דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

עלייה בשנית לישראל

Joshua Pex

מה נדרש לצורך עלייה בשנית לישראל? לא מעט ישראלים שנולדו בארץ עברו למקום אחר בשלב מסוים בחייהם, כך שתושבותם נותקה. קיימים גם מקרים של ישראלים שוויתרו על אזרחותם, אך הם עדיין נחשבים לזכאי שבות ולכן יכולים לעלות מחדש ארצה. במאמר זה נסביר על הפרוצדורה המשפטית לצורך עלייה חוזרת לישראל עבור אותם ישראלים.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה לישראל. לעורכי הדין ממשרדנו ניסיון רב בסיוע וייצוג משפטי עבור עולים ותושבים חוזרים אל מול הרשויות השונות. המשרד מסייע, בין היתר, בנושאים כגון בקשה לעלייה, טיפול בבקשות להטבות עבור עולים ותושבים חוזרים, סיועים כספיים לעולים ועוד.

ישראלים רבים עוזבים את הארץ, אך לא מעט גם שבים אליה

עלייה בשנית לישראל

בשנים האחרונות ישנה עלייה מתמדת בכמות הישראלים אשר "יורדים" לארצות אחרות. כולם שמעו על ״בריחת המוחות״, מושג המתייחס לאקדמאים רבים העושים רילוקיישן אל מעבר לים. אך הדבר נכון באופן כללי, ולא רק לגבי אקדמאים. הנתונים הססטיסטיים מדברים על מספרים משמעותיים מאוד של ישראלים העוזבים את הארץ.

מצד שני, לא ניתן להתעלם גם מהתופעה של ישראלים רבים השבים ארצה לאחר תקופות ממושכות בחו״ל. רבים מהם כבר איבדו את מעמדם כתושבי ישראל (אך לא את אזרחותם) ועליהם לבצע הליך להסדרת מעמדם כתושבים חוזרים. לצדם, קיימים ישראלים לשעבר אשר ויתרו על אזרחותם הישראלית – אשר נשמרת לא משנה כמה שנים ישראלי שוהה בחו"ל, אלא אם הוא מבקש לוותר עליה. לרוב הדבר נעשה על מנת לרכוש אזרחות זרה במדינה אשר אינה מאפשרת החזקה באזרחות כפולה. עולה השאלה, מה נדרש מאותם ישראלים כאשר הם רוצים לשוב ארצה?

איך ניתן לעלות מחדש לישראל?

משרד הפנים קבע נוהל לפיו מי שמעוניינים לבצע עלייה בשנית לישראל נדרשים להגיש בקשה לשם כך. בשלב הראשון מדובר במילוי טופס בקשה לעלייה. משרד הפנים קבע מספר דרישות לצורך הגשת הבקשה ומסמכים אשר יש להגיש במסגרתה, כולל הצגת דרכון זר ואישור ויתור על אזרחות ישראלית (במקרים הרלוונטיים). במקרים של ניתוק תושבות, תיערך בדיקה אם אכן מגיש הבקשה שהה מחוץ לישראל מעל 7 שנים. במקרים של מי שוויתרו על אזרחות ישראלית, תיערך בדיקה האם הם עדיין זכאי שבות.

היכן תטופל הבקשה?

דרך המלך הינה להגיע לישראל ולטפל בבקשה מול משרד הפנים במקום. עם זאת, לא תמיד קל או אפשרי להגיע לארץ לאחר וויתור על אזרחות. הדבר נכון במיוחד בעת כתיבת שורות אלה, בעת התפרצות משבר הקורונה, כשבמצב הנוכחי לא ניתן להגיע לישראל ממדינות רבות. במקרים אלה ניתן יהיה להגיש את הבקשה באמצעות הנציגויות הישראליות בחו״ל (שגרירויות וקונסוליות).

מה ניתן לעשות במקרים בהם מתעוררים קשיים עם הגשת הבקשה או הטיפול בה?

הנוהל המתואר לעיל מבוסס, בין היתר, על חוק השבות וחוק האזרחות. חוקים אלה מעניקים לנציגי משרד הפנים סמכות לשלול זכאות לקבלת אזרחות או תושבות במקרים שונים, דוגמת רקע פלילי או חשש לסיכון ביטחון המדינה. כאשר בקשה לעלייה בשנית לישראל נדחית או נתקלת בבעיות שונות, ניתן לרוב להגיש ערעור או עתירה, לפי העניין, לבית המשפט. אף אם המבקשים נמצאים בחו״ל, ניתן לעשות זאת באמצעות עורך דין בעל ייפוי כוח.

דוגמה לעתירה לבית המשפט שעסקה בעלייה בשנית לישראל 

בפסק דין שניתן בבג״ץ בשנת 2013, התקבלה עתירה של משפחה אשר עלתה לארץ מאוקראינה. המשפחה עלתה בעקבות זכאות לשבות של אב המשפחה, אשר עלה בעבר לישראל ולאחר מכן שב לאוקראינה וויתר על אזרחותו. כאשר עלה בשנית, בת זוגו וילדיו החלו בתהליכי התאזרחות. בהמשך התברר כי הזוג עבר לחיות בנפרד, והופסק ההליך המדורג לצורך התאזרחות בת הזוג והילדים. בית המשפט קבע כי לאור עליית בן הזוג בשנית מכוח חוק השבות, העובדה שחי בזוגיות בעת עלייתו מספיקה במקרה זה לצורך התאזרחות האישה והילדים.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לישראל

אם אתם או קרוביכם נחשבים כעולים בשנית או תושבים חוזרים, או שהנכם מתכננים לעבור לישראל, נשמח לספק מענה משפטי בנושא. עורך דין בעל מומחיות בתחום ההגירה לישראל ממשרדנו יוכל לסייע לכם בבקשות עלייה בשנית לישראל, בקשות להטבות מס, מעמד שנת הסתגלות עבור עולים או תושבים חוזרים ועוד. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון או כתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה.


 

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה