Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חוקים חדשים בנוגע לאזרחות גרמנית על-בסיס מוצא

Michael Decker
Michael Decker

Nir Plesser

לאחר שבחנתי מספר משרדים לייצוג, בחרתי במשרד דקר, פקס, ושות' ולא התחרטתי. זכיתי ליחס אישי בטיפול המשפטי בתיק שלי, ומורן אשר ליוותה אותי בייצוג גילתה בקיאות וחריצות בתיק ותמיד הייתה זמינה לשאלותיי. לאור שביעות רצוני המלצתי גם למכרים נוספים לפנות למשרד

לאורך מאות שנים, יהודי גרמניה היו מהקהילות המשגשגות ביותר בתפוצות. עם עליית הנאצים לשלטון, יהודים רבים נאלצו להימלט מהמדינה כדי להציל את נפשם. רבים מצאצאי יהודים גרמניים אלה אשר מתגוררים במדינות אחרות יכולים לחזור כעת לשורשיהם הגרמניים ולקבל דרכון גרמני. גרמניה מאפשרת לצאצאים של אלו שנושלו מאזרחותם לקבל את האזרחות הגרמנית והדרכון האירופי הנוסף. כדי לקדם מטרה מבורכת זו, ממשלת גרמניה החליטה להביא לכמה שינויים בחוק האזרחות אשר יסייעו למי שמבקש אזרחות גרמנית על-בסיס מוצא יהודי.

אזרחות גרמנית על-בסיס מוצא

מה היה החוק המקורי לקבלת אזרחות גרמנית על-בסיס מוצא יהודי?

על-פי החוקה הגרמנית מהתקופה שלאחר המלחמה, סעיף 116, אזרחים לשעבר שנושלו מאזרחותם מסיבות פוליטיות, גזעניות או דתיות בין 30 בינואר 1933 ל-8 במאי 1945 היו זכאים להשבת אזרחותם הגרמנית. על-סמך סעיף זה יכולים גם יהודים צאצאי אזרחים גרמניים לבקש השבת אזרחות. אך החוסר במסגרת משפטית מנע מצאצאים יהודיים רבים את החיבור מחדש לשורשיהם הגרמניים במשך למעלה מ-60 שנה.

חלק מהיהודים ממוצא גרמני נתקלו בסירוב להשבת אזרחותם בטענה שאבות אבותיהם קיבלו אזרחות של מדינה אחרת לפני שאזרחותם הגרמנית נשללה. אחרים סורבו כי עד לשנת 1953 האזרחות עברה רק דרך האב, כך שכל מי שרק אמו (או סבתא או סבתא רבא) הייתה גרמנייה לא היה זכאי להשבת אזרחות גרמנית.

החוק החדש מטפל בכל הפערים והפגמים האלה שבחוק המקורי ומקל על מועמדים לקבל אזרחות גרמנית על-בסיס מוצא.

מי נחשב כצאצא חוקי על-פי חוק האזרחות הגרמני החדש?

על-פי סעיף 116(2) בחוק היסוד, צאצאים מוגדרים גם כ-

 • כל ילד שנולד במסגרת נישואין לפני 1 באפריל 1953 לאם גרמנייה שנושלה בכוח מאזרחותה ולאב בעל לאום זר;
 • כל ילד שנולד מחוץ לנישואין לפני 1 ביולי 1993 לאב גרמני שאזרחותו נשללה ממנו בכוח ולאם בעלת לאום זר.

במלים אחרות, כל אדם שנולד להורה גרמני אשר נשללה ממנו אזרחותו הגרמנית ואשר נולד לפני שאזרחותו של ההורה הושבה רשאי לבקש אזרחות גרמנית על-בסיס מוצא יהודי.

מה קובע החוק החדש בנוגע לאזרחות גרמנית על-בסיס מוצא יהודי?

התיקון הרביעי לחוק הלאום הגרמני נכנס לתוקף ב-20 באוגוסט 2021. החוק החדש מציג תנאים להתאזרחות מחדש של מי שנמנעה ממנו אזרחותו או שנושל מלאומיותו הגרמנית עקב רדיפות הנאצים. החוק גם מאפשר ליהודים ממוצא גרמני לבקש אזרחות גרמנית על-בסיס מוצא.

על-פי חוק הלאום, המקרים הבאים זכאים להתאזרחות בגרמניה –

 • כל מי שאיבד את או ויתר על לאומיותו הגרמנית לפני 26 באפריל 1955, דרך בקשה לרכישת אזרחות זרה, בקשה לשחרור או עקב נישואין לנתין זר.
 • כל מי שסורב או נמנע ממנו לרכוש אזרחות גרמנית כחוק דרך נישואין, הכשר או התאזרחות קולקטיבית של קבוצת אנשים בעלי שורשים גרמניים.
 • כל מי שסורבה בקשתו לאזרחות או נמנעה ממנו האפשרות להתאזרח אשר הייתה פתוחה בפניו בעת הגשת הבקשה.
 • כל מי שנכפה עליו לוותר על ביתו או שאיבד את ביתו בגרמניה, אשר נבנה לפני 30בינואר 1933. ילדים רשאים להגיש בקשה גם במקרה של תאריך מאוחר יותר.

כל החוקים האלה נוגעים גם לצאצאים של יהודים גרמניים.

מהם המסמכים המשפטיים הנדרשים עבור אזרחות גרמנית על-בסיס מוצא יהודי?

כדי לבקש אזרחות גרמנית על-בסיס מוצא, מועמדים יהודיים נדרשים למלא את טופס הבקשה להתאזרחות לפי סעיף 116(2) של חוק היסוד. כל מי שגילו מעל 16 נדרש למלא בקשה נפרדת ולחתום עליה בעצמו. בנוסף לבקשה, המועמדים נדרשים גם להגיש את כל המסמכים הרלוונטיים המוכיחים את זכאותם. כל מקרה הוא ייחודי, ולכן רשימת המסמכים הנדרשים עשויה להיות שונה עבור כל מועמד.

אבל ישנם מספר מסמכים אשר כל מועמד חייב לצרף לבקשה שלו:

 • תעודת לידה מלאה ומדויקת;
 • תעודת נישואין, אם המועמד נשוי;
 • תעודת לידה ונישואין של ההורה/הסב (האב הקדמון) אשר נשללה ממנו אזרחותו הגרמנית;
 • ראיות אודות אזרחותם הגרמנית לשעבר;
 • מסמכים הקשורים לפיצוי שהתקבל בגין רדיפתם, אם ישנם;
 • ראיות התומכות בקשר שבין האב הקדמון הגרמני והצאצא המגיש את הבקשה להתאזרחות.

אם מספר בני משפחה מגישים בקשה, יש להגיש יחד את כל המסמכים המשפטיים לאזרחות גרמנית על-בסיס מוצא יהודי ואת כל טופסי הבקשה. במקרה כזה, מספיק להגיש עותק יחיד של המסמכים הקשורים למוצא הגרמני.

כיצד יכול עורך-דין הגירה לסייע?

כפי שעולה מכאן, חוקי האזרחות משתנים לעתים קרובות. במיוחד כאשר מדובר במקרים מורכבים כמו אזרחות על-בסיס מוצא למועמדים יהודים, התהליך עלול להיות מעט מאיים. עורך-דין הגירה מנוסה יוכל לסייע לכם לקרוא את האותיות הקטנות שבחוק ולהבטיח שבקשתכם תתקבל מהר יותר.

היוועצו בעורכי הדין שלנו לענייני הגירה לפני שאתם מגישים בקשה לדרכון גרמני על-בסיס מוצא יהודי. עורכי הדין המנוסים שלנו מכירים היטב את חוקי האזרחות הגרמניים ויוכלו לסייע לכם לנווט בתהליך בקלות. הרימו אלינו טלפון כדי ללמוד כיצד אנו יכולים לסייע לכם.

צרו קשר

 • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top