דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

פתיחת תיק איחוד משפחות לבני זוג נשואים

Michael Decker

כיצד ניתן להסדיר מעמד של בני זוג נשואים כאשר בן או בת הזוג הם אזרחים זרים? משרד הפנים קבע נוהל המפרט את ההנחיות בנושא. מדובר בהליך ממושך, הכרוך בהצגת מסמכים שונים והתמודדות עם לא מעט ביורוקרטיה. במאמר זה עורך דין מומחה להסדרת מעמד לבני זוג זרים, אשר נשואים לישראלים, יסביר עבורכם על השלב הראשון בהליך, שעניינו פתיחת תיק איחוד משפחות ברשות האוכלוסין וההגירה של משרד הפנים.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בתחום דיני הגירה. למשרדנו ניסיון רב, בין היתר, בתחום הסדרת מעמד לבני זוג נשואים עם בן זוג זר, ובייצוגם בפני כל הערכאות המינהליות והמשפטיות.

מגבלות על נישואים לפי הדין הישראלי

כידוע, על-פי החוק בישראל, זוגות רשאים להינשא ככלל לפי הדין הדתי. חרף קריאות שנשמעות לאורך השנים לשינוי המצב החוקי, טרם הותר לקיים נישואים אזרחיים בישראל. כתוצאה מכך, זוגות רבים אשר אינם יכולים להינשא כדין בישראל נאלצים לקיים טקסים אזרחיים בחו״ל ולאחר מכן לרשום את נישואיהם בישראל. הדבר נפוץ בעיקר בקרב זוגות בעלי שיוך דתי שונה או זוגות שבהם בן או בת הזוג הם אזרחים זרים. עבור זוגות אלה המעוניינים להינשא, נישואים אזרחיים מחוץ למדינה הם בבחינת הברירה היחידה העומדת בפניהם. תוכלו לקרוא עוד על נושא נישואים אזרחיים בחו"ל, לרבות נישואים במעמד צד אחד בלבד, במאמר זה, אצלנו באתר האינטרנט בנושא נישואי פאראגוואי. 

חובת הסדרת המעמד החוקי כאשר אחד מבני הזוג הם אזרחים זרים

עבור זוגות שבהם בן או בת הזוג הם אזרחים זרים, נישואים אזרחיים במדינה זרה מהווים רק את תחילת הדרך בכל הנוגע להסדרת מעמדם החוקי. זאת משום שחוק האזרחות אינו מקנה אזרחות ישראלית באופן אוטומטי עבור אזרחים זרים, גם כאשר הם נישאו לישראלים. עם זאת, החוק כן פותח את האפשרות להתאזרחות, לפי נוהל משרד הפנים בנושא. נוהל זה קובע הליך מדורג אשר נמשך כ-5 שנים, ואשר בסופו יוכלו בני הזוג הזרים לקבל אזרחות ישראלית.

עורך דין לבני זוג נשואים

פתיחת תיק איחוד משפחות עבור בני זוג נשואים

השלב הראשון בהליך להסדרת המעמד של זוגות נשואים אשר אחד מהם הוא או היא אזרחים זרים הוא פתיחת התיק במשרד הפנים. במעמד זה על בני הזוג להגיש בקשה מקוונת. אם בני הזוג הזרים אינם בישראל, חובת הגשת הבקשה חלה על בני הזוג הישראלים. אם שני בני הזוג אינם בישראל, עליהם להתייצב בנציגות הישראלית במקום בו הם שוהים (ולרוב מדובר על השגרירות המקומית במדינה הזרה). אם בן הזוג הישראלי נמצא בישראל ולעומת זאת בת הזוג הזרה שוהה בחו"ל, אזי בן הזוג הישראלי מבצע את השלב הראשון בעצמו מול משרד הפנים בישראל, עד להסדרת כניסת בת הזוג לישראל באופן מסודר. ישנם מקרים בהם מטרת כניסת בני הזוג הזרים לישראל היא תיירותית בלבד. תוכלו לקרוא עוד אודות הזמנת בני זוג זרים מחו"ל לביקור תיירותי במאמר זה, אצלנו באתר האינטרנט. 

על בני הזוג להציג מסמכים שונים במעמד פתיחת התיק. על המסמכים פירטנו בהרחבה במאמר נוסף אשר פורסם באתר משרדנו. במסגרת ההליך יזוהו בני הזוג ויתבקש מבני הזוג הזרים להציג דרכון זר בתוקף לשנתיים. כמו כן, תיבדק תעודת הנישואים של בני הזוג, תיערך בדיקה ראשונית של הראיות שהציגו וייבדק אם אין מניעה או הגבלה משפטית או ביטחונית כלשהי לשהות בני הזוג הזרים בישראל.

מה קורה לאחר פתיחת התיק?

בתום עריכת הבדיקות שציינו לעיל (ובדיקות נלוות להן), וככל שיימצא כי אין מניעה לפתוח בהליך עבור הסדרת מעמד בני הזוג הזרים, תינתן לבני הזוג הזרים אשרה (ויזה) שאורכה 6 חודשים. ככל שהם מגיעים עם צאצאים שהינם קטינים, אם ההליך יאושר תינתן גם לצאצאים ויזה. כל האמור תקף במידה ובני הזוג הזרים שוהים בישראל.

במידה ובני הזוג הזרים נמצאים מחוץ לישראל, על בני הזוג הישראלים לבקש אישור כניסה עבורם, במסגרת הבקשה לפתיחת התיק. משרד הפנים מדגיש בנוהל הנ״ל כי ככל שאישור זה יינתן, תוקפו רלוונטי לשלב הראשוני של פתיחת התיק, ולא לכניסה להליך המדורג, המהווה שלב מתקדם יותר של תהליך הסדרת מעמד בני הזוג הזרים. 

צרו קשר עם עורך דין בנושא דיני הגירה – הסדרת מעמד בני זוג זרים מול משרד הפנים

כפי שניתן להיווכח, הליך הסדרת המעמד של בני זוג נשואים אשר אחד או אחת מביניהם הם אזרחים זרים הינו הליך מורכב, אשר דורש עמידה בכללים שקבועים בדין ומחויבות לתהליך. עורך דין ממשרדנו, המתמחה בסיוע לבני זוג נשואים בהליכי הסדרת מעמדם החוקי מול רשויות המדינה, ישמח לסייע גם לכם בכל עניין או שאלה. 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה