דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

גישור בסכסוכים בין עובדים למעסיקים

Joshua Pex

כיצד מתנהל הליך גישור בסכסוכים בין עובדים למעסיקים ומה חשוב לדעת בנושא? כל המידע, במאמר שלפניכם.

הליך הגישור הוא דרך חלופית לפתרון סכסוכים. במקום התדיינות בבית משפט, ישנו מגשר שמסייע לצדדים להגיע להסכם שיהיה מקובל על שניהם. הגישור נפוץ בדיני משפחה, בעולם העסקי וגם בתחום דיני העבודה.

יחסי עובד-מעסיק הם יחסים מורכבים לרוב, שכן מאזן הכוחות ביניהם אינו שווה ולכל צד יש אינטרסים אחרים. מכיון שמצבים מסוימים עשויים להיות מפורשים ע"י כל צד בדרך אחרת, הליך הגישור יכול לסייע להם לפתור את המחלוקת.

בהליך גישור בסכסוך עבודה יש מקום להעלאת הטענות, לשיתוף בתחושות ולדיון בדבר הציפיות. בדרך זו, ניתן ליישב את המחלוקת ולעתים אף להמשיך את יחסי העבודה.

מחלוקות בדיני עבודה

המחלוקות בעולם העבודה נסובות סביב נושאים רבים, כגון: פיצויי פיטורים, הרעת תנאי עבודה, חופשה שנתית, דמי הבראה, הפרשות לקופת גמל ולפנסיה, שוויון הזדמנויות בעבודה, אי תחרות, צווי מניעה, זכויות מכח הסכמים קיבוציים ועוד. כל נושא כזה שמנוהל בהליך גישור, מאפשר לצדדים לשתף זה את זה בתחושות שלהם, בכוונותיהם ולהגיע להסכמות שמתאימות להם, בתיווכו של המגשר. לעומת זאת, בית המשפט כפוף בהכרעותיו לדין, ולא נתונה לו הגמישות שנתונה לצדדים בהליך גישור.

גישור בסכסוכים בין עובדים למעסיקים

מתי ניתן לפנות להליך גישור?

הצדדים יכולים לפנות להליך גישור כבר בראשית הסכסוך. עם זאת, אם הצדדים לא עשו זאת אלא פנו לבית הדין לעבודה, עדיין לא נסגרה בפניהם הדרך לגישור. בהסכמה משותפת שלהם, ניתן לפנות להליך גישור בכל שלב של ההליך המשפטי. בית הדין לעבודה יתמוך בניסיון לסיים את ההליך הגישור מבלי שיצטרך להתערב ולהכריע במחלוקת שהובאה בפניו.

זימון להליך גישור

בעיקרון, כאשר מוגשת תביעה לבית הדין לעבודה, הוא מפנה את הצדדים לפגישת גישור ללא עלות כספית, כדי לראות האם ניתן לפתור את הסכסוך בדרך זו – בצורה הוגנת ויעילה ללא התערבותו.

עם זאת, חשוב לציין, כי הצדדים לא חייבים להשתתף בהליך הגישור המוצע, ואם הם מסרבים לכך, הסירוב לא ישמש כנגדם בהליך המשפטי.

יתרונות הליך גישור בדיני עבודה

להליך הגישור יתרונות רבים על פני ניהול הליך משפטי. העיקריים שבהם הם אלו:

  • הליך גישור מתבצע בסיועו של המגשר – גורם ניטרלי אשר לא מכריע (בניגוד לשופט) בשביל הצדדים, אלא מאפשר להם לנהל דיון חופשי, כן וענייני בנוגע למחלוקות ביניהם כדי להגיע לפתרון.
  • הליך הגישור הוא חסוי, כך שכל צד יכול לומר בהליך את אשר על לבו, ולא ייעשה שימוש בדבריו מחוץ לחדר הגישור. בדרך זו, בסכסוך בין העובד למעסיק, אפשר לבחון בצורה מיטבית את זכויותיו של העובד ולנסות להגיע להבנות.
  • בהליך הגישור שני הצדדים יכולים להיות מרוצים בסופו, שהרי ההסכם אליו יגיעו יהיה מקובל על שניהם – הם אלו שיחליטו על סעיפיו. זאת, בניגוד להליך משפטי, בו קרוב לוודאי השופט יכריע לטובת צד אחד – העובד או המעסיק.
  • הליך משפטי הוא לרוב ארוך, מייגע ויקר. לעתים אופפת את הדיונים בבית הדין אווירה 'מלחמתית' ולא נעימה. לעומת זאת, בהליך גישור ניתן להגיע להסכמות תוך מספר פגישות ואף לבנות מחדש את האמון בין הצדדים ולהמשיך לעבוד ביחד. כל זה – באווירה מכבדת, עניינית ורגועה.
  • הליך הגישור מאפשר ודאות לצדדים. הם אלו שמגיעים להסכמות ויודעים מה יצטרכו לעשות או לא לעשות. בבית הדין התוצאה תוכרע בידי השופט, כך שאין לדעת מראש איזה צד 'ינצח' ואיזה צד 'יפסיד'.

תפקידו של המגשר

תפקידו של המגשר הוא לסייע לצדדים ליישב את חילוקי הדעות ביניהם ולהגיע להסכם עליו הצדדים יחתמו, ולאחר שיאושר ע"י בית הדין, הוא יקבל תוקף של פסק דין.

המגשר לא יכול להחליט במקום הצדדים, הוא רק מסייע להם למקד את המחלוקת, ולחשוף את האינטרסים שלהם, המחשבות, ההצעות והוויתורים כדי שניתן יהיה להגיע לפתרון שיתגבש לכדי הסכם.

הליך הגישור – כיצד מתבצע?

בישיבת הגישור הראשונה, הצדדים (ביחד עם עורכי דינם אם הם מיוצגים) נפגשים עם המגשר. המגשר מסביר לצדדים על ההליך ומטרתו. לאחר מכן, כל צד מציג את עמדתו וטענותיו.

בהמשך, המגשר נפגש עם כל צד בנפרד. בפגישה זו כל צד יכול לחשוף את מה שלא העז לחשוף בפגישה המשותפת. כל צד מציע פתרון ורעיונות ליישוב הסכסוך.

לאחר מכן, מתקיימת פגישה נוספת של הצדדים והמגשר ביחד, והמגשר מסייע לצדדים לרדת לשורש העניין ולייצר הסכמות שיהיו מקובלות על כולם, וייתרו את הצורך להתדיין בבית הדין. ההסכמות יכולות לכלול, בין היתר, תשלום פיצויים – סכומים שונים שישולמו ע"י צד אחד לצד השני. אם הצדדים מצליחים להגיע להסכמות, המגשר ינסח עבורם הסכם. במקרה שהצדדים לא יצליח להגיע להסכמות והליך הגישור לא יצלח, המגשר או עורכי הדין של הצדדים יודיעו על כך לבית הדין, וייקבע מועד לדיון.

לסיכום

לאור מערכת היחסים המיוחדת שבין עובד למעסיק מומלץ לחשוב על הליך גישור כדרך טובה לפתרון הסכסוך, כך שיינתן מקום גם להבעת הרגשות והתחושות של הצדדים, וההסכמות שיתגבשו יהיו פרי רצון הצדדים ולא כתוצאה מהחלטת שופט בבית הדין לעבודה. גישור בדיני עבודה יכול לספק מענה הולם וראוי לעובדים ומעסיקים שמצויים בסכסוך הקשור ליחסי העבודה ביניהם.

במידה ואתם זקוקים לעזרה בהליך גישור, בין אם בחיים הפרטיים, בסכסוך עסקי או במחלוקת במקום העבודה, צרו קשר. נשמח לעזור.

 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה