דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

מה ההבדל בין ידועים בציבור לנשואים?

Joshua Pex

כל זוג המבקש למסד את אהבתו יכול לבחור תחת איזה מעמד ירצו לעשות כן. ישנם זוגות הבוחרים להינשא, כאשר בני זוג יהודים יהיו כפופים לרבנות, בעוד שישנם זוגות המעדיפים לחיות יחד ללא נישואים כ"ידועים בציבור". אם כן, מה ההבדל בין המעמד הרשמי בישראל של ידועים בציבור לנשואים? ישנם הבדלים רבים אותם כדאי להכיר, המשפיעים גם על התהליך של התאזרחות בני זוג זרים באמצעות ההליך המדורג.

במאמר זה נלמד מה ההבדל בין ידועים בציבור לנשואים, אילו זכויות מוקנות לזוגות נשואים לעומת זוגות הרשומים כידועים בציבור וכיצד המעמד משפיע במקרים של ביצוע הליך מדורג עבור זוגות מעורבים של יהודים ולא יהודים.

משרדינו מתמחה בביצוע ההליך המדורג המאפשר לבני זוג זרים של אזרחים ישראליים להפוך לתושבי קבע או אזרחים במדינת ישראל. בין אם אתם נשואים או ידועים בציבור, נוכל לסייע לכם לעבור את ההליך בצורה החלקה ביותר, כדי להבטיח את הסדרת המעמד של בני זוג זרים. מוזמנים לפנות אלינו בכל שאלה ונשמח לסייע לכם.

מה ההבדל בין ידועים בציבור לנשואים?

זוגות נשואים

זוגות הבוחרים להינשא, בין אם ברבנות או בנישואין בחו"ל, ולהירשם במדינת ישראל, זכאים לקבלת זכויות מסוימות מתוקף המעמד. אמנם ברית הנישואים היא סמל למיסוד האהבה בין בני הזוג, אך יש לה גם משמעויות כלכליות וחוקיות. אחת מהזכויות אותן מקבלים בני הזוג היא זכות מקרקעין. כלומר, במידה ובן הזוג ירש דירה או רכש דירה, יהיו לבת הזוג זכויות שוות בנכס ולהפך.

עוד זכות שזוגות נשואים מקבלים היא סיוע ממשלתי ברכישת דירה. זכות זו ניתנת לזוגות שאינם מחזיקים עדיין בדירה, בין אם כבר ישנם ילדים ובין אם לא. כדי ליהנות מזכות זו בני הזוג צריכים להיות רשומים כנשואים במשרד הפנים ולהירשם ברבנות.

אך מה קורה כאשר זוגות מעורבים של יהודים אזרחי ישראל וזרים שאינם יהודים? ובכן, במקרים אלה נדרש האזרח הישראלי לרשום את נישואיו בישראל. רישום זה הוא חובה ואי-ביצועו הוא עבירה ברת ענישה. לשם הרישום יש להציג תעודת נישואים מתורגמת, הנושאת חותמת אפוסטיל במקרים בהם הנישואין התרחשו במדינה החברה באמנת האג.

זוגות ידועים בציבור

ישנם זוגות אשר אינם מעוניינים למסד את הקשר שלהם באמצעות ברית הנישואין, אך עדיין יש ברצונם למסד את הקשר באופן כלשהו. במקרים אלה, זוגות רבים בוחרים להירשם כידועים בציבור. זוגות ידועים בציבור הם למעשה בני זוג להם ישנו משק בית משותף, החולקים את חייהם יחד. במידה רבה זוגות נשואים וזוגות ידועים בציבור זכאים לאותן הזכויות, למעט מספר זכויות בודדות.

ניתן אם כן לומר כי ההבדל המהותי בין זוגות נשואים לבין זוגות ידועים בציבור הוא אופן רישום הזוגיות. עבור ידועים בציבור תהליך הרישום וההוכחה של סטטוס מערכת יחסים הוא מורכב יותר. לשם רישום של ידועים בציבור יש להוכיח כי אכן מתקיימים חיים משותפים וכי בני הזוג מקיימים משק בית משותף. כמו כן, סטטוס הזוגיות צריך להיות מוכר גם בידי הסביבה הקרובה של בני הזוג. בנוסף, עשויה להיות השפעה על הסדרת המעמד בהתאם למשך הזוגיות.

כיצד מעמד הקשר משפיע על ההליך המדורג?

