דלג לתוכן
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

חוזה עבודה אישי – למה חשוב לשים לב?

Joshua Pex

חוזה עבודה אינו דומה לחוזים אחרים מבחינה משפטית, לאור כך שחלים עליו חוקים והסדרים משפטיים ייחודיים. במקרים רבים מעסיקים אינם מודעים למצב המשפטי הייחודי לגבי חוזה עבודה. בעקבות כך, הם עלולים להיות חשופים לתביעות ולחיוב בפיצויים. במאמר זה נסביר על מספר חוקים החלים על חוזה עבודה אישי, שאולי לא הכרתם.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה. המשרד מספק מענה משפטי מקיף עבור מעסיקים ועובדים במגוון נושאים וסוגיות, כגון: חוזי עבודה, הסכמים קיבוציים, פיצויי פיטורים, יישוב סכסוכי עבודה ועוד.

חוזה עבודה אישי

חוזה עבודה אינו דומה לאף חוזה אחר

כשחושבים על חוזה, בדרך כלל מדמיינים משא ומתן המתנהל בין צדדים, ומסתיים כאשר הם מגיעים להסכמות ביניהם. חוק החוזים קובע כי ככלל, צדדים לחוזה יכולים להסכים על כל עסקה שנראית משתלמת בעיניהם, ובכל דרך שנראית להם (חוזה בכתב, הסכמה בעל פה, לחיצת יד לאות הסכמה וכיו״ב). 

ואולם, כאשר מדובר בהסכמי העסקה, זה לא בהכרח המצב. חוזה עבודה כפוף לחוקים נוספים ולהסדרים משפטיים ייחודיים. קיימות סיבות שונות לכך, אך העיקרית שבהן היא פערי הכוחות וההבנה שקיימים לרוב בין מעסיקים לבין עובדים. לכן נקבעו כללים שונים לעניין התשלום לעובדים (דוגמת חוק שכר מינימום), חובת הפקדה לפנסיה וביטוחים שונים, וכן הלאה. 

הכללים הנ״ל יחסית מוכרים בקרב מעסיקים. עם זאת, קיימים מגוון כללים נוספים שמעסיקים אינם תמיד מכירים או מודעים לכך שהם מחייבים אותם. חשוב כי מעסיקים יכירו לעומק את החובות המשפטיות החלות עליהם לעניין חוזה עבודה. פעולה בניגוד לכללים אלה עלולה להוביל להטלת סנקציות שונות, הגשת תביעות נגדם וחיוב בפיצויים. להלן נסביר על מספר כללים פחות מוכרים בנוגע לחוזה עבודה.

חוזה עבודה אישי והיחס בינו לבין הסכם קיבוצי

ראשית, נסביר בקצרה מהו חוזה עבודה אישי ומה הוא כולל. חוזה עבודה אישי נחתם מול עובד ספציפי, ומתייחס להסדרת יחסי העבודה עמו ישירות. זאת בניגוד להסכמים קיבוציים, אשר נהוגים בענפים ומקומות עבודה מסוימים. לעובד היחיד יש יכולת השפעה נמוכה בהרבה על הסכמים קיבוציים.

בין הסוגיות שיופיעו בדרך כלל בחוזה אישי: תנאי העבודה, השכר, זכויות סוציאליות, תנאים נוספים (דוגמת רכב חברה, כיסוי עלויות שונות וכו׳), בונוסים, אופציות וכיו״ב. החוזה עשוי לכלול התייחסות לסוגיות ספציפיות נוספות, בהתאם לאופי מקום העבודה או תחום העיסוק. האמור כולל, בין היתר, חובות סודיות ואי תחרות, התייחסות לענייני פרטיות ופירוט לגבי פיטורים והתפטרות (עילות, פיצויים, מועד למתן הודעה מוקדמת וכו׳). 

חשוב לדעת כי קיים לעיתים קשר בין חוזה עבודה אישי לבין הסכם קיבוצי. באופן כללי, לא ניתן לגרוע מזכויות עובדים לפי חוק, הסכמים קיבוציים או צו הרחבה. ניתן רק להוסיף על הזכויות הקיימות, באופן המיטיב עם העובדים.

העובד לא מבין את החוזה? זו בעיה של המעסיק!

לא כולם יודעים כי חוזה עבודה אינו חייב להיות בכתב לפי החוק. עם זאת, חוק הודעה לעובד מחייב ליידע את העובדים על תנאי העבודה בתוך 30 יום מתחילת עבודתם. במקרים של הגשת תביעה הנוגעת לתנאי העבודה, בית הדין עשוי לבחון עד כמה העובדים הבינו את התנאים והסכימו להם מרצונם החופשי. אם זה לא המצב, המעסיקים עשויים להיות מחויבים בפיצויים. 

כך קרה למשל לגבי עובדת בחברת דואר ישראל אשר תבעה בגין תנאי עבודתה. בית הדין קבע כי אכן מדובר בתנאים פיזיים לא נאותים ופסק פיצוי לטובת העובדת בסך 50 אלף ש״ח. מקרה זה ומקרים אחרים מלמדים כי הסכם העסקה צריך להיות מובן ומוסכם על שני הצדדים. חשוב שמעסיקים יוודאו כי אכן העובדים מסכימים לתנאי הסכם ההעסקה מרצונם החופשי ועל סמך הבנתם. 

הגבלת תקופת העסקה – מתי זה לא אפשרי?

רוב החוזים הינם חוזים לתקופה בלתי מוגבלת. ניתן להסכים במסגרתם מראש על מדרגות שכר בהתאם לוותק או להכשרות מיוחדות, או להסכים כי התנאים יוכלו להשתנות בהמשך, בהתאם לקידום וכו׳. יש גם חוזים לתקופה מוגבלת, במסגרתם מוסכם מראש על מועד סיום תקופת ההעסקה. הדבר נהוג בעבודות לפי פרויקטים וכן לגבי עובדים שנשכרים מראש על מנת להחליף עובדים קבועים (למשל, במקרים של חופשת לידה, או שנת שבתון).

ואולם, מומלץ להימנע מחוזים לתקופה מוגבלת אשר מתחדשים מדי תקופה. בית הדין עשוי לקבוע כי מדובר למעשה בחוזים לתקופה בלתי מוגבלת. כך קרה בפסק דין ליאת רייבי. פסק הדין עסק במורה אשר הסכם ההעסקה איתה חודש בכל שנת לימודים במשך 8 שנים. לאחר מכן העסקתה לא חודשה, והיא תבעה פיצויי פיטורים עבור כל תקופת העסקתה. בית הדין קיבל את תביעתה, שכן בפועל חוזה העבודה שלה חודש בקביעות ובכך סווג כחוזה לתקופה בלתי מוגבלת.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני עבודה

לסיכום, חוזה עבודה אישי מעלה מגוון סוגיות משפטיות. חשוב כי מעסיקים יכירו את הכללים השונים בנושא ויפעלו בהתאם להם. לכל שאלה או סוגיה פרטנית בנושא, עורך דין מומחה לדיני עבודה ממשרד עורכי הדין שלנו, ישמח לסייע לכם. משרדנו מעניק ייעוץ וליווי משפטי למעסיקים ולעובדים במגוון רחב של נושאים.

צרו קשר

  • ✓ Valid number ✕ Invalid number
  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

גלול כלפי מעלה