Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

זירוז בקשת אזרחות גרמנית (מידע משפטי מעו״ד מומחה לדיני הגירה)

Michael Decker
Michael Decker

Yael Cina

יהושע אדם מקצועי, אמין ומקסים. תמיד עוזר ודואג למה שצריך. ממליצה בחום!

האם זירוז בקשת אזרחות גרמנית הוא אפשרי? לאור זמן ההמתנה הממושך לטיפול בבקשות אזרחות גרמנית, העשוי להגיע ל-3 שנים ואף יותר, רבים תוהים כיצד ניתן לזרז בקשות לקבלת אזרחות ובקשות להוצאת דרכון. קיימת אפשרות לפנות לרשויות בגרמניה לזירוז טיפול שהתעכב במשך זמן רב, או לחלופין להגיש עתירה לבית המשפט בגרמניה בבקשה לזרז את ההליכים.

זירוז בקשת אזרחות גרמנית (מידע משפטי מעו״ד מומחה לדיני הגירה)

כל מי שהתמודדו אי פעם עם הביורוקרטיה הגרמנית יודעים כי מילת המפתח היא ״סבלנות״. האמור נכון במיוחד לבקשות אזרחות גרמנית ודרכון גרמני בשנים האחרונות. בעקבות תיקון חוק האזרחות בגרמניה (Staatsangehörigkeitsgesetz) משנת 2021, נוספו מאות אלפי צאצאי אזרחים גרמנים שנרדפו על-ידי הנאצים אל רשימת הזכאים להתאזרחות (Naturalization) בגרמניה. בהתאם, חלה עלייה משמעותית בכמות הבקשות לאזרחות גרמנית. התוצאה הייתה היווצרות תורים משמעותיים ועיכוב הטיפול בבקשות.

הרשויות בגרמניה אינן מתחייבות לזמן טיפול מסוים בבקשות אזרחות ובבקשות להוצאת דרכון. ניסיוננו מלמד כי משך זמן הטיפול בבקשות אזרחות נע בין שנתיים ל-3 שנים בממוצע, והטיפול בבקשות להוצאת דרכון אורך מספר חודשים נוספים. ואולם, קיימים לא מעט זכאי אזרחות אשר בגין נסיבותיהם האישיות אינם יכולים להמתין זמן כה רב לטיפול בבקשות האזרחות שהם מגישים.

נסיבות חיים מורכבות, כגון גיל מתקדם או מחלה קשה, עלולים להוביל למצב שבו המבקשים לא בהכרח יזכו ליהנות מהאזרחות לה הם זכאים, ומההטבות הרבות שהיא מקנה. חשוב כי מי שמתמודדים עם נסיבות חריגות המצדיקות לדעתם זירוז של הטיפול בבקשות בעניינם יידעו כי לעיתים יש מה לעשות בנדון. הסתייעות בעורך דין המתמחה בדיני ההגירה של גרמניה עשויה לסייע בקידום הבקשה. להלן נפרט על כך.

הסבר בקצרה על התהליך להוצאת אזרחות גרמנית ודרכון גרמני

חוק האזרחות בגרמניה קובע כיום זכאות להתאזרחות עבור נרדפי הנאצים אשר בתקופה שבין 30.1.1933 ועד 8.5.1945 עזבו את גרמניה או שאזרחותם נשללה מהם בעקבות דתם, גזעם או ההשקפות הפוליטיות שלהם. זכאות זו חלה עוברת ככלל גם לצאצאי הנרדפים (ילדים, נכדים, ואף נינים). מי שביכולתם להוכיח את זכאותם לאזרחות, רשאים להגיש בקשת התאזרחות בגרמניה.

הוכחת הזכאות נעשית באמצעות מסמכים המעידים על כך שהנרדפים אכן היו אזרחי גרמניה בתקופה המזכה. מי שאין בידיהם הוכחות כנדרש, יוכלו לנסות לאתר את מסמכים אלה בארכיונים של גרמניה. לאחר הוכחת זכאות עקרונית, יש להגיש לרשויות בגרמניה את בקשת האזרחות המלאה, הכוללת את טופס הבקשה, בו יש למסור את מלוא הפרטים הרלוונטיים אודות המבקשים והרקע המשפחתי שלהם. לטופס יש לצרף מסמכים שונים, לפי דרישת הרשויות בגרמניה. מסמכים שאינם כתובים במקור בגרמנית או באנגלית, יידרשו לעבור תרגום נוטריוני לגרמנית.

לאחר הגשת הבקשה, היא תיבחן על-ידי מחלקת האזרחות של גרמניה (Bundesverwaltungsamt), אשר משרדיה יושבים בעיר קולון. אם הבקשה תאושר, יזומנו המבקשים למעמד רשמי שבו תימסר להם תעודת התאזרחות. במעמד זה יהפכו המבקשים לאזרחי גרמניה, ויוכלו להגיש בקשה לדרכון גרמני. משך התהליך תלוי, כאמור, בלוח הזמנים המשתנה של רשויות ההגירה בגרמניה, אך גם באופן הטיפול של המבקשים עצמם בבקשה. זה כולל את השגת כלל המסמכים הרלוונטיים בהקדם האפשרי והגשת הבקשה בהתאם לדרישות הקפדניות של הרשויות בגרמניה. מי שלא יפעלו בהתאם לדרישות אלה, בקשתם עשויה להתעכב.

מה קובע החוק בגרמניה בנוגע לזמן הטיפול בבקשות אזרחות?

חשוב להבין כי קיים במקרים רבים פער משמעותי בין הוראות החוק הגרמני ובין יישומו במציאות, בכל הנוגע למשך הזמן לטיפול בבקשות התאזרחות. ככלל, הרשויות בגרמניה מחויבות להתחיל טיפול בבקשות אזרחות המגיעות אליהן בתוך 3 חודשים ממועד הגשת הבקשות. ואולם, לאור העומס הרב עמו מתמודדות רשויות ההגירה, עשוי לחלוף זמן רב בהרבה עד לתחילת הטיפול בבקשות אזרחות כיום. הרשויות בגרמניה אינן נוטות לבצע ביוזמתן תיעדוף של בקשות, ולכן לא תינתן קדימות אוטומטית למבקשים שהם בעצמם נרדפים או ניצולי שואה, או לחלופין מבקשים הסובלים ממצב רפואי מורכב.

מה ניתן לעשות על מנת לזרז את הטיפול?

במקרים בהם קיימות נסיבות המצריכות זירוז של הטיפול, ניתן קודם כל לנסות ולפנות למחלקת האזרחות בגרמניה ולבקש מתן קדימות לבקשה, במידה והטיפול בה מתעכב. ככלל, ככל שחלפו שנתיים ממועד הגשת הבקשה ולא התקבל עדכון כלשהו מצד הרשויות בגרמניה, ניתן לפנות אליהן בבקשה לזירוז הטיפול.

פתרון אפשרי נוסף הוא הגשת עתירה מינהלית בבית המשפט בגרמניה, במסגרתה יבוקש צו שיחייב את הרשויות לזרז את תחילת הטיפול בבקשה. זאת בהתאם לקביעת החוק, לפיה יש להתחיל טיפול בבקשות בתוך 3 חודשים. חשוב להדגיש כי בתי המשפט בגרמניה מודעים היטב לעומס עמו מתמודדות רשויות ההגירה בימים אלה, ובהתאם מסלול זה אינו רלוונטי עבור כל אחד. יהיה צורך לספק הוכחות המעידות על הצורך לבחון את הבקשות באופן מהיר יותר, על מנת למקסם את סיכויי קבלת העתירה. מומלץ להיוועץ על כך עם עורך דין המתמחה בדיני הגירה וטיפול בבקשות אזרחות גרמנית.

כיצד ניתן לזרז את הטיפול בבקשות להנפקת דרכון גרמני, לאחר קבלת האזרחות?

כפי שציינו לעיל, בקשות להוצאת דרכון גרמני ניתן לבקש רק לאחר קבלת תעודת התאזרחות גרמנית. התהליך להוצאת הדרכון נעשה מול השגירות ואורך כ-3 חודשים בממוצע. עבור מי שאינם מעוניינים או מסוגלים להמתין, חשוב לדעת כי קיים מסלול לטיפול מהיר בבקשות לדרכון. ניתן להגיש בקשה בהליך מהיר בשגרירות גרמניה, והיא תטופל בדרך כלל בתוך מספר שבועות. לחלופין, ניתן להגיע לגרמניה ולהגיש את הבקשה שם. במקרים אלה, הדרכון יונפק בתוך כ-7 ימים.

זירוז בקשת אזרחות גרמנית ודרכון גרמני – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לגרמניה

לכל שאלה נוספת בעניין בקשות אזרחות גרמנית, ניתן ליצור עמנו קשר ועורך דין מומחה לדיני הגירה בגרמניה ישמח לספק לכם מענה מקיף ומקצועי. לעורכי הדין ממשרדנו, בירושלים ובתל אביב, ניסיון רב ומוכח בטיפול בבקשות אזרחות גרמנית ודרכון גרמני עבור נרדפי הנאצים וצאצאיהם, וכן בקשות אזרחות גרמנית עבור בני משפחה.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top