיים לא מעטים, כולל הליך ממושך אשר עליהם לעבור מול רשויות המדינה להוכחת טענתם לרדיפה במדינת מוצאם. בימי משבר הקורונה המצב רק מחמיר. כדוגמה לכך, הסברנו במאמר נוסף על אובדן הזכויות של מבקשי מקלט רבים אשר פוטרו מעבודתם עקב המשבר, ועל הפרוצדורה לשחרור כספי הפיקדון שלהם לצורך התמודדות זמנית עם חוסר הוודאות שמאפיין את התקופה הנוכחית.

מידע משפטי על חידוש והארכת רישיון מבקשי מקלט עקב משבר הקורונה

טיפול בחידוש והארכה של רישיון מבקשי מקלט בתקופת משבר הקורונה

בעת התפרצות הקורונה, משרדי הממשלה השונים פועלים במתכונת מצומצמת. הדבר נכון במיוחד בכל הנוגע לקבלת קהל, אשר דורשת זימון תור מראש ועשויה לקחת זמן רב, לאור הצורך בצמצום התקהלות בהתאם לצו בריאות העם ויתר הנחיות ההתמודדות עם ההתפרצות.

בהתאם לכך, רשות האוכלוסין וההגירה, האמונה על הטיפול במבקשי מקלט, פרסמה הודעה לפיה הטיפול בחידוש והארכת רישיונות, או בכל בקשה אחרת של מבקשי מקלט, ייעשה בתיאום מצד הרשות. מבקשי מקלט אמורים לקבל הודעת SMS, אשר תכלול זימון לפגישה לצורך חידוש ויזת השהייה בישראל. הוויזה תחודש רק במידה וקיימת זכאות לכך.

מה עושים אם לא התקבלה הודעת זימון מצד הרשות?

מי שלא קיבלו הודעת SMS לפגישה לחידוש הוויזה, ייתכן כי פרטיהם לא מעודכנים ברישומי הרשות. ניתן לשלוח עדכון של הפרטים (שם, מספר דרכון והליך טיפול) לפקס שמספרו 02-6469170 או לדואר האלקטרוני [email protected]. הפרטים העדכניים ייבדקו בידי הרשות.

במקרים בהם צצות בעיות או שנדרש טיפול דחוף, מומלץ להיעזר בעורך דין מומחה לדיני הגירה, המנוסה בטיפול במבקשי מקלט ואשר יוכל לייעץ ולסייע בקידום עניינם של מבקשי המקלט מול רשות האוכלוסין וההגירה. במידה ואתם אכן נדרשים לקבוע פגישה מול רשות האוכלוסין לפני שננקטים צעדי אכיפה מצד הרשות, נוכל לעזור לקבוע פגישה אף ללא קבלת הודעת SMS.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בהגירה לישראל ובכל הדינים הרלוונטיים להארכת רישיון וזכויות מבקשי מקלט. לכל שאלה או צורך בסיוע עבור מבקשי מקלט עקב משבר הקורונה, משרדנו זמין ופתוח עבורכם. תוכלו ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

 

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top