Skip to content
Contact Us: 03-3724722 | 055-9781688 | [email protected]

התיישנות תביעת תאונת דרכים (מידע משפטי)

Moti Orange
Moti Orange

מיכל זיגדון

נעזרתי בשירות המשרד לתרגום תעודות הלידה של בנותיי.
בימינו, שהתקשורת נעשית לרוב טלפונית או דרך הודעות ומיילים, קיבלתי מכם שירות סבלני, אמין ואדיב, מתחילת ההתקשרות ועד סוף התהליך.
ממליצה מאוד ואם אצטרך שוב שירות של תרגום ללא ספק אתם הכתובת שלי.
תודה רבה!

מה הדין לגבי התיישנות תביעת תאונת דרכים? החוק קובע ברירת מחדל של עד 7 שנים להגשת תביעה ממועד התאונה עבור נפגעי תאונות דרכים, ועד 3 שנים ממועד התאונה להגשת תביעה נגד פוליסת ביטוח הרכב של נפגעי התאונה. לברירות המחדל שקובע החוק יש מספר חריגים, ובכלל זה מקרים של הגשת תביעה על-ידי קטינים, מקרים של חוסר יכולת להגיש את התביעה בנסיבות מסוימות ומקרים של גילוי מאוחר של נזקים בעקבות התאונה. על נושא חשוב זה יסביר במאמר זה עורך הדין מוטי אורנג׳, מומחה לדיני תעבורה ממשרדנו, המנוסה מאוד בייצוג בתביעות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

מדוע לא כולם מגישים תביעה מייד לאחר תאונת דרכים?

תאונת דרכים היא בדרך כלל אירוע טראומתי וקשה עבור הנפגעים ממנה. לעניין זה, אין זה משנה אם נגרם לנפגעים כתוצאה מהתאונה נזק פיזי, נזק נפשי או שילוב של השניים – לא אחת קורה שנפגעי התאונה נדרשים לעבור תהליך ממושך על מנת לשוב למצב שבו היו לפני התאונה. שיקום הגוף לאחר התאונה עשוי להיות כרוך בתהליך ממושך הכולל טיפולים רפואיים, פיזיותרפיה וכיו״ב. לצד זאת, אין להמעיט בתהליך השיקום הנפשי של נפגעי תאונות דרכים, הסובלים במקרים רבים מפוסט טראומה, התקפי חרדה ודיכאון.

במצב הדברים הנ״ל, לא מעט נפגעי תאונות דרכים עוסקים במשך תקופה ממושכת לאחר התאונה בשיקומם האישי ובטיפולים שעליהם לעבור, ולא פעם זונחים את העיסוק בהגשת תביעה. לצדם קיימים גם מי ששרויים במצב נפשי קשה, וכתוצאה מכך אין באפשרותם להגיש תביעה בכוחות עצמם במשך תקופה ממושכת. קיימים אף מקרים בהם נפגעי התאונה אינם מבינים כלל כי באפשרותם לתבוע, וכן מקרים בהם נזקי התאונה אינם ידועים במלואם באופן מיידי, אלא מתגלים רק כעבור פרק זמן מסוים.

משרדנו מתמחה בתחום דיני התעבורה ופיצויים לנפגעי תאונות דרכים. בהתאם, מגיעות אלינו לא אחת פניות מצד לקוחות אשר תוהים מה קובע החוק לעניין התיישנות תביעת תאונת דרכים, ועד מתי באפשרותם להגיש תביעת פיצויים. התשובה לשאלה זו, בדומה לרוב השאלות המשפטיות בתחום זה, אינה כה פשוטה. אף שהחוק קובע ברירת מחדל להגשת תביעות פיצויים (אשר חלה גם על תביעות בענייני פיצויים לנפגעי תאונות דרכים) קיימים לא מעט חריגים לחוק זה. להלן נפרט אודות הכלל והחריגים, באופן שיסייע לכם לקבל תמונה ברורה יותר לגבי הדין בנושא.התיישנות תביעת תאונת דרכים (מידע משפטי)

מה הכלל לגבי התיישנות בתביעת תאונת דרכים?

חוק ההתיישנות, החל לגבי תביעות נזיקין ותביעות בגין פגיעה מתאונת דרכים קובע כי ככלל, תקופת ההתיישנות להגשת תביעה לפיצויים בגין התאונה היא 7 שנים ממועד התאונה. לצד זאת, חשוב לדעת כי לגבי תביעה מול פוליסת ביטוח רכב הכלל שונה, וקובע תקופת התיישנות בת 3 שנים בלבד, בהתאם לחוק חוזה הביטוח. תקופות אלה נועדו לתמרץ נפגעי תאונה לתבוע פיצויים בגין נזקים שנגרמו להם בסמוך, ככל הניתן, לאירוע התאונה, ולקדם ודאות בקרב נתבעים פוטנציאליים, לגבי השאלה האם הם עלולים להיפגע מהתאונה. כפועל יוצא, בחלוף תקופות ההתיישנות הנ״ל, נפגעי תאונת דרכים שברירת מחדל זו חלה עליהם בנסיבות המקרה ימצאו עצמם בדרך כלל ללא יכולת להגיש תביעה. זאת אלא אם הם עומדים באחד מהחריגים לחוק, עליהם נפרט להלן.

חריגים לכללי ההתיישנות – מקרים של גילוי מאוחר של נזקי התאונה, תביעות קטינים ומצבים קשים במיוחד (מצב נפשי קיצוני)

קיימים מספר מקרים חריגים אשר בהתקיימם, תקופת ההתיישנות להגשת תביעות בגין פגיעה בתאונת דרכים תהיה ממושכת יותר מתקופת ברירת המחדל שנקבעה בחוק. מקרה אחד הוא מקרה של גילוי מאוחר של נזקי התאונה בקרב הנפגעים, כאשר הנפגעים לא ידעו על קיומם של נזקים אלה ואף אם היו נוהגים בזהירות סבירה לא היה ביכולתם לגלותם. במקרים אלה תקופת ההתיישנות תתחיל להיספר לא מיום התאונה, אלא מהיום שבו נודע לנפגעים על הנזקים הנ״ל. לדוגמה, אם התגלתה פגיעה פיזית ייחודית כלשהי אצל נפגעי התאונה כעבור 4 שנים ממועד התרחשותה, וניתן להוכיח הן את הקשר בין פגיעה זו ובין התאונה והן כי לא ניתן היה לגלות את הנזק קודם לכן, תקופת ההתיישנות ״תתארך״, ומניין 7 השנים יתחיל במועד גילוי הפגיעה.

מקרה חריג נוסף עוסק בתביעה המוגשת על-ידי קטינים. החוק קובע כי לגבי מי שגילם הוא מתחת ל-18 שנה, לא תתחיל להיספר תקופת ההתיישנות עד להגיעם לגיל 18. אם, לדוגמה, נפגע התאונה היה בגיל 12 במועד התאונה, יהיה באפשרותו להגיש תביעה עד שיגיע לגיל 25.

המקרה החריג השלישי נוגע למקרים קשים במיוחד, בהם נפגעי התאונה אינם כשירים להגיש התביעה, לאור כך שמצבם הנפשי לא מאפשר להם לדאוג לענייניהם, באופן זמני או קבוע. במקרים בהם מצויים הנפגעים במצב נפשי כה קשה, ככלל יש למנות אפוטרופוס שידאג לענייניהם. חוק ההתיישנות קובע כי במסגרת חישוב תקופת ההתיישנות לא תבוא בחשבון התקופה בה טרם מונה להם אפוטרופוס, וכן התקופה בה האפוטרופוס לא ידע על עילת תביעתם. לצד מקרים חריגים אלה, עשויים בהחלט להיות מקרים נוספים בהם תקופת ההתיישנות תחושב בצורה שונה. על מנת להבין מה תקופת ההתיישנות במקרים פרטניים, מומלץ להיוועץ עם עורך דין המתמחה בדיני תעבורה ובטיפול בתביעות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

התיישנות בתביעת תאונת דרכים – צרו קשר עם עורך דין מומחה לדיני תעבורה ונזיקין

לסיכום, הזכות להגיש תביעות פיצויים בגין פגיעה בתאונת דרכים כפופה לתקופת התיישנות, לפי הקבוע בחוק. חישוב תקופת ההתיישנות תלוי בנסיבות הספציפיות של כל מקרה ומקרה. אם יש לכם כל שאלה נוספת או צורך בסיוע בענייני תאונות דרכים, ניתן ליצור עמנו קשר ונשמח לעזור. משרד עורכי הדין שלנו, בירושלים ובתל אביב, מתמחה בדיני תעבורה, ובייצוג נפגעי תאונות דרכים בהליכים משפטיים בנושא בפני כל הערכאות המשפטיות.

צרו קשר

  • שדה זה מיועד למטרות אימות ויש להשאיר אותו ללא שינוי.

Scroll To Top