Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

קצבת שארים מכספי קרן פנסיה בקרב זוגות ידועים בציבור (מידע משפטי)

Michael Decker

Bashar Altalleh

אין מילים לתאר עד כמה אנחנו מאושרים ושמחים מהשירות האישי שקבלנו ממשרדכם ומיוחד מעורכת דין נחמה המון תודה רבב רבה לך

קיימת בעיה משמעותית במימוש הזכאות לקצבה מכספי קרן פנסיה בקרב בני זוג ידועים בציבור שהתאלמנו. הזכאות לקצבת שארים, שהיא בדרך כלל טריוויאלית בקרב זוגות נשואים, הופכת לעניין מסובך כאשר מדובר בידועים בציבור. זאת בשל המורכבות המשפטית בהכרה ביחסים של ידועים בציבור, וכן בשל אופן ניסוח תקנוני הפנסיה. קיימים כלים משפטיים המספקים פתרונות אפשריים למצב מורכב זה, הנוגע למאות אלפי ישראלים. במאמר זה יסביר על כך עו״ד מומחה לדיני ירושה ודיני עבודה ממשרדנו.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בסיוע במגוון סוגיות משפטיות בנושא דיני ירושה ודיני עבודה. לעורכי ועורכות הדין ממשרדנו ניסיון רב בייצוג בהליכי ירושה, מימוש צוואות, ניסוח הסכמי ממון, מימוש זכאויות לכספי פנסיה וקצבת שארים וכיו״ב.

קצבת שארים מכספי קרן פנסיה בקרב זוגות ידועים בציבור

מימוש כספי קרן פנסיה בקרב ידועים בציבור – מדוע זה כה מורכב?

בישראל חיים מאות אלפי זוגות שאינם נשואים. הסיבות לכך רבות ומגוונות, וכוללות מקרים של בני זוג שאינם מעוניינים להינשא, בני זוג שאינם רשאים להינשא בישראל (למשל, על רקע היותם בני דתות שונות), מקרים בהם אחד מבני הזוג נשוי באופן רשמי אך נמצא בסטטוס ״פרוד/ה״, וכיו״ב. רבים מאותם זוגות יוכלו לזכות בהכרה בתור ידועים בציבור לצורך עניינים שונים, כגון הסדרת מעמד בישראל, קבלת זכאויות שונות ועוד. ואולם, לא פעם נתקלים זוגות ידועים בציבור בקשיים במימוש הזכאות לכספי קרן פנסיה במקרה של פטירת אחד מבני הזוג. 

מימוש כספים אלה, המכונים ״קצבת שארים״ (ואשר נפרדים מקצבת שארים מהביטוח הלאומי, עליה הרחבנו במאמר נוסף), מותנה בלא מעט מקרים בנישואים של בני הזוג למשך פרק זמן מסוים. תנאי זה נקבע בתקנון ההצטרפות לקרן הפנסיה. לא תמיד הדברים ידועים באופן מוחלט כאשר חותמים על התקנון. אך יש לדעת כי קיימים פתרונות משפטיים המאפשרים להכיר ביחסי ידועים בציבור כתקופה המקבילה לנישואים בפועל. הכרה זו תאפשר את מימוש הזכאות לכספים. לצורך כך נדרשת עמידה בקריטריונים השונים שנקבעו להכרה בבני זוג כידועים בציבור, וכן להבין מה קובע ההסכם הספציפי מול קרן הפנסיה. להלן נסביר על שני נושאים חשובים אלה.

הקשיים בהוכחת יחסי ידועים בציבור

על אף שמאות אלפי ישראלים חיים בזוגיות ללא נישואים, החוק בישראל אינו כולל הגדרה מפורשת של המונח ״ידועים בציבור״. קיימת אמנם חקיקה המתייחסת לידועים בציבור, דוגמת חוק הביטוח הלאומי. עם זאת, אין חקיקה מפורשת הקובעת את הקריטריונים להגדרת יחסי ידועים בציבור, או את זכויותיהם וחובותיהם של ידועים בציבור. במצב דברים זה, מלאכת ההגדרה עוברת לבית המשפט. 

בפסיקת בתי המשפט בישראל נקבעו שני תנאים אשר על בני זוג לעמוד בהם כדי להיות מוכרים כידועים בציבור. התנאי הראשון הוא קיומם של יחסים זוגיים, המקבילים לאלה של זוג נשוי. התנאי השני הוא ניהול משק בית משותף. כאשר בית המשפט נדרש לבחון עמידה בתנאים הנ״ל ביחס לבני זוג, הבדיקה נעשית מנקודת מבט סובייקטיבית. כלומר, בית המשפט בוחן את האופן שבו בני הזוג רואים את הקשר ביניהם, והאם הם תופסים עצמם כמי שגורלם נקשר יחד. הוכחת יחסים של ידועים בציבור אינה תמיד פשוטה, וההכרעה משתנה בין מקרה למקרה.

תקנוני קרנות פנסיה – חשוב לשים לב לאותיות הקטנות

הזכאות לקצבת שארים פרטית תלויה בהגדרת התנאים בתקנון קרן הפנסיה או חברת הביטוח. תקנון הצטרפות לקרן או לחברת הביטוח הוא חוזה לכל דבר ועניין. ככזה, חשוב לשים לב היטב לתנאים הכלולים בו, עוד לפני ההצטרפות. קרנות פנסיה רבות דורשות את קיומם של נישואים לצורך הכרה בזכאות לקצבת שארים של בני הזוג במקרה של התאלמנות. עם זאת, חשוב לציין כי בתי המשפט ובתי הדין לעבודה פירשו בלא מעט מקרים את תקנון קרן הפנסיה באופן המכיר בזכאות של ידועים בציבור לפנסיה גם כאשר הייתה דרישה לקשרי נישואים. 

יתרה מכך, באחד מפסקי הדין החשובים בתחום, קבע בית הדין לעבודה לגבי קצבת שארים של אלמן אשר היה נשוי באופן רשמי אך חי בפועל בזוגיות מחוץ לנישואים, כי בת הזוג עמה חי בפועל היא זו אשר זכאית לקצבת שארים. בג״ץ דן בעתירה שהוגשה על פסק דין זה, ואישר את פסק הדין של בית הדין לעבודה. אחד הטעמים המרכזיים שהובילו לפסיקה זו, היה כי בין בני הזוג היה הסכם ממון. הדבר מחדד את החשיבות לקיומו של הסכם ממון בין ידועים בציבור, עליה הרחבנו במאמר נוסף שפורסם באתר משרדנו.

צרו קשר עם המומחים שלנו לדיני ירושה ולדיני עבודה

לסיכום, מימוש כספי קרן פנסיה (קצבת שארים) עבור בני זוג ידועים בציבור שהתאלמנו הוא מורכב יותר מזה של זוגות נשואים, אך אפשרי בהתאם לעמידה בתנאים הנדרשים לכך מבחינה משפטית. לשאלות נוספות ולכל סיוע בנושא, תוכלו ליצור עמנו קשר. במשרדנו, הממוקם בירושלים ובתל אביב, תמצאו עורכות ועורכי דין המתמחים בדיני ירושה ובדיני עבודה, בעלי ניסיון רב בייצוג במגוון הליכים בפני כל הערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top