Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חוק שוויון הזדמנויות בעבודה – מידע משפטי לעובדים ומעסיקים

Michael Decker

דויד תורגמן

רוצה להמליץ לכל מי שמעוניין בשירותי המשרד על שירות מעולה ומקצועי מאוד
ובמיוחד למזל שהייתה מושלמת.

עד כמה אתם מכירים את חוק שוויון הזדמנויות בעבודה? בישראל חל איסור על אפליית עובדים או מועמדים לעבודה על-ידי מעסיקיהם. אפליה יכולה להתקיים על רקע מגוון מאפיינים אישיים, לרבות נטיה מינית, מעמד אישי, הריון, דת, גזע ואפילו שירות מילואים פעיל. אי עמידה בהוראות החוק האוסר על אפליה בעבודה עלולה לגרור קנסות וסנקציות פליליות, וכן להקים עילה לתביעת פיצויים. לכן חשוב להכיר היטב את הוראות החוק ומשמעויותיהן. במאמר זה נציג מידע אודות החוק שעובדים ומעסיקים צריכים להכיר. 

לכל שאלה וסוגיה בנושא דיני עבודה, תוכלו ליצור קשר עם משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב. משרדנו מתמחה בדיני עבודה, ומסייע באופן שוטף ללקוחותיו בטיפול ומניעת מקרים של אפליה במקום העבודה. משרדנו מעניק ייצוג משפטי למעסיקים ולעובדים בהליכים משפטיים בגין אפליה בעבודה, ומסייע בייצוג וליווי משפטי במגוון סוגיות נוספות.חוק שוויון הזדמנויות בעבודה

כיצד הגיוון החברתי בישראל מוביל לאפליה בעבודה?

ישראל היא מדינה בעלת מורכבויות חברתיות רבות. בישראל יש בני דתות שונות, אזרחים שהגיעו ממדינות מוצא שונות ומגוון שכבות אוכלוסיה. חרף מדיניות כור ההיתוך עליה למדנו בבית הספר, ישראל עדיין מתמודדת עם פערים חברתיים ומעמדיים בין שכבות אוכלוסיה שונות. באופן טבעי, לא פעם נוצרים קונפליקטים על רקע פערים אלה. לצערנו, הדבר בא לידי ביטוי בצורה משמעותית במקום המפגש העיקרי בין אנשים מרקעים שונים – מקום העבודה. על רקע זה, המחוקק ובתי המשפט עוסקים במתן פתרונות משפטיים למצבים של אפליה והתעמרות בעבודה (עליה פירטנו במאמר נוסף). על רקע זה נחקק חוק שוויון הזדמנויות.

באילו מקרים חל החוק?

החוק חל על מקרים רבים של מאפיינים אישיים והשתייכות קבוצתית של עובדים. בין היתר, החוק אוסר על אפליה של עובדים מחמת המגדר אליו הם משתייכים, נטייתם המינית, מעמדם האישי, הריון או טיפולים נלווים להריון (כגון טיפולי פוריות), הורות, גיל, גזע, דת, ארץ מוצא ואף השקפה אישית או שיוך מפלגתי. לפני מספר שנים החוק תוקן, ונוסף אליו סעיף האוסר על אפליית עובדים בשל שירות מילואים פעיל או תדירות/משך שירות המילואים שלהם.

החוק חל לאורך כל תקופת העבודה. ההוראות האוסרות על מעסיקים להפלות בין עובדיהם מחמת המאפיינים האישיים הנזכרים בחוק חלות על תנאי העבודה שלהם, הזדמנויות הקידום שלהם בעבודה, יציאה להכשרה או השתלמות מקצועית ואף על פיטורים ומימוש זכויות עם סיום העבודה. מעסיקים אינם תמיד מודעים לכך שהחוק אף חל לגבי מועמדים לעבודה, ואוסר על אפליה בקבלה לעבודה ובמודעות דרושים. הסברנו בהרחבה על נושא חשוב זה כאן

מה ההשלכות של אי קיום החוק?

החוק קובע סנקציות פליליות למעסיקים אשר עוברים על הוראותיו. סנקציות אלה עשויות לכלול העמדה לדין וקנסות גבוהים, בסכומים העשויים להגיע לכדי מאות אלפי שקלים. מעבר לכך, החוק מאפשר להגיש תביעה אזרחית בגין אפליה נגד מעסיקים. התביעות נדונות בבית הדין לעבודה, המוסמך לחייב מעסיקים בתשלום פיצויים בסך של עד 120 אלף ש״ח, ללא הוכחת נזק. כמו כן, מוסמך בית הדין לעבודה לתת צו אשר נועד למנוע המשך של האפליה, במקרים בהם לעמדת בית הדין לא יהיה מוצדק לפסוק פיצויים בלבד.

הפיצויים אשר בית הדין לעבודה קובע בפועל בתביעות אזרחיות בגין אפליה עשויים להיות גבוהים מאוד. לדוגמה, בפסק דין משנת 2012 (תע"א 9690/09), פסק בית הדין לעבודה בתל אביב פיצויים בסך 95 אלף ש״ח בגין סירוב של חברת אבטחה להעסיק צעיר ממוצא אתיופי. כדוגמה נוספת (סעש 23-01-17‏), לאחרונה נפסקו פיצויים בסך 40 אלף ש״ח לרופאת שיניים מוסלמית אשר לא התקבלה לעבודה בקליניקה לרפואת שיניים בשל סירובה לבקשת הקליניקה לעבוד ללא חיג׳אב. כפי שניתן להתרשם, בית הדין לעבודה מתייחס לאפליה בעבודה בחומרה, ופוסק פיצויים גבוהים לטובת עובדים שנפגעו מאפליה. הפיצויים נועדו להרתיע מעסיקים מלהפלות בפועל.

חוק שוויון הזדמנויות בעבודה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

לסיכום, בתי הדין לעבודה מתייחסים במלוא הרצינות למקרים המתבררים כאפליה אסורה לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. חשוב כי עובדים ומעסיקים יתייחסו לנושא באותה מידה של רצינות. לכל שאלה וסוגיה המתעוררת בנושא, משרדנו זמין עבורכם. עורכי הדין ממשרדנו מתמחים בדיני עבודה ומסייעים משפטית באופן שוטף לעובדים ומעסיקים.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top