Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

צאצאי מגורשי ספרד בישראל – הוצאת דרכון פורטוגלי למגורשי ספרד

Joshua Pex

Nir Plesser

לאחר שבחנתי מספר משרדים לייצוג, בחרתי במשרד דקר, פקס, ושות' ולא התחרטתי. זכיתי ליחס אישי בטיפול המשפטי בתיק שלי, ומורן אשר ליוותה אותי בייצוג גילתה בקיאות וחריצות בתיק ותמיד הייתה זמינה לשאלותיי. לאור שביעות רצוני המלצתי גם למכרים נוספים לפנות למשרד

מגורשי ספרד בישראל? כן, חלק מהיהודים שגורשו מספרד ומפורטוגל בסוף המאה ה15 הגיעו גם לארץ הקודש והשתכנו בה.

לאורך ההיסטוריה ידעה ארץ ישראל עליות ומורדות רבים ביישוב היהודים בה. מחורבן הבית השני ועד קום המדינה חיי הישובים בה היו דלים, דחוקים וקשים, אך בזמן קצר יחסית של בערך 150 שנים קמה לה קהילה תורנית אינטלקטואלית ששמה את ארץ ישראל שוב בפסגתו של העולם היהודי. מדובר היה במגורשי ספרד ופורטוגל, אשר השתכנו כידוע במגוון ארצות סביב הים התיכון.

צאצאי מגורשי ספרד בישראל

צאצאי מגורשי ספרד בישראל:

ההגליה היהודית העצומה מספרד בסוף המאה ה- 15 הייתה גורם מכונן בתולדות ההסטוריה, העם, ההלכה והמסורות היהודיות. קהילות המגורשים החליטו לנדוד ברובם לעבר ארצות האימפריה העותמנית הסובלניות, כאשר חלק מהקהילות אף מחליטות להתיישב בארץ ישראל העזובה לאחר שנים רבות של כמיהה לארץ אבותם ורצון עז לעצמאות רוחנית דתית.

באותה עת היישוב היהודי הדל בארץ הורכב ברובו המכריע ממוּסְתַעַרְבִים – כינוי בפי המגורשים הספרדים ליהודי ארצות האסלאם עקב דמיון קלסתר פניהם לערבים. המגורשים החליטו להתיישב בארבעת ערי הקודש: ירושלים, צפת, חברון וטבריה כולל עיר מרכזית נוספת היא עזה. המרכזיות בין ערים אלו היו צפת וירושלים שבהן הוקמו מרכזי תורה ואורח חיים יהודים. בערים אלו חיו וכתבו גדולי הדור היהודים בתחום הפסיקה, הקבלה, השירה וההלכה הנוגעות והמשמשות עד היום בעולם היהודי ההלכתי והקבלי.

קהילת המגורשים בצפת

רוב המגורשים שדרכו בארץ ישראל הגיעו לחיות בעיר צפת משום מיקומה על אם הדרך הנמצאת בין דמשק לערי הנמל שעל חוף הים התיכון וכן מפאת קרבתו של קבר רבי שמעון בר יוחאי – מחבר ספר הזוהר על פי האמונה היהודית. בתקופה זו צמח זרם רוחני ייחודי בעיר צפת על ידי רבי יצחק לוריא המכונה האר"י, אשר הושפע מספר הזוהר ומזרם הסוּפִיזְם המוסלמי הסגפני. חייו של האר"י ותלמידיו היו חיי סגפנות, עוני והתבודדות בהרים כמטרה לטהר את המחשבה והנפש לשם איחוד עם הבורא. כל תורת הקבלה המוכרת במלואה כיום והנלמדת בחוגים הרבים מגיעה מהקבלה הצפתית של האר"י ונחשבת כסמכות התורנית העליונה ללימודי קבלה.

מקובלים ספרדים נוספים שחיו בצפת באותה עת כוללים את – רבי משה קוֹרְדוֹבֵירוֹ, רבי חיים ויטאל, רבי אליהו דֵי וידָאש, רבי אלעזר אֲזְכִּירִי, רבי יוסף מטְרָאנִי וכ"ו. גם בתחום הפסיקה הובילה צפת ברבניה, לדוגמא – רבי יוסף קארו מחבר הספר "שולחן ערוך", ספר הנחשב לארכיטיפ ומקור הפסיקה של ספרי ההלכה היהודים כבר 500 שנים. בנוסף הייתה צפת מרכז לישיבות של נכבדי הרבנים הספרדים כגון: רבי ישראל דֵי קוּריאל, רבי שמואל די אוּזֶדָה, רבי שלמה סָאגיס, רבי יום טוב צָהָלוֹן ועוד.

מגורשי ספרד בירושלים

בתקופה זו, צאצאי מגורשי ספרד בישראל השתכנו גם בירושלים, והקימו בה מספר ישיבות ספרדיות צנועות בהן בין 10-20 תלמידים. עקב מצוקות כלכליות, התנכרות של התושבים הערבים,רעב ודוחק נסגרו שתי ישיבות ספרדיות שבראשן עמדו רבי לוי בן חביב ורבי יעקב בֵּירַבּ שעקר למצרים. לאורך השנים שיקמו העותמנים את מבני ירושלים ועודדו עוד מגורשים להתיישב בה ולעסוק בה גם במסחר. נוסע יהודי פורטוגלי מעניין שהגיע כמגורש לירושלים הוא רבי אברהם זַכּוּתוֹ שהיה היסטוריון, מתמטיקאי, אסטרולוג, ואסטרונום של מלך פורטוגל ז'ואַאוֹ השני. הוא שכלל את האַסְטרוֹלָבּ – מכשיר ששימש מלחים ואסטרונומים בעבר לציון גובהו של קו האופק ביחס לגרמי השמיים והיה כלי הניווט העיקרי בימים עד המאה ה- 18, אודות לחכמתו של רבי אברהם זכותו.

אם ברצונכם להוציא דרכון פורטוגלי בזכות קרבה משפחתית לצאצאי המגורשים, לידיעתכם כי באפשרותכם לקבל באמצעותו אזרחות של מדינה אירופאית!

מאמרים נוספים בנושא קהילות המגורשים:

  1. התפתחות הלדינו במדינות הבלקן וצפון אפריקה
  2. שורשים לתופעת האנוסים בספרד
  3. קהילות המגורשים באימפריה העותמנית
  4. מאכלים ספרדים – יהודים העוברים לאורך דורות בקרב צאצאי המגורשים
  5. לבושם הספרדי המסורתי של המגורשים בארצות צפון אפריקה והאימפריה העותמנית

רשימת המאמרים זו הינה אוסף של מאמרי מחקר על כלל קהילות המגורשים וחייהם בספרד טרם הגירוש, וביתר הארצות אשר אליהן הגיעו המגורשים הספרדים לאחר הגירוש. תודה ליהונתן גבריאלוב על עזרתו במחקר וכתיבת המאמרים.

צרו קשר לעזרה בקבלת אזרחות פורטוגל

צאצא של מגורשי ספרד בישראל ומחפש עורך דין לאזרחות פורטוגלית? מצאת! משרדינו בעל ותק של למעלה מ- 30 שנים בתחום ההגירה ועומד בקשרים עם הקהילה היהודית הפורטוגלית עבור קבלת מכתב המלצה וכן עם עורכי דין מפורטוגל שיעזרו לך בקבלת אזרחות פורטוגלית. צור קשר עם עורך דין ממשרדנו בתל אביב או בירושלים לקבלת עצה ועזרה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top