דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

צו ארנונה – מה חשוב לדעת?

Michael Decker
Michael Decker

צו ארנונה חדש מתפרסם על ידי כל עירייה ומועצה אזורית בישראל מדי שנה. צו ארנונה מתפרסם בדרך כלל לקראת סוף השנה האזרחית בעבור השנה הבאה. בצווי ארנונה מפורסמים תעריפי הארנונה המעודכנים לאותה רשות. יש בעלי נדל"ן שהסתכלו על הצו פעם אחת לפני שנים רבות, ומאז לא טרחו לבדוק מחדש. מי שרכש דירה או מקרקעין רק לאחרונה, אולי אף אינו יודע שקיים צו כזה. בכל מקרה, המידע מתעדכן, ומומלץ לבדוק כל שנה מחדש.

משרד עורכי הדין שלנו, מתמחה בנושא דיני נדל"ן וארנונה. אנו עוזרים ללקוחותינו בקבלת הנחה או פטור מארנונה, כמו גם בהשגות ועררים בנושאי ארנונה. במאמר זה עורך הדין מיכאל דקר יסביר מה חשוב לדעת ולשים לב אליו כשמתפרסם צו ארנונה חדש.

 מי אחראי על פרסום צווי ארנונה?

מאחר ומס הארנונה הוא מס אשר מטילה הרשות המקומית על בעלי נכסים ברשות, אין מקום אחד שמרכז את כל הצווים. כל מועצה אזורית, עירייה או רשות מקומית מפרסמת את הצווים באתר שלה.

עם זאת, קביעת הארנונה היא בכפוף לתקנות הסדרים במשק המדינה (ארנונה כללית ברשויות המקומיות) 2007. הדבר מונע מרשויות מקומיות לשנות את גובה המסים בצורה דרסטית משנה לשנה ללא אישור שר הפנים ושר האוצר.

על בסיס מה מוטלת ארנונה?

המס על נכס או על חלקיו הוא על בסיס השימוש או הסיווג של חלקי הנכס.  על שטח משרדי, לדוגמא, משלמים הבעלים ארנונה בשיעור של בערך פי 3 מאשר על שטח מגורים. לרשויות המקומיות אומנם אפשרות מוגבלת לשנות את גובה הארנונה, אבל פתוחה בפניהם האפשרות לשנות הסיווג של מבנים או חדרים ספציפיים. פקחים או פקידים של העירייה יכולים לבדוק ולהחליט איזה שטח הוא למגורים, לבילוי או לאחסון, ולהטיל על כל מ"ר ארנונה בהתאם. צו ארנונה - מה חשוב לדעת?

מה חשוב לבדוק לגבי צו ארנונה חדש?

כאמור, לעירייה הזכות לסווג נכסים ולהטיל ארנונה בהתאם. אחד מסוגי הסיווגים הוא לפי אזורים ,בד״כ לפי פילוח סוציו אקונומי ומחירי דיור. ייתכן שהתקבל השנה צו ארנונה במקום מגוריך אשר קובע כי הנכס שלך הוא עכשיו באזור שנדרש לשלם מחיר ארנונה שונה.

במידה והנכס שברשותך הוא מקום מגורים בלבד, אז הדבר העיקרי שחשוב לדעת הוא סיווג הנכס וההנחות האפשריות. במידה ואתה בעל עסק, חשוב לקרוא את צו הארנונה בתשומת לב. כך לדוגמא, ייתכן שהחל מינואר, הארנונה שמוטלת על ארון אחסון באותה קומה כמו בית העסק היא שונה מזאת שמוטלת על שטח אחסון בקומה אחרת אליה אין גישה ללקוחות.

אפשר לבדוק הנחות בצו הארנונה?

כאמור, כל רשות מפרסמת צו ארנונה משלה, ולא כל צו כולל את ההנחות הקיימות או האפשריות. במקרים כאלו אפשר לבדוק את צו הארנונה של עיירה אחרת – רוב ההנחות קבועות בחוקים ובתקנות, ומשותפות לכלל הרשויות.

עמותות ומלכ"רים זכאים להנחה על שטח משרדי בבעלותם. ניצולי שואה, חסידי אומות העולם סטודנטים, קשישים והורים חד-הוריים זכאים להנחות על מקום המגורים.

צרו קשר עם מומחי הארנונה שלנו:

אם וברצונכם לקבל הנחת ארנונה אשר אתם זכאים לה, נשמח לעזור. צרו קשר עם משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ותל אביב, לקבלת סיוע ומידע משפטי. אנו מתמחים בהשגת פטורים והנחות בארנונה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה