דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מעצר על ידי משטרת ההגירה: מה אפשר לעשות?

Joshua Pex

איתן ברנס

אחרי שלוש וחצי שנים ושני משרדי עורכי דין שלא הצליחו לעזור בסכומים מטורפים שהשקעתי ולשווא. הגעתי אל המשרד של עורך דין מיכאל דקר, ותוך חודשים ספורים הצלחנו יחד להגיע לכך שיש לבן שלי מעמד במדינת ישראל. ועוד לקחו על עצמם לעזור בדברים נוספים. תודה ענקית לכל המשרד ובמיוחד לנטעלי שעזרה והסבירה על כל דבר עם המון המון סבלנות!

יצחק קץ

ברוצני להודות למשרד ובמיוחד לנטעלי בן דוד שהייתה לי לעזר ותמיכה. וגם מחוץ לשעות העבודה במידת הצורך במשך כמעט שנתיים וחצי של מתחים ויסורי נפש שהעביר אותי משרד הפנים בעזרת הפרקליטות וכל זאת רק על-מנת לאשר לי בדיקת רקמות לפי נוהל חו"ל להוכחת אבהות, דבר שאיפשר לי בסופו של דבר להביא את בני לחיות עימי בארץ לאחר פתירת אימו בחו"ל.

תודתי נתונה לכל הצוות שהיה חלק בתהליך מורכב זה.

Chen Aviani

ברצוני להמליץ על משרד עורכי הדין דקר, פקס, לוי, רוזנברג במיוחד לעו״ד יהושוע פקס על שירות מקצועי ומתן עזרה ויעוץ על תהליך חיים משותפים בישראל עם בת הזוג ממדינה זרה מול משרד הפנים.

רום לופוביצ'

שלום לכולם! הייתי בפגישת יעוץ עם יהושוע פקס ועו"ד נוסף, ואני ממליץ אליהם מכל הלב, נתנו לי ולארוסה שלי את כל הזמן שהיינו צריכים, ענו לנו לכל השאלות בלי זלזול, בנוסף שולחים את כל המידע מסודר לאיימל, בקיצור עזרו לנו מכל הלב! ממליץ בחם לב!

שלום

תותח עורך דין מיכאל עזר לנו מאוד עם תביעת אבהות ולאחר מכן בהסדרת המעמד של בת הזוג שלי. צוות המשרד נחמד מאוד והיו מאוד יעילים

Oksana Troshin

צוות מעולה , יעיל, אמין ומסור.
עונים לכל שאלה בפירוט עוזרים בכל שלב מתלווים ללקוח בכל פניה למשרד הפנים .
עזרו לי לקבל עליה אחרי גיור כשמשרד הפנים התנגד.
ממליצה בחום

רוני עמנואל

משרד עורכי הדין מיכאל דקר ויהושוע פקס עזרו לנו במאמצנו לרשום את בתי כאזרחית ישראלית (היא נולדה לשני הורים גאים, אחד מהם אזרח ישראלי, בהליך פונדקאות בחו"ל, המוסדר בחוק של המדינה בה בוצע ההליך). עורכי הדין עמדו בתוקף מול סחבת של קרוב לשנה ודרישות בלתי רלוונטיות של משרד הפנים. לבסוף הורתה השופטת למשרד הפנים לרשום את הילדה כאזרחית ישראלית (לאחר בדיקת ד.נ.א שהיא מספיקה לפי התקנות!). אנו מודים לעורכי הדין ולעוזרות המשפטיות מאיה ונטע-לי על עזרתם המקצועית, סבלנותם והעניין האישי שגילו במשך התהליך.

כל כניסה ושהייה במדינת ישראל מחויבת באשרת שהייה הניתנת על ידי משרד הפנים בהתאם ל"חוק הכניסה לישראל". אזרחים זרים שוהים בישראל באשרות מסוגים שונים, כגון: תיירים, סטודנטים, מתנדבים או בעלי מעמד תושב ארעי או תושבי קבע. אם אזרח זר מעוניין גם לעבוד בישראל הוא מחויב לקבל אשרת עבודה מיוחדת.

מעצר על ידי משטרת ההגירה הוא הפחד הגדול של רבים מן האזרחים הזרים שהגיעו לישראל, אבל פג תוקף הוויזה שלהם, או שלא הקפידו על הגשת כל שורת האישורים והמסמכים הרשמיים לרשויות מדינת ישראל לשם הסדרת אישור השהייה ואשרת עבודה באופן חוקי.

במרבית המקרים, מעצר של משטרת הגירה הוא של מבקשי מקלט, שוהים בלתי חוקיים או עובדים זרים ללא היתר עבודה, אשר הגיעו לישראל ממדינות אחרות על מנת לקבל הגנה ומקלט מדיני או למטרות עבודה ופרנסה שלא כחוק.

יחד עם זאת, חשוב לדעת שמעצר שכזה הוא לא המילה האחרונה לפני גירוש מישראל. לעיתים יתאפשר שחרור שוהה לא חוקי ממעצר בעקבות שיקולים הומניטריים או נסיבות מיוחדות. שחרור ממעצר על ידי יחידת האכיפה של רשות ההגירה לישראל נעשית בדרך כלל לאחר הפקדת ערבות כספית לטובת משרד הפנים.

מעצר על ידי משטרת ההגירה

אשרת שהייה, היתר עבודה, ושהייה בלתי חוקית

על פי "חוק הכניסה לישראל"  אדם שאינו אזרח ישראלי רשאי לשהות במדינה מספר ימים מוגבל, בהתאם לתוקף האשרה בידו. במידה ואזרח זר נכנס לגבולות מדינת ישראל ללא קבלת אשרת שהייה מסודרת ומאורגנת, אשר קיבל מראש או מקצין ביקורת גבולות בעת כניסתו (תלוי בשאלה האם אזרחי מדינתו פטורים מהצורך לקבל אשרת מבקר מראש), כלומר הסתנן לישראל, מדובר בביצוע עבירה מנהלית לכל דבר ועניין, בהתאם לחוק למניעת הסתננות לא חוקית לישראל. השוהה הבלתי חוקי עשוי להיכלא ובסופו של דבר להיות מגורש ממדינת ישראל, או שיהיה עליו לצפות לשחרור בערבות.

כאשר אזרח זר מעוניין להיכנס לתחומי מדינת ישראל עליו להיות מצויד באשרת כניסה ושהייה מתאימה. במידה והאזרח הזר מעוניין גם לעבוד בישראל חלה חובה על המעסיק להגיש בקשה להיתר עבודה לעובד זר, המקנה למעסיק את הזכות להעסקת עובד זר והבאתו ארצה.

עם זאת, לא פעם הביורוקרטיה הישראלית מערימה קשיים על אותו אזרח זר והוא עלול למצוא את עצמו עם אשרת שהייה או היתר עבודה אשר פג תוקפם ולעבור על החוק הישראלי, דבר שיגרור מעצר על ידי משטרת ההגירה. כך לדוגמה, מבקשי מקלט בעת משבר הקורונה התקשו לקבל תור כדי להאריך את אשרות השהייה בישראל.

אם כן, לא פעם רישיון מבקשי המקלט או עובדים זרים בישראל פג תוקף, וכתוצאה מכך הם עשויים למצוא את עצמם במעמד של שוהה בלתי חוקי, שמעמיד אותם בסכנה מפני מעצר על ידי משטרת ההגירה המתבצע על ידי הפקחים של משרד הפנים שמוסמכים לבדוק את רישיונותיהם בכל עת.

מעצר על ידי משטרת ההגירה – עמידה לדין מול ממונה ביקורת גבולות

שוהה בלתי חוקי שנעצר נלקח למשמורת, קרי למתקן כליאה. זאת על מנת שלא "ירד למחתרת" וימשיך לשהות במדינה באופן בלתי חוקי. הן עובדים זרים והן מבקשי מקלט שפג תוקפה של האשרה שלהם מועדים להיעצר במידה ולא יסדירו את מעמדם מול רשות האוכלוסין וההגירה.

ישנם מקרים שבהם ממונה ביקורת הגבולות מטעם רשות האוכלוסין וההגירה, רשאי לשחרר שוהים בלתי חוקיים הנמצאים במעצר בערובה. למשל: במידה והשתכנע שנפלה טעות במעצר, או במקרים שמדובר בשהייה במשמורת מעל לחודשיים. לחילופין, ניתן לבקש שחרור מטעמים הומניטאריים במקרים שמצבו הבריאותי של השוהה הבלתי חוקי אינו מאפשר את החזקתו במשמורת.

בית הדין לביקורת משמורת במקרים של שהייה בלתי חוקית

בית הדין לביקורת משמורת הוא למעשה הסמכות המבקרת את המשמורת; המילה הנרדפת למעצר, המקום אליו מגיעים שוהים בלתי חוקיים לאחר שאותרו על ידי משטרת ההגירה ללא המסמכים הנדרשים בחוק.

כיאה למדינה דמוקרטית המבקרת את עצמה ואת מוסדות ומנגנון השלטון, קיים מוסד המפקח על מעצרם של מבקשי מקלט. בית הדין לביקורת משמורת, נועד כדי לבחון כל מקרה לגופו. בדיוק כמו מעצר רגיל, שבו ישנה תקופה מסוימת מרגע המעצר ועד הבאת העצור לדין בפני שופט, יש למדינה עד 96 שעות מהרגע בו השוהה הבלתי חוקי נעצר ומוחזק ועד שהוא מובא בפני שופט (אשר נקרא בלשון החוק דיין) לדון בעניינו.

חשוב לציין שכל חלק וחלק בדיון ובקביעת גורלו של השוהה הבלתי חוקי נבחן בקפידה על ידי בית הדין לביקורת משמורת, וגם לשוהה הבלתי חוקי יש את הזכויות הקבועות לו בחוק. במילים אחרות, המעצר וההכנה לגירוש עדיין ניתנים להיפוך. לאזרח הזר יש את הזכות לשימוע במקרה של מעצר על ידי משטרת ההגירה בפני בית הדין למשמורת ולדיון בעניינו בהתחשב בכל הנסיבות.

ערעור כנגד החלטות של בית הדין לביקורת משמורת – בית הדין לעררים

החלטות של בית הדין לביקורת משמורת נתונות לערעור בזכות בפני בית הדין לעררים על פי חוק הכניסה לישראל, או בפני בית המשפט מחוזי מנהלי, במקרים של מסתננים לישראל. חשוב לציין כי אם בית הדין לביקורת משמורת אישר את המשמורת וגירוש, משרד הפנים יפעל למימוש צו ההרחקה מישראל בהקדם האפשרי, לכן אם רוצים לערער כנגד ההרחקה, חשוב לפעול במהירות, על מנת להגיש צו ביניים למניעת הגירוש מהארץ.

צרו קשר עם מומחי דין להגירה ועזרה למבקשי מקלט

גם למי שאינו אזרח מדינת ישראל עדיין עומדות זכויות מסוימות במקרה של מעצר בגין שהייה לא חוקית. אך חשוב להדגיש שבמקרים אלו מומלץ להתייעץ עם עורך דין מומחה שמכיר את החוק על כל סעיפיו השונים בכדי לקבל הערכה האם ישנם סיכויים להפוך את הקערה על פיה.

לרשות כל שוהה בלתי חוקי עומדים המנגנונים השונים של מדינת ישראל, הוא יכול להיעזר בשירותיו של עורך דין הגירה לישראל המכיר את החוק לעומקו על בוריו, ומנוסה בתחום. ההליך הביורוקרטי העומד לפניהם של השוהים הבלתי חוקיים אינו פשוט, אך עורך דין מקצועי שמכיר את החוק ידע בדיוק כיצד לסייע וללוות אותם בגין מעצר של משטרת ההגירה על שהייה בלתי חוקית בישראל.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה