דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

החוק הישראלי בנוגע לחופשת מחלה, ימי המחלה ודמי הבראה

Joshua Pex

ישנם זכויות אשר נחשבות זכויות מגן של עובדים. מדובר בזכויות בסיסיות לעובד המוגנות על פי דיני העבודה בישראל. מאמר זה של יהושע פקס, עורך דין ממשרדנו ​​המתמחה בדיני עבודה, יסייע להסביר היבטים מסובכים של זכויות עובדים; חופשת מחלה, צבירת ימי מחלה וקבלת דמי מחלה או דמי הבראה.

החוק הישראלי לגבי ימי מחלה:

כברירת מחדל, עובד צובר יום וחצי של ימי מחלה בחודש, אלא אם כן צוין אחרת בחוזה. לפי כך, עובד זכאי ל -18 ימים כאלו בשנה. ניתן לצבור עד 90 ימים כאלו בסך הכול. עובד חולה יקבל כסף מימי מחלה במהלך סופי שבוע וחגים רק אם בדרך כלל היה עובד בימים אלה. עובד יכול להשתמש בימי המחלה לטיפול בבן משפחה חולה. אלא אם כן צוין אחרת בחוזה, עובד אינו יכולים לקבל פיצוי כספי או החזר אחר עבור ימי המחלה שלא השתמש בהם.

ימי מחלה דמי הבראה דמי מחלה

דמי מחלה בישראל:

עובד בחופשת מחלה יקבל דמי מחלה החל מהיום השני לחופשת מחלה. 50% מן השכר היומי ביום השני והשלישי של המחלה, ו -100% מן השכר הרגיל החל מהיום הרביעי. יום המחלה הראשון מנוכה מימי החופשה שנצברו, או מהמשכורת, אם לא נצברו ימי חופשה.

פיטורין של עובד חולה:

אלא אם כן ניתנה ההודעה לפני מחלת העובד, החוק הישראלי אוסר על פיטורין של עובד בחופשת מחלה. טיפולי הפוריות הקשורים לחופשת מחלה מעניקים במצבים מסוימים 150 יום שבמהלכם אסור על המעסיק לפטר את העובד.

ימי הבראה:

עובד זכאי לימי הבראה רק לאחר שעבד אצל אותו מעסיק במשך שנה לפחות. המספר הכולל של ימי הבראה גדל על בסיס ותק, מ5 עבור שנת העבודה הראשונה עד ל10 לאחר 20 שנות עבודה.

לעובדים במגזר הפרטי משלמים 378 ש"ח ליום הבראה. לעובדים במגזר הציבורי משלמים 421 ש"ח. (מידע זה עדכני לשנת 2017)

לקבלת מידע נוסף על ימי מחלה, דמי מחלה וזכויות עובדים בישראל, פנה אל משרד עורכי הדין שלנו:

.il

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה