Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

השגת מסמכים לצורך הוכחת זכאות לדרכון גרמני (מידע משפטי)

Michael Decker
Michael Decker

Nir Plesser

לאחר שבחנתי מספר משרדים לייצוג, בחרתי במשרד דקר, פקס, ושות' ולא התחרטתי. זכיתי ליחס אישי בטיפול המשפטי בתיק שלי, ומורן אשר ליוותה אותי בייצוג גילתה בקיאות וחריצות בתיק ותמיד הייתה זמינה לשאלותיי. לאור שביעות רצוני המלצתי גם למכרים נוספים לפנות למשרד

אילו מסמכים נדרשים על מנת להוכיח זכאות לדרכון גרמני? הוכחת זכאות לדרכון גרמני לנרדפי המשטר הנאצי וצאצאיהם מצריכה הצגת הוכחות בפני הרשויות בגרמניה לקיומה של אזרחות גרמנית של המבקש בתקופה המזכה (בין השנים 1933-1945). במקרים בהם הבקשה מוגשת על-ידי צאצאים של אזרחי גרמניה הזכאים לדרכון, יהיה עליהם להוכיח בנוסף לכך גם קשר משפחתי לאזרחי גרמניה. להלן יסביר עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה ואזרחות גרמנית, על התהליך הנדרש במסגרת זאת.

השגת מסמכים לצורך הוכחת זכאות לדרכון גרמני (מידע משפטי)

דרכון גרמני, הניתן כיום למרבית הצאצאים של מי שהיו אזרחי גרמניה ועזבו את המדינה בין השנים 1933 ל-1945 עקב רדיפות הנאצים, הופך את המחזיקים בו באופן אוטומטי לאזרחי האיחוד האירופי. אזרחי האיחוד האירופי נהנים מהאפשרות לחיות ולעבוד באירופה ללא הגבלת זמן, לרכוש נדל״ן בכל מדינות האיחוד עם הטבות מס ייחודיות, ללמוד במוסדות אקדמיים באיחוד האירופי במחיר מסובסד, או אף בחינם, ולבקר בארצות הברית ללא צורך בוויזה. על מנת שהזכאים לכך יוכלו לקבל דרכון גרמני וליהנות משלל ההטבות שדרכון זה מעניק, עליהם לעבור הליך התאזרחות (naturalization) אשר יאפשר זאת.

השלב הראשון והמכריע בהליך זה הוא הוכחת זכאות לדרכון גרמני. זהו גם השלב שבו רבים נתקלים בקשיים רבים. קיים קושי מובנה בהוכחת הזכאות, שעה שלא פעם קרובי המשפחה שהבקשה נסמכת עליהם כבר אינם בחיים, או שאין בידם כל מסמך היכול לשמש הוכחה לזכאות לדרכון. הסתייעות בעורך דין המתמחה בדיני הגירה, העוסק בייצוג לקוחות בהליכי בקשת אזרחות גרמנית, עשויה לאפשר לצלוח באופן מיטבי את שלב זה, וכן את יתר השלבים במסגרת התהליך. להלן נסביר על התהליך הנדרש לצורך קבלת אזרחות גרמנית ועל הדרכים להוכיח זכאות לדרכון גרמני.

מה התהליך הנדרש לצורך קבלת אזרחות?

התהליך מתחיל דרך בירור הזכאות הראשונית לאזרחות מול הרשויות הגרמניות המוסמכות. מי שחיים מחוץ לגרמניה יבצעו את התהליך בדרך כלל מול השגרירות במדינה בה הם חיים. בהתאם לכך, ישראלים יבצעו את התהליך לרוב מול שגרירות גרמניה בתל אביב. שלב בירור הזכאות הוא קריטי, ונדרשת הכרעה עקרונית על זכאות לאזרחות במסגרתו, על מנת להמשיך הלאה בתהליך. ככל שיינתן ״אור ירוק״ להתקדמות עם התהליך לאחר שלב בירור הזכאות הראשוני, תידרש הגשת בקשה מפורטת, במסגרתה יהיה צורך לספק פרטים רבים לרשויות בגרמניה, וכן לצרף לטופס הבקשה מגוון מסמכים המעידים על הזכאות והקשר המשפחתי. חלק מהמסמכים יצטרכו לעבור תרגום נוטריוני לגרמנית.

לאחר הגשת הבקשה, היא תעבור בחינה ראשונית לצורך וידוא כי כלל המסמכים הנדרשים נכללים בה. במידה והבקשה אכן הוגשה כנדרש, היא תועבר לבחינה של ועדה ייעודית בגרמניה, אשר תכריע בה באופן סופי. החלטת הוועדה עשויה לקחת פרק זמן ממושך, לעיתים עד 3 שנים. לאחר כל השלבים הנ״ל, במידה והבקשה תאושר, תוענק למבקשים תעודת אזרחות, עמה הם יוכלו להגיש בקשה לדרכון גרמני.

איך ניתן להוכיח זכאות ראשונית לאזרחות?

כאמור, במסגרת שלב הבירור הראשוני, יהיה על המבקשים למלא שאלון לבדיקת זכאות, ולצרף אליו הוכחות שיש בידיהם לכך שהם, אחד מהוריהם או אחד מסבותיהם היו אזרחים ותושבים גרמנים ממוצא יהודי, ועזבו את גרמניה או נרדפו על-ידי הנאצים בין השנים 1933 ל-1945. יש מגוון מסמכים העשויים לשמש כהוכחות מעין אלה, ובכלל זה דרכון ישן, אישור לימודים במוסד מוסמך בגרמניה, תעודת נישואין או תעודת עלייה לישראל. תעודת לידה בדרך כלל לא תוכל לשמש כהוכחה מספקת מבחינה זו, לאור כך שבאותה עת נולדו בגרמניה גם מי שלא היו אזרחיה, אלא אזרחי ותושבי מדינות שכנות (כגון פולין, אוסטריה וכו׳).

מה ניתן לעשות במקרים בהם אין בידיכם את ההוכחות הנדרשות לזכאות לדרכון?

במידה ואין בנמצא מסמכים המעידים על זכאות לאזרחות, קיימת אפשרות לערוך בדיקה ארכיונית, במטרה לאתר את ההוכחות הנדרשות. בדיקה ארכיונית היא בדיקה אשר במסגרתה נערכת פניה רשמית לארכיונים הגרמניים ולרשויות מסמכות אחרות בגרמניה, בניסיון לאתר רישומים אשר ישמשו כהוכחות מבחינה זו. במקרים רבים נשמרים תיעודים אלה בארכיונים הגרמניים. משרדנו, המתמחה בתחום האזרחות הגרמנית, נותן את שירות זה כחלק מהטיפול בהגשת בקשה לאזרחות גרמנית וייצוג לאורך התהליך.

איך ניתן להוכיח קשר משפחתי לצורך זכאות לאזרחות גרמנית?

הוכחת קשר משפחתי תדרוש הצגת מסמכים המעידים על קשר בין-דורי בין מגישי הבקשה ובין אחד מאבותיהם. במסגרת זאת, יהיה צורך להגיש, בין היתר, תעודות נישואין, תעודת לידה, תעודת שינוי שם (במידה ורלוונטי) ומספר מסמכים נוספים – ככל שאלה יידרשו על-ידי הרשויות הגרמניות. כפי שציינו לעיל, חלק מהמסמכים יצטרכו לעבור תרגום נוטריוני לגרמנית, ככל ששפת המקור שלהם אינה אנגלית או גרמנית. הוכחת הקשר המשפחתי מהווה שלב משלים במסגרת הוכחת הזכאות לאזרחות ודרכון גרמניים.

הוכחת זכאות לדרכון גרמני – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה ואזרחות גרמנית

במדריך קצר זה הסברנו על הפרוצדורה הנדרשת לצורך הוכחת זכאות לאזרחות גרמנית. אם יש לכם כל שאלה נוספת או צורך בסיוע בנושא, ניתן לפנות אלינו ונשמח לספק לכם מענה מקיף ומקצועי. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני הגירה ובייצוג לקוחות בהליכי בקשות אזרחות גרמנית עבור צאצאי נרדפי הנאצים. ליצירת קשר וקביעת פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה בתחום ממשרדנו, לחצו כאן.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top