דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

שינוי סעיף דת ולאום בישראל

Joshua Pex

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

שינוי סעיף דת ולאום הוא אחת ההחלטות החשובות (והמסובכות) שיכול לקבל בחייו אזרח ישראל. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בעזרה משפטית למהגרים לישראל, אשר לעתים אינם מבינים את חשיבות הדת המוצהרת ברישום. מעבר לכך, המשרד מתמחה בפניות משפטיות מול משרד הפנים, כולל מחלקת מרשם האוכלוסין אשר אחראים על רישום הפרטים האישיים של אזרחי ותושבי שיראל. מאמר זה של יהושע פקס יסביר כיצד ניתן לשנות את סעיף הדת ולאום, ולמה הדבר חשוב לחלק מאזרחי ישראל.

שינוי סעיף דת במרשם האוכלוסין

בישראל, אדם אינו יכול לשנות את סעיף פרטי הדת והלאום (גם במידה והרישום הנוכחי ריק מתוכן או שגוי) ברישום תמצית האוכלוסין, מבלי להביא הוכחה מספקת שאכן שינה את דתו. אדם הפונה אל רשות האוכלוסין וההגירה חייב להגיש בקשה, ולהביא מסמכים רשמיים מהמוסד הציבורי של הדת אשר אליה הוא עבר, המאשרים את הצטרפותו הרשמית אל דת זו. לעיתים יידרש אדם המבקש לשנות את פרטי הדת או הלאום להביא פסק דין הצהרתי של בית משפט שם יידרש להוכיח שאכן הוא מקיים את החגים, הצוות והפולחנים המקובלים שבה.

שינוי סעיף דת ולאום

למה לשנות את סעיף הדת?

נכון להיום, יש בעולם כשבעה וחצי מיליארד בני-אדם. ולכל בני-האדם קיימים גם המון סוגי אמונות ודרכי חיים שונים. לפעמים, יכול אדם להגיע למסקנה עם עצמו שאמונותיו לא ממש תואמות את הדת אליו הוא משתייך, או בה הוא נולד. יכול להיות שאותו אדם מרגיש מחובר יותר לדת אחרת, או אינו מזדהה ומאמין באף דת. במדינה חילונית, ייתכן והדת אינה רשומה בשום מסמך רשמי, או שאינה רלוונטית מבחינת המדינה, ושינוי הדת הוא בעיקר עניין פרטי. במדינת ישראל, מדינה יהודית ודמוקרטית, הדת אליה אתה רשום כשייך מכתיבה כיצד והיכן עליך להינשא, להתגרש, ולהיקבר.

במילים אחרות, יש טעמים גם מעשיים וגם אידיאולוגיים לשנות את סעיף הדת במרשם. לדוגמא, יהודי בישראל יכול להתחתן אך ורק עם יהודיה, ורק באמצעות הרבנות הראשית אשר מכתיבה בדרך כלל טקס אורתודוקסי. במידה ורצונו להתחתן ללא התחשבות בכללי הדת היהודית, עליו להתחתן בחו"ל (לדוגמא, קפריסין, בפרגוואי או באל-סבדור) או לשנות את סעיף הדת לזאת של בת זוגו. כמובן, גם מי שלא מאמין בדת היהודית באופן כללי, או מתנגד לנציגים ה"רשמיים" של היהדות בישראל, יש לו סיבות מוחשיות לשנות את סעיף הדת ולאום.

מה אם אני אם אני רוצה להירשם כחסר דת או לאום?

יש מספר רב של אנשים (בעיקר אזרחי ברה"מ לשעבר או בני משפחתיים) שהיגרו לישראל מכוח חוק השבות כילדים או נכדים של יהודיים, למרות שהלאום שלהם אינו יהודי, או שנולדו בישראל לאם שאינה יהודיה. ישנם בישראל מעל 200,000 אזרחים אשר לא רשום להם דבר תחת סעיף דת במרשם. אזרחי ישראל אלו נחשבים כ"חסרי דת" באופן רשמי – ועקב המתואר מעלה, אינם יכולים (לדוגמה) להתחתן בתוך תחומי מדינת ישראל. אדם המעוניין להמיר את דתו הקיימת לדת אחרת, או להוסיף תוכן לסעיף "דת ולאום" ריק, לא אמורה להיות לו בעיה מיוחדת של שינוי סעיף דת, כל עוד התהליך מתנהל בצורה תקינה על פי הנהלים המתאימים של משרד הפנים.

מצד שני, אדם הרשום כבן דת מסוימת, ורוצה לשנות את סעיפים אלו כדי להירשם כחסר דת או לאום, ייתקל בקשיים. קודם כל, אין מוסד ציבורי רשמי (כמו הרבנות ליהודים, לדוגמא) לאנשים חילוניים או חסרי דת, שממנו הם יכולים להוציא מסמך רשמי שמאשר את היותם חילוניים. עקב כך, אדם שנולד יהודי אך מגדיר את עצמו כאתיאיסט ומעוניין להירשם כחסר לאום או דת, יאלץ להביא מסמך רשמי מבית-המשפט המאשר שהוא אכן לא מאמין.

דת מפלצת הספגטי המעופפת

דוגמה לבקשה לשינוי סעיף דת שאינה שגרתית, היא רישום הדת כ"פסטפריאני". אין הרבה מאמינים בפסטפריאניזם בישראל, בין השאר כי זוהי דת חדשה מאוד. היא נוסדה בשנת 2005, כאשר סטודנט באוניברסיטת אורגון שבארה"ב החליט להתנגד לכך שבאוניברסיטה אישרו ללמד את תיאוריית התכנון התבוני (Intelligent Design) כשוות ערך לתורת האבולוציה. לפי טענת הסטודנט, אם כיבוד הרגשות הדתיים של הרוב הנוצרי דורש ללמד שהעולם וכל החיות בו נבראו על ידי אלוהים, אזי יש לכבד את הדת שאליה הוא משתייך החל מהיום, וללמד כי העולם נברא על ידי מפלצת הספגטי המעופפת. הסטודנט לא קיבל תגובה מהאוניברסיטה, לכן החליט לפרסם את מכתבו באינטרנט – משם, תוך זמן קצר ביותר, תפס העניין את תשומת הלב של עשרות מיליוני אנשים ברחבי העולם, ותוך מספר שנים אלפי אנשים הגדירו את עצמם כמאמינים בדת מפלצת הספגטי המעופפת.

ישנם כאלו המתייחסים אל דת הפספריאניזם כפרודיה על דת באופן כללי וכטיעון מתוחכם על חשיבות הפרדת דת ומדינה, או רגשות דתיים ועובדות מדעיות. אבל חסידי המפלצת טוענים כי הם מאמינים באמונה שלמה. בכל מקרה, הדת משמשת ככלי חשוב לבדיקת יחס מדינות שונות ומוסדות שונים למיעוטים דתיים. מאמינים רבים ברחבי העולם מאתגרים את מערכת הנורמות המקובלות שוב ושוב, כשהם מבקשים שבתמונת רישיון הנהיגה שלהם, לדוגמה, יוכלו להצטלם עם כיסוי הראש המסורתי שלהם – מסננת ספגטי. בדיוק כמו שיהודים יכולים להצטלם עם כיפה, וסיקים עם טורבן, כך הפסטפריאנים מבקשים להצטלם עם  מסננת הספגטי. לאחר שהפסטפריאנים התעקשו שזוהי זכותם, מכורח חופש האדם וחירותו וחופש הדת, לחיות כפי שהם מאמינים שצריך, ולהאמין במה שהם רואים לנכון – לא הייתה ברירה לרשויות החוק במדינות שונות בעולם, אלא לבחון טענה זאת ברצינות. עקב זאת, אפילו במודעות לסאטירה שבה, התחילו יותר ויותר מדינות להכיר בדת, מכיוון שלא היה בסיס הגיוני וחוקי לסירוב להכיר בדת.

משרדינו מייצג בימים אלו את מיכאל אפנסייב – אזרח ישראלי אשר כבר קיבל אפשרות להצטלם לדרכון עם המסננת על הראש, ונאבק לשנות את הכתוב תחת "דת ולאום" ברישום שלו ל"פסטפריאני". משרד הפנים דחה את בקשתו לשינוי סעיף דת בטיעון כי הפסטפריות אינה עדה מוכרת – זאת למרות שהחוק ברור בנושא שינוי סעיף דת, ואינו דורש שהרישום בסעיף יהיה של עדה ספציפית או אחת ממספר עדות דתיות מוכרות בישראל. אף מעבר לכך – חסרי דת או חסרי רישום אינם מהווים עדה מוכרת, והדבר אינו מונע את אלפי הרישומים האלו. הטענה המשפטית של מר אפנסייב היא כי כל דת יכולה להיות מגוחכת עבור מי שאינו מאמין בה – לכן תפקיד הרשויות אינו בבחינת הדת, על מנת לראות כמה היא הגיונית בבחינתם, אלא בציות לחוקי המדינה כפי שנכתבו עבור כל אזרחיה.

פנה אל משרד עורכי הדין שלנו, בעל סניפים בתל אביב וירושלים, לשאלות ועזרה משפטית בנושאי שינוי סעיף דת או פניות אחרות מול משרד הפנים.


 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה