דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

כפיית חופשה שנתית בתקופת משבר הקורונה – האם הדבר אפשרי מבחינה משפטית?

Joshua Pex

אף שעובדים רבים בישראל הוצאו לחל״ת בעקבות משבר הקורונה, קיימים עובדים רבים במשק שפעילותם נמשכת. לאור משכו הלא ידוע של המשבר וצרכי התארגנות שונים של מעסיקים, עולות שאלות בנוגע למימוש זכויות העובדים כעת. במאמר זה, אשר פורסם ביום 23/03/2020, נעסוק באחת מן החשובות שבהן – הזכות לחופשה.

יש לציין מראש שאין תשובה חד-משמעית לנושא – התפרצות הקורונה היא משבר יוצא דופן, ומשום כך קשה להעריך מראש מה תהיה המסקנה הסופית. מטבע הדברים השאלה תיבחן לגופה, עקב פניית עובדים שהוצאו לחופשה לבית הדין לעבודה.

במידה ואינכם מרוצים מהחלטת המעסיק להוציא אתכם לחופשה כפוייה, אנו ממליצים לפנות למומחה דיני עבודה שיבחן את המקרה הפרטני שלכם לפי נסיבותיו. משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה. המשרד מספק לעובדים ולמעסיקים ייעוץ וליווי משפטיים מקיפים בנושאים כגון זכויות עובדים, ענייני פנסיה, סכסוכי עבודה ועוד.

כפיית חופשה שנתית בתקופת משבר הקורונה

משבר הקורונה כמצב חדש מבחינה חוקית

בשלב זה כבר ברור כי מגפת הקורונה, לצד סכנותיה הבריאותיות, משנה גם את כללי המשחק מבחינת השפעותיה הכלכליות. בעקבות המשבר שנוצר במשק הישראלי בגין התפרצות הנגיף, עסקים רבים סגרו את שעריהם. חלקם מחשש לקריסה כלכלית. אחרים בשל תקנות וצווים שהורו על כך. בתקנות לשעת חירום מיום 19/3/2020, הורה ראש הממשלה על סגירה מוחלטת של מקומות בילוי ופנאי, כגון פאבים, תיאטראות ובתי קולנוע, מכוני כושר ובריכות שחיה. על אף כל זאת, עסקים רבים ממשיכים לפעול. וחרף הוצאת עובדים רבים לחל״ת, רבים אחרים ממשיכים לעבוד. 

מובן לכל כי הימים אינם ימי שגרה. ואולם, בכל הנוגע לתחום דיני העבודה בישראל, ובפרט לזכויות עובדים, הדברים אינם כה ברורים. דוגמה הממחישה זאת היא חוק הגנה על עובדים בשעת חירום. החוק אוסר על פיטורי עובדים שנבצר מהם להגיע למקום עבודתם בשל מצב מיוחד שהוכרז בעורף, ומחייב כי יקבלו תשלום עבור ימי היעדרותם, תוך הפחתת ימי חופשה להם זכאים העובדים. אך הכוונה היא למצב של מתקפה על אוכלוסייה אזרחית. החוק לא מתייחס לאפשרות שבה מגפה תהווה מצב מיוחד שכזה, כפי שקורה כעת עם התפשטות נגיף הקורונה.

זכאות לימי חופשה עבור עובדים בתקופת משבר הקורונה

נראה כי כל עוד לא תקבע הממשלה הנחיות חדשות בנושא, הוראות חוק חופשה שנתית חלות לעניין זכאות לחופשה גם בעת משבר הקורונה. לעניין זה, פסיקת בית הדין לעבודה קובעת כי למעסיק יש סמכות לקבוע את מועדי יציאת עובדיו לחופשה שנתית, לה זכאים העובדים על פי החוק. ואולם, נקבע כי יש להפעיל סמכות זו באופן סביר ותוך הבאה בחשבון של רצון העובדים, ככל הניתן. האמור רלוונטי מאוד למקרים הנפוצים של ״חופשה מרוכזת״, שמשמעותה הוצאת כלל או מרבית העובדים לחופשה על חשבון החופשה השנתית שלהם. כך למשל, עסקים רבים מוציאים את עובדיהם לחופשה ממושכת בימי חול המועד של חג הפסח. 

האם כפיית חופשה שנתית בתקופת משבר הקורונה אפשרית מבחינה משפטית?

עולה השאלה האם הוצאה לחופשה מרוכזת כעת, שעה שהמדינה מתמודדת עם משבר לאומי, היא בהתאם לדין המתואר, הקובע כי הדבר צריך להיעשות באופן סביר. כפי שציינו, מקומות בילוי ופנאי רבים נסגרו. טיסות לחו״ל כמעט ואינן אפשריות, ומכל מקום כרוכות בסיכון בריאותי. ואפילו יציאה מהבית כמעט ואסורה בשלב זה, למעט לצרכים חיוניים. בכך, נחסמת בפני עובדים שיצאו לחופשה מרוכזת האפשרות ליהנות מפעילויות רבות שמתקיימות בימי שגרה, ואינן מתקיימות כעת. בית הדין לעבודה קבע בשורה ארוכה של פסקי דין כי מטרת חוק חופשה שנתית הנ״ל היא לאפשר לעובדים "לנוח, לנפוש, להתנתק משגרת העבודה היומיומית, לשנות אווירה ולרענן את כוחותיו" (כך נקבע בפרשת נשואה זנקס בבית הדין הארצי לעבודה). 

השאלה האם ניתן לראות בחופשה מרוכזת בנסיבות הנוכחיות ככזו שעונה על תכלית החוק טרם נדונה בפסיקה. במקרים דומים, בהם חופשה שנתית נכפתה על עובדים בניגוד לתכלית החוק, נפסקו פיצויים לעובדים או שנקבע כי יש לבטל את ימי החופשה שניצלו ממניין ימי חופשתם. חשוב מאוד כי עובדים ומעסיקים יהיו מודעים לכך שייתכן וחופשה מרוכזת כפויה כעת תיחשב כהרעה בתנאי העובדים וכמנוגדת לתכלית החוק, וכי עשויות להיות לכך השלכות משפטיות.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

אם יש לכם שאלות משפטיות בנושא כפיית חופשה שנתית בתקופת משבר הקורונה, או בכל נושא דומה, עורך דין מומחה ממשרדנו ישמח לסייע לכם. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני עבודה ובמתן מענה משפטי מקיף לעובדים ולמעסיקים. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה