דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

ויתור על אזרחות זרה

Joshua Pex

באילו מקרים יש צורך לבצע הליך ויתור על אזרחות זרה? דרישת ויתור על אזרחות זרה עשויה להגיע מצד מדינות זרות, אשר אוסרות על ריבוי אזרחויות ואזרחיהן מקבלים, או עתידים לקבל, אזרחות ישראלית. כך גם עשויה לעלות דרישת ויתור על אזרחות זרה מצד הרשויות בישראל, למשל לצורך מילוי תפקידים ציבוריים מסוימים או גיוס ליחידות מיוחדות בצה״ל. להלן יסביר על כך ועל התהליך הנדרש עורך הדין יהושע פקס, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה לישראל.

ויתור על אזרחות זרה

ויתור על אזרחות זרה – איך מתמודדים עם חוסר הוודאות?

בישראל חיים אזרחים רבים אשר להם אזרחות נוספת, או אף מספר אזרחויות, מלבד האזרחות הישראלית. כמוהם יש גם אזרחים זרים, כגון בני זוג או בני משפחה של אזרחים ישראלים, המנהלים הליכים להסדרת מעמדם בישראל, אשר בסופם הם עשויים להיות זכאים לקבלת אזרחות ישראלית. לא פעם, עקב דרישות החוק בישראל, או דרישות של מדינות זרות, תקום חובה לאזרחי ישראל או לאזרחים זרים לוותר על אזרחות זרה שבה הם מחזיקים. מטבע הדברים, הנושא מעלה סוגיות משפטיות רבות, אשר לא פעם כרוכות בהתמודדות עם ביורוקרטיה ביותר ממדינה אחת. כעורכי דין העוסקים בדיני הגירה לישראל ובבקשות אזרחות זרה עבור ישראלים, אנו פוגשים לקוחות רבים השרויים בחוסר ודאות וחשים אובדי עצות אל מול דרישות הרשויות בישראל או בחו״ל לביצוע הליך ויתור על אזרחות זרה. על מנת להפיג במעט את חוסר הוודאות, נסביר להלן מניסיוננו באילו מקרים ויתור על אזרחות זרה עשוי להידרש בפועל, כיצד מתבצע התהליך ובאילו מקרים ייתכן כי בכל זאת ניתן יהיה לשמור על האזרחות הזרה, חרף הדרישה לוותר עליה.

באילו מקרים הצורך בוויתור על אזרחות זרה עשוי לעלות?

הדרישה לוויתור על אזרחות זרה עשויה לעלות במגוון רחב של מקרים וסיטואציות. מדובר בדרישה העשויה לעלות מצד הרשויות בישראל, במקרים בהם אזרחים זרים העוברים הליכי התאזרחות שלא מכוח חוק השבות. בין הדרישות של חוק האזרחות הישראלי לקבלת אזרחות במקרים אלה נכללת הדרישה לוותר על אזרחות קודמת. דרישה זו עשויה לחול, בין היתר, על בני זוג של אזרחים זרים (אף שככלל הדרישה לא תחול במקרים של זוגות נשואים), בני משפחה המעוניינים להגר לישראל ובמקרים נוספים של תושבי קבע המעוניינים לעבור הליך התאזרחות.

הדרישה לוויתור על אזרחות זרה עשויה לחול גם על אזרחי ישראל במקרים מסוימים. למשל, צעירים ישראלים המעוניינים לשרת ביחידות מסוימות בצה״ל, עשויים להיות כפופים לדרישות מחמירות, לרבות ויתור על אזרחות זרה. כמו כן, נקבעו בחוק הישראלי דרישות ספציפיות לפעול לוויתור על אזרחות זרה לצורך כהונה בתפקידים ציבוריים מסוימים (ובכלל זה חבר כנסת ושר). מעבר לכל הנ״ל, הדרישה לוויתור על אזרחות זרה עשויה להגיע מצד מדינות זרות, כגון מדינות אשר לא מאפשרות להחזיק באזרחות כפולה ובריבוי אזרחויות. לאור זאת, ייתכנו מצבים שבהם זכאי שבות או אזרחים זרים העוברים הליכי התאזרחות בישראל יידרשו לוותר על אזרחותם הנוספת, גם כאשר ההחזקה בריבוי אזרחויות תתאפשר מצד הרשויות בישראל.

כיצד מתבצע התהליך של ויתור על אזרחות זרה?

התשובה לשאלה זו מורכבת, שכן התהליך תלוי בדרישות של כל מדינה ומדינה. עוד לפני ביצוע התהליך, חשוב לפנות לגורמים הרשמיים הרלוונטיים במדינה הזרה ולברר מולם האם הוויתור על האזרחות הזרה נדרש בנסיבות הספציפיות. כך גם יש לברר מולם מהן דרישות החוק הספציפיות לעניין ביצוע תהליך הוויתור ומה המסמכים הנדרשים לצורך כך. לעיתים התהליך עשוי להיות מורכב למדי, ולהצריך הצגת מסמכים שונים מישראל וממדינות נוספות. בהתאם, מומלץ להיעזר במסגרת התהליך בעורך דין המתמחה בדיני הגירה.

האם קיימים מקרים בהם ניתן בכל זאת לשמור אזרחות זרה, כאשר החוק דורש לוותר עליה?

ייתכנו בהחלט מקרים בהם ניתן יהיה להגיש בקשה מיוחדת על מנת שלא להיות כפופים לחובה לוותר על האזרחות הנוספת. דוגמה רלוונטית לגבי אזרחים זרים העוברים הליכי התאזרחות בישראל, היא האפשרות שעשויה להתקיים במקרים מסוימים לבקש שלא להחיל את הוראת חוק האזרחות הדורשת מהם לוותר על אזרחותם הזרה. הבקשה תיבחן על-ידי שר הפנים, אשר יכריע בה לפי שיקול דעתו. בשנים האחרונות הדבר התאפשר, למשל, במקרים של ספורטאים הפועלים בישראל (כגון שחקן הכדורגל מיגל ויטור והאתלטית לונה צ׳מטאי-סלפטר) אשר הגיעו ממדינות זרות, אך לאור תרומתם המשמעותית הוחלט לאפשר להם להחזיק באזרחות ישראלית לצד אזרחותם הנוספת. למידע נוסף בנושא, ראו מאמר שהתפרסם באתר משרדנו בנושא שיקול דעת שר הפנים בעניין הענקת אזרחות.

ויתור על אזרחות זרה – צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני הגירה

לסיכום, קיימים לא מעט מקרים אשר במסגרתם יידרשו ישראלים או אזרחים זרים לוותר על אזרחות זרה בה הם מחזיקים. לכל שאלה פרטנית או צורך בייעוץ וסיוע בנושא, ניתן לפנות אל משרדנו ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה ומעניק מענה משפטי מקיף במגוון נושאים וסוגיות בתחום ההגירה לישראל. כמו כן, משרדנו מסייע בענייני רכישת אזרחות זרה, ועמידה בקשר עם רשויות הגירה במגוון רחב של מדינות מעבר לים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה