Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

דרכון גרמני לבני משפחה

Michael Decker
Michael Decker

ערן כהן

הגעתי לעו"ד מיכאל דקר בזכות הביקורות המעולות עליו ולגמרי זכיתי! שכרתי את שירותי המשרד בתחום דיני המשפחה בתביעה שהגשתי למשמורת משותפת והפחתת מזונות והגעתי לתוצאה המיוחלת, דבר שחשבתי שלא אפשרי. מעבר לשירות המקצועי והאמין לו זכיתי מתחילת הדרך, מיכאל נתן לי הרגשה של בן בית ונסך בי רוגע ובטחון לאורך כל הדרך עם המון סבלנות ואמפתיה. תודה גדולה גם לשאר צוות המשרד - יישר כח! בהערכה רבה, ערן כהן

האם לבני משפחה (ילדים ובני זוג) של מחזיקי דרכון גרמני יש זכאות לדרכון גם כן? הזכאות לאזרחות גרמנית ודרכון גרמני עוברת ״בירושה״ גם לצאצאים של אזרחי גרמניה, בהליך שאינו מורכב מבחינה ביורוקרטית. עבור בני זוג של מחזיקי דרכון גרמני לא קיימת אותה זכאות אוטומטית לאזרחות ודרכון, אך ניתן לרכוש אותה בדרכים חלופיות, כגון על בסיס הגירה לגרמניה עם בני הזוג. במאמר זה יסביר על כך עורך הדין מיכאל דקר, שותף במשרדנו ומומחה לדיני הגירה לגרמניה.

דרכון גרמני לבני משפחה

דרכון גרמני ואזרחות גרמנית מקנים מגוון זכויות והטבות למחזיקים בהם. גרמניה נחשבת לכלכלה החזקה ביותר בין המדינות החברות באיחוד האירופי. בעלי דרכון גרמני יכולים להיכנס כמעט לכל מדינה בעולם, וכן לבקר בארצות הברית ללא צורך בוויזה. הם זכאים לנוע בחופשיות בין מדינות האיחוד האירופי, וכן להגר אליהן ולעבוד בהן. מי שמחזיקים בדרכון גרמני ומעוניינים לחיות בגרמניה יוכלו ליהנות מסל נרחב של זכויות סוציאליות שונות.

הזכאות לדרכון גרמני תקפה כיום עבור מאות אלפי אזרחים ואזרחיות ישראלים, אשר להם הורים, סבים או סבתות שהיו אזרחי גרמניה בתקופת השלטון הנאצי. בעקבות תיקונים לחוק האזרחות הגרמני מהשנים האחרונות, חלה הרחבה ניכרת של כמות הזכאים, לאור צמצום מגבלות שהיו תקפות בעבר, כגון מגבלה בין דורית. החוק במתכונתו הקודמת הגביל את האפשרות של מי שהוריהם לא היו אזרחי גרמניה להיות זכאים לאזרחות. לאחרונה בוטלו דרישות מצד הרשויות בגרמניה לצורך קבלת אזרחות בנסיבות אלה, ובכלל זה דרישת ידיעת השפה הגרמנית.

למעשה, מי שעומדים בדרישות לצורך התאזרחות אינם צריכים לעשות דבר, מלבד ביצוע התהליך הביורוקרטי עצמו. בסוף התהליך תינתן להם אזרחות גרמנית והם יוכלו להגיש בקשה לדרכון, שיינתן להם באופן אוטומטי. עם זאת עולה השאלה, האם החזקת דרכון גרמני מעניקה זכאויות כלשהן לבני משפחה (בני זוג וילדים)? כפי שנפרט להלן, הזכאות אכן קיימת לגבי ילדים, אך לגבי בני זוג התמונה מורכבת יותר.

דרכון גרמני לילדים של בעלי אזרחות ודרכון גרמנים

על פי חוק האזרחות הגרמני, מי שנולדו כאשר לפחות אחד מהוריהם כבר נחשב כאזרח/ית גרמניה זכאים לאזרחות גרמנית באופן אוטומטי. יהיה צורך לרשום את לידתם אצל הרשויות הגרמניות, והדבר אפשרי גם דרך שגרירות גרמניה. הגשת בקשת דרכון עבורם עשויה לכלול דרישה לחתימה על הצהרה על שמם, בהליך פשוט יחסית. ילדים שנולדו לפני שהוריהם קיבלו את האזרחות והדרכון הגרמניים יכולים לרכוש אזרחות גרמנית על בסיס הצהרה. מדובר בהליך הנעשה מול הרשויות הגרמניות, ומצריך עמידה במספר תנאים, כמו גם הגשת מסמכים מסוימים המעידים על הזכאות לאזרחות. על מנת לוודא כי התהליך עומד בדרישות הרשויות הגרמניות ומטופל באופן מטיבי, מומלץ לבצע את התהליך באמצעות עורך דין מומחה לדיני הגירה לגרמניה.

באילו מקרים בני זוג של בעלי אזרחות ודרכון גרמנים יוכלו להיחשב כזכאים לקבלת דרכון גרמני?

באופן עקרוני, הזכאות עליה פירטנו לעיל לגבי ילדים של בעלי אזרחות גרמנית אינה חלה על בני ובנות זוג. כלומר, בני זוג אינם זכאים באופן אוטומטי לאזרחות ודרכון רק משום היותם בני זוג של בעלי אזרחות גרמנית. ואולם, החוק מעניק במקרים מסוימים הקלות לבני זוג במסגרת הליכי התאזרחות. הדוגמה הבולטת ביותר היא במקרים של הגירה. בני זוג של אזרחי גרמניה (לרבות בני זוג מאותו המין) יהיו זכאים להתאזרחות ודרכון גרמני לאחר 3 שנים של שהות חוקית בגרמניה, בתנאי שבמועד הגשת הבקשה להתאזרחות הם יהיו נשואים או בזוגיות רשומה (הליך דומה למעמד של יחסים בציבור בישראל, אך מצריך רישום אצל הרשויות הגרמניות). בנוסף, בני זוג של מחזיקי דרכון גרמני יוכלו לחיות יחד עם בני זוגם במדינות נוספות באיחוד האירופי על בסיס זוגיות.

דרכון גרמני לבני משפחה – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לגרמניה

לעיל הסברנו על הזכאות של בני משפחה (ילדים ובני זוג) של בעלי אזרחות גרמנית לקבלת דרכון גרמני, ועל ההבדלים בין ילדים (וצאצאים באופן כללי) ובין בני ובנות זוג לעניין זה. לכל שאלה, ייעוץ או סיוע בנושא, עורך דין מומחה לדיני הגירה לגרמניה ממשרדנו ישמח לתת לכם מענה מקיף ומקצועי. למשרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, ניסיון רב ומוכח בייצוג לקוחות במסגרת תהליכי בקשות לאזרחות גרמנית והנפקת דרכון גרמני, עבורם ועבור בני משפחותיהם. ניתן ליצור עמנו קשר באמצעות מספרי הטלפון וכתובת הדואר האלקטרוני המופיעים מטה, ולתאם פגישת ייעוץ עם עורך דין מומחה לדיני הגירה לגרמניה במשרדנו, בירושלים ובתל אביב.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top