ההליך המדורג מאפשר את הסדרת מעמדם של בני זוג זרים של אזרחים ישראלים במדינת ישראל. תהליך זה נקרא הליך מדורג משום שהוא מורכב ממספר שלבים כאשר בסופו יקבל בן הזוג הזר מעמד של תושב קבע או אזרחות ישראלית.

ההליך המדורג נמשך בין חמש לשבע שנים, בהתאם לסטטוס הקשר של בני הזוג. כאשר מדובר בזוגות נשואים, ההליך יהיה קצר יותר מאשר עבור זוגות ידועים בציבור.

עבור זוגות נשואים בחצי השנה הראשונה לשהייתו של בן הזוג הזר בישראל, הוא יקבל אשרה ב/1, אשרת תושבות ארעית המאפשרת שהייה ועבודה בישראל. את האשרה ניתן וצריך להאריך למשך תקופה מצטברת של ארבע שנים.

לשם תחילת התהליך ידרשו בני הזוג להציג מסמכים רלוונטיים בפני משרד הפנים, כדי לאפשר פתיחה של תיק חיים משותפים בישראל. אחד מהמסמכים הנדרשים הוא כמובן תעודת נישואין. לאחר קבלת אשרה ב/1, יידרש בן הזוג זר להוכיח כי אין לו עבר פלילי וכי הקשר הזוגי עם האזרחות הישראלי הוא כן והשניים אכן מקיימים חיים משותפים יחד. לאחר הוכחת התנאים יקבל בן הזוג הזר ויזת תושב ארעי בישראל מסוג א/5, התקפה למשך שלוש שנים.

השלב הבא של ההליך המדורג הוא קבלת ויזת תושב או אזרחות, לפי בחירתו של בן הזוג הזר. קבלת הוויזה תעשה שלושה חודשים לפני תום ארבע שנים מקבלת ויזת התושב. גם בשלב זה תיבחן כנות הקשר כדי לאפשר את המשך התהליך.

עבור זוגות ידועים בציבור ההליך המדורג דומה ברובו להליך עבור זוגות נשואים, אך ישנם מספר הבדלים. סדר קבלת האשרות דומה, אך בני זוג ידועים בציבור יצטרכו להוכיח את כנות הקשר מדי שנה. את הבקשה לרישיון קבע בישראל ניתן להגיש לאחר שבע שנים של שהייה חוקית בישראל בלבד. בקשה לאזרחות ניתן להגיש אך ורק לאחר קבלת רישיון תושבות הקבע.

מה קורה להליך המדורג אם בני זוג ידועים בציבור בוחרים להינשא?

במידה ובני זוג אשר החלו את ההליך המדורג כידועים בציבור מחליטים להינשא בשלב כזה או אחר, הנישואים אינם משנים את מהלך ההליך באופן אוטומטי. כדי לאפשר קיצור של התהליך בהתאם לנוהל עבור זוגות נשואים, נדרשים בני הזוג להגיש מסמכי נישואים כדי להגיש בקשה לפי הנוהל המתאים.

יציאה מישראל במהלך ההליך המדורג יכולה להביא לאי-יכולתו של בן הזוג הזר לחזור לישראל, לכן חשוב מאוד לוודא את החובות החוקיות והזכויות המשפטיות בטרם ביצוע כל צעד במקרה זה.

הליך מדורג לזוגות נשואים וידועים בציבור – אל תעשו את זה לבד!

כפי שניתן לראות ממאמר זה, בין זוגות נשואים לזוגות ידועים בציבור ישנם הבדלים מהותיים כאשר מדובר בביצוע ההליך המדורג. כדי להבטיח הליך חלק ככל הניתן, יש צורך בהכרה מעמיקה בתהליך ובחוקים הקשורים בו. לכן, מומלץ שלא לעבור את התהליך לבד, אלא להסתייע בעורך דין המתמחה בתחום. עורך דין בעל ניסיון בתחום ידע להנחות אתכם בצורה הטובה ביותר ולהבטיח שכל שלב בדרך יעשה על הצד הטוב ביותר.

אנו מבינים כמה חשוב לזוגות נשואים או ידועים בציבור להיות מסוגלים לחיות יחד במדינה אחת. לכן, אנו מקפידים ללוות את לקוחותינו בהליך המדורג ברגישות רבה ובמקצועיות. אם אתם עומדים בפני תחילת הדרך בהליך המדורג, אנו נשמח לסייע לכם בכל שלב. מוזמנים ליצור עמנו קשר.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה