Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

 אופציות לעובדים – 5 דברים שאתם חייבים לדעת (מידע משפטי)

Michael Decker

Libi Portnov

אומנם באיחור אך עדיף מאוחר מאשר אף פעם לא... אז רציתי להגיד תודה לנחמה האלופה מהמשרד שלכם שליוותה תמכה ולחמה את מלחמותינו ובפה מלא ניתן להגיד "ניצחנו"
ממליצה בחום , בכל נושא שקשור ברשויות לצערי חוויתי את זה על בשרי ללא עו"ד טוב אין סיכוי להתמודד ... בקיצור לתודה לצוות של אלופים נחמה ומיכאל תודה רבה.

רבים סבורים כי אופציות לעובדים רלוונטיות בחברות הייטק בלבד. בפועל, אופציות לעובדים מהוות הטבה אשר ניתן ואף כדאי לעשות בה שימוש בתחומים רבים נוספים. מהן בכלל אופציות, ומה חשוב לדעת לגביהן מבחינה משפטית? על כך יסביר להלן עו״ד מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני תאגידים ודיני עבודה.

משרד עורכי הדין שלנו בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני עבודה ובדיני תאגידים. עורכי הדין ממשרדנו מעניקים מענה משפטי מקיף למעסיקים, עובדים ומקומות עבודה, במגוון נושאים, לרבות זכויות והטבות לעובדים, תנאי העסקה ויחסי עובד-מעסיק.

1 – אופציות הן הטבה כלכלית לעובדים לכל דבר ועניין

הדינאמיות הרבה הקיימת כיום בשוק העבודה, למול חוסר הוודאות לאור משבר הקורונה, יוצרות מצב חדש ומצריכות ממעסיקים לחשוב מחוץ לקופסה ולמצוא דרכים חדשות לעורר מוטיבציה ולשמור על העובדים במקום העבודה. דרך אפשרית לשם כך היא מתן אופציות לעובדים.

אופציות משמעותן זכות לרכוש מניות של החברה בעתיד. ייחודיותן טמונה בכך שהמחיר של המרת האופציות למניות (המכונה ״מחיר המימוש״) נותר קבוע מראש. גובהו נקבע לפי מצב החברה. בחברות סטארט אפ בשלביהן הראשונים, מחיר המימוש יהיה נמוך. בחברות גדולות וותיקות יותר, המחיר יהיה גבוה יותר. 

אופציות לעובדים - מידע משפטי

2 – קיימים יתרונות רבים למתן אופציות לעובדים

בלא מעט מקרים חברות מעוניינות להעניק הטבות לעובדים על מנת לתמרץ אותם להשקיע יותר בעבודתם, אך המשאבים הזמינים עבורן אינם מאפשרים זאת. אופציות יכולות להוות חלופה טובה במקרים אלה, שכן לא מדובר בהוצאה ישירה בעת הענקתן. ובנוסף, הן גורמות לעובדים להשקיע יותר בעבודתם, ביודעין כי ערך המניות הפוטנציאלי עבורם יעלה. 

עם זאת, מובן כי כמות האופציות שתחולק צריכה להתחשב בבעלי המניות הקיימים ובעובדה שאם האופציות יומרו למניות בעתיד, הדבר יגרור אחריו דילול של ערך המניות שברשותם. לכן חשוב לבצע איזון ואף לברר במדויק ומבעוד מועד את ההשלכות המשפטיות של דילול מניות עתידי.

3 – ישנם היבטי מיסוי שונים לאופציות אשר חשוב להביא בחשבון

מיסוי אופציות נעשה לאחר המרתן למניות. ואולם, קיים הבדל מבחינה זו לפי סוג החברה. בחברה ציבורית, החוק קובע כי ככלל, גובה המס בגין הקצאת מניות לעובדים הינו 25%. זאת בכפוף לכך שהאופציות הומרו למניות בתוך שנתיים מהמועד שבו הוענקו, וכן שקיימת זהות בין מחיר המימוש ובין שווי השוק של המנייה במועד ההקצאה. במקרים בהם קיים שווי השוק עולה על מחיר המימוש, ייגבה בגין ההפרש מס נוסף, אשר יחושב כהכנסה מעבודה.

בחברות פרטיות המצב אף מורכב יותר. המיסוי תלוי במועד הענקת האופציות, אך גם באירוע שבגינו הוקצו מניות. בדרך כלל זהו אחד משניים: כאשר החברה מבצעת אקזיט ונמכרת, או כאשר היא עוברת הנפקה והופכת לציבורית (IPO). חשוב לשים לב לשוני הנ״ל, ומומלץ מאוד להתייעץ בעורך דין המתמחה בדיני עבודה על מנת לקבל מענה התואם את נסיבות המקרה הספציפי.

4 – רצוי להתייחס לאופציות בתקנון החברה

לאור הדילול שיוצרת המרת אופציות למניות, חשוב לקבוע בתקנון החברה את אופן החלוקה של רווחים ממכירת חברות או הנפקת מניות באופן שימזער את הדילול. מקובל מאוד לקבוע בתקנון כי במקרים מעין אלה, המשקיעים בחברה יקבלו קדימות בקבלת רווחים אשר נועדו להחזיר את השקעתם. כך הדילול מצטמצם. מנגד, חשוב כי הדבר ייעשה באופן אשר ישאיר את האופציות אטרקטיביות עבור העובדים.

5 – אופציות אינן מהוות נחלתן של חברות הייטק בלבד

אף כי אכן נעשה שימוש נרחב ביותר באופציות בחברות הייטק, בעיקר בשלבים הראשונים לפעילותן, ניתן לעשות בהן שימוש בתחומים רבים. כך לדוגמה, ניתן בעזרת אופציות לתמרץ עובדים בחברות טכנולוגיה או הייטק אשר אינם עוסקים בפן הטכנולוגי (מנהלי חשבונות, מנהלי כוח אדם, אנשי שיווק וכיו״ב). כמו כן, ניתן לעשות בהן שימוש בחברות מתחומים אחרים, בעיקר כשהן בשלבי צמיחה.

צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תאגידים וזכויות עובדים

אם הנכם זקוקים לייעוץ בנושא אופציות או הטבות לעובדים, נשמח לעמוד לשירותכם. משרד עורכי הדין שלנו מתמחה בדיני עבודה ובדיני תאגידים, ומעניק ייעוץ וליווי למעסיקים ולעובדים במגוון רחב של סוגיות משפטיות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